Witaj na naszym kawowym blogu!

Aeropress – jak parzyć w nim kawę?

Aeropress – jak parzyć w nim kawę?
Aeropress to dość nowy wynalazek służący do parzenia kawy. Wymyślony został przez Amerykanina Alana Adlera w 2005 roku. Działa na zasadzie strzykawki, w której tłoczkiem wyciskamy zawartość (w tym przypadku zaparzoną kawę) do naczynia, nie przez igłę oczywiście, ale przez specjalne sitko, na którym kładziemy dodatkowo papierowy filtr. Napar z aeropressu zależy oczywiście od rodzaju kawy, stopnia jej zmielenia i „ciśnienia” jakie damy radę wytworzyć. Ale w każdym przypadku jest wyjątkowy, aromatyczny i po prostu smaczny. Wydaje się, że aeropress jest w stanie wydostać z każdego rodzaju kawy więcej niż jakiekolwiek inny sposób parzenia.

Aeropress

Urządzenie jest bardzo proste. Składa się z wąskiego cylindra, zakończonego z jednej strony sitkiem z drugiej – tłoczkiem z gumową uszczelką. Czyli tak, jak w strzykawce, z tym, że zamiast igły mamy tu sitko. Najczęściej ma pojemność 250 ml, zrobiony jest z tworzywa sztucznego. W komplecie powinniśmy dostać miarę, mieszadełko, lejek i komplet filtrów, czasami pokrowiec. Jest doskonały na wycieczki, nie potrzebuje prądu i podgrzewania jak kawiarki – tylko wrzątek. Kosztuje od 100 zł w górę. Pierwsze aeropressy na rynku podatne były na zużycie uszczelek, ostatnio jednak producenci zaczęli stosować lepsze materiały i urządzenia wytrzymują już dłużej. Warto jednak zawsze zachować paragon i skorzystać z gwarancji lub rękojmi, gdy aeropress zacznie przepuszczać kawę przez uszczelkę.

Jak zrobić kawę

Przygotowywanie naparu w aeropressie jest bardzo proste. Urządzenie stawiamy na naczyniu (kubku). Wkładamy na sitko filtr papierowy, przelewamy go odrobiną wody, aby pozbyć się smaku papieru, wsypujemy kawę i zalewamy gorącą wodą. Możemy zamieszać napar tak, aby lepiej się zaparzył – dlatego warto nie nalewać od razu maksymalnej ilości wody. Po pewnym czasie wkładamy do aeropressu tłoczek i naciskamy. Kawa powinna popłynąć przez sitko do naczynia. Niektórzy robią kawę w odwróconym aeropresie – czyli stojącym na tłoczku. Twierdzą, że ma inny smak, od przygotowanej w tradycyjny sposób. Osobiście nie czuję różnicy, poza tym jest nieco niewygodnie zakładać sitko z filtrem papierowym. Ale każdy powinien sam dojść do najlepszego sposobu przygotowywania kawy w tym urządzeniu. Typowy przepis na parzenie kawy w aeropressie jest następujący: ilość kawy jest podobna do tej, jaką stosujemy przy parzeniu tradycyjnym, czyli od 16 do 22 gram na 250 ml wody. Po wlaniu 50 ml wrzątku można kawę zamieszać i chwilę poczekać. Po ok. pół minuty wlewamy resztę wrzątku, czekamy dłużej i powoli „wyciskamy” kawę do naczynia. Niektórzy narzekają, że z aeropressu nie da się przygotować większej ilości naparu. Otóż da się, wystarczy wsypać podwójną ilość kawy i napar rozcieńczyć później wodą. Zachęcamy do eksperymentowania ze sposobem przygotowywania kawy i rodzajem ziarna. Aeropres doje nam dużą swobodę w poszukiwaniu idealnego smaku kawy.

Kawa z aeropressu

Aeropres ma tę ogromną zaletę, że wydobywa z kawy wszystko co w niej jest najlepsze, dlatego możemy poeksperymentować z nieco gorszymi rodzajami kawy. Na przykład z Robustą, która jest uważana, za taki właśnie gatunek. Jest uboższa w aromaty i w jej smaku dominuje goryczka. Ale ma ona również swoje zalety, które sprawiają, że palarnie z całego świata (a szczególnie włoskie) po nią sięgają. Robusta gwarantuje bowiem bogatszą cremę na kawie i zawiera więcej kofeiny niż arabika. Doskonała jest do mieszanek oraz do przyrządzania kawy z mlekiem. No i jest tańsza od arabiki. Ostatnio robusta wraca do łask, wielu znawców uważa, że starannie uprawiana i przetwarzana, może smakować rewelacyjnie. Powstają palarnie specjalizujące się jedynie w robuście – starannie przygotowują wyselekcjonowane ziarna. W efekcie powstaje kawa o wyjątkowych, jak na typową robustę, walorach smakowych. Po zmieszaniu ją ze szlachetną arabiką możemy uzyskać naprawdę wybitny napar.

Zaