Witaj na naszym kawowym blogu!

Aeropress – jak parzyć w nim kawę?

Aeropress – jak parzyć w nim kawę?
Aeropress to dość nowy wynalazek służący do parzenia kawy. Wymyślony został przez Amerykanina Alana Adlera w 2005 roku. Działa na zasadzie strzykawki, w której tłoczkiem wyciskamy zawartość (w tym przypadku zaparzoną kawę) do naczynia, nie przez igłę oczywiście, ale przez specjalne sitko, na którym kładziemy dodatkowo papierowy filtr. Napar z aeropressu zależy oczywiście od rodzaju kawy, stopnia jej zmielenia i „ciśnienia” jakie damy radę wytworzyć. Ale w każdym przypadku jest wyjątkowy, aromatyczny i po prostu smaczny. Wydaje się, że aeropress jest w stanie wydostać z każdego rodzaju kawy więcej niż jakiekolwiek inny sposób parzenia.

Aeropress

Urządzenie jest bardzo proste. Składa się z wąskiego cylindra, zakończonego z jednej strony sitkiem z drugiej – tłoczkiem z gumową uszczelką. Czyli tak, jak w strzykawce, z tym, że zamiast igły mamy tu sitko. Najczęściej ma pojemność 250 ml, zrobiony jest z tworzywa sztucznego. W komplecie powinniśmy dostać miarę, mieszadełko, lejek i komplet filtrów, czasami pokrowiec. Jest doskonały na wycieczki, nie potrzebuje prądu i podgrzewania jak kawiarki – tylko wrzątek. Kosztuje od 100 zł w górę. Pierwsze aeropressy na rynku podatne były na zużycie uszczelek, ostatnio jednak producenci zaczęli stosować lepsze materiały i urządzenia wytrzymują już dłużej. Warto jednak zawsze zachować paragon i skorzystać z gwarancji lub rękojmi, gdy aeropress zacznie przepuszczać kawę przez uszczelkę.

Jak zrobić kawę

Przygotowywanie naparu w aeropressie jest bardzo proste. Urządzenie stawiamy na naczyniu (kubku). Wkładamy na sitko filtr papierowy, przelewamy go odrobiną wody, aby pozbyć się smaku papieru, wsypujemy kawę i zalewamy gorącą wodą. Możemy zamieszać napar tak, aby lepiej się zaparzył – dlatego warto nie nalewać od razu maksymalnej ilości wody. Po pewnym czasie wkładamy do aeropressu tłoczek i naciskamy. Kawa powinna popłynąć przez sitko do naczynia. Niektórzy robią kawę w odwróconym aeropresie – czyli stojącym na tłoczku. Twierdzą, że ma inny smak, od przygotowanej w tradycyjny sposób. Osobiście nie czuję różnicy, poza tym jest nieco niewygodnie zakładać sitko z filtrem papierowym. Ale każdy powinien sam dojść do najlepszego sposobu przygotowywania kawy w tym urządzeniu. Typowy przepis na parzenie kawy w aeropressie jest następujący: ilość kawy jest podobna do tej, jaką stosujemy przy parzeniu tradycyjnym, czyli od 16 do 22 gram na 250 ml wody. Po wlaniu 50 ml wrzątku można kawę zamieszać i chwilę poczekać. Po ok. pół minuty wlewamy resztę wrzątku, czekamy dłużej i powoli „wyciskamy” kawę do naczynia. Niektórzy narzekają, że z aeropressu nie da się przygotować większej ilości naparu. Otóż da się, wystarczy wsypać podwójną ilość kawy i napar rozcieńczyć później wodą. Zachęcamy do eksperymentowania ze sposobem przygotowywania kawy i rodzajem ziarna. Aeropres doje nam dużą swobodę w poszukiwaniu idealnego smaku kawy.

Kawa z aeropressu

Aeropres ma tę ogromną zaletę, że wydobywa z kawy wszystko co w niej jest najlepsze, dlatego możemy poeksperymentować z nieco gorszymi rodzajami kawy. Na przykład z Robustą, która jest uważana, za taki właśnie gatunek. Jest uboższa w aromaty i w jej smaku dominuje goryczka. Ale ma ona również swoje zalety, które sprawiają, że palarnie z całego świata (a szczególnie włoskie) po nią sięgają. Robusta gwarantuje bowiem bogatszą cremę na kawie i zawiera więcej kofeiny niż arabika. Doskonała jest do mieszanek oraz do przyrządzania kawy z mlekiem. No i jest tańsza od arabiki. Ostatnio robusta wraca do łask, wielu znawców uważa, że starannie uprawiana i przetwarzana, może smakować rewelacyjnie. Powstają palarnie specjalizujące się jedynie w robuście – starannie przygotowują wyselekcjonowane ziarna. W efekcie powstaje kawa o wyjątkowych, jak na typową robustę, walorach smakowych. Po zmieszaniu ją ze szlachetną arabiką możemy uzyskać naprawdę wybitny napar.

Zaparzarki do kawy

Istnieje wiele rodzajów sposobów parzenia kawy. A metoda przygotowania naparu wymusza na nas sposób mielenia kawy. W skrócie wygląda to tak:
  • Kawa zmielona na proszek (konsystencja mąki) – najlepsza na kawę po turecku przygotowywaną w tygielku, zwanym „ibrik”.
  • Kawa bardzo drobno mielona (cukier puder) – stosujemy ją do zaparzaczy z filtrem bibułkowym lub flizelinowym. Bardzo drobna kawa może zatkać filtr w efekcie parzenie będzie dłuższe i otrzymamy gorzkawy napar.
  • Kawa drobno mielona (nieco drobniejsza niż cukier) – odpowiednia do ekspresów ciśnieniowych. I znów zbyt drobna kawa może nie tylko spowodować, że napar będzie miał gorzki smak, ale i zniszczyć samo urządzenie – przez zablokowanie filtra.
  • Kawa średnio zmielona (jak piasek) – idealna do kawiarek, balonów próżniowych i zaparzania w dzbanku.
  • Kawa grubo zmielona (jak małe kryształki soli) – odpowiednia do ekspresów przelewowych z filtrem i pras francuskich. Zastosowanie w tych urządzeniach zbyt drobno zmielonej kawy da nam znów gorzki smak i mętny, mulisty napar.
Gdzie pozycjonuje się w tym zestawieniu aeropress? Możemy zacząć od kawy drobno mielonej. Przygotowanie z takiego proszku naparu będzie wymagało do nas trochę więcej wysiłku (trzeba dość silno naciskać na tłoczek), ale da nam napar aromatyczny i mocny. Na koniec drobna uwaga dotycząca młynków udarowych, najpopularniejszych chyba urządzeń do mielenia kawy. Pamiętajmy, że w przypadku wysokoobrotowych młynków elektrycznych istnieje ryzyko, że kawę zbytnio rozgrzejemy – co powoduje szybsze ulatnianie się olejków aromatycznych i w efekcie gorszy smak naparu. Poza tym wirujące ostrza nie zapewnią nam równomiernego rozdrobnienia ziaren – w trakcie mielenia powstaje zawsze pył, który może negatywnie wpłynąć na smak kawy i sam proces parzenia. Dlatego warto kupić dobry młynek żarnowy. Najlepsze rezultaty mielenia zapewnią nam oczywiście modele z płynną zmianą stopnia zmielenia ziaren, ale nawet wariant z mechanizmem skokowym, również będzie dobry (a na pewno lepszy od młynka udarowego). Pamiętajmy jedynie aby zakres regulacji takiego młynka był jak największy – tak, aby można było zmielić kawę na pył i na grubsze cząstki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba, z którą zmaga się 3,8% ludności na całym świecie.…
Jak poprawnie serwować kawę i herbatę?

Jak poprawnie serwować kawę i herbatę?

Aromatyczna kawa z pianką oraz owocowa herbata to nie tylko doskonałe, rozgrzewające napary. Wielu wprawionych…
Kawa po hiszpańsku - czym się wyróżnia i jak ją zrobić?

Kawa po hiszpańsku - czym się wyróżnia i jak ją zrobić?

Dla Hiszpanów picie kawy to ważny codzienny rytuał. Wcześnie rano w pobliskim barze wypijają pierwszą filiżankę…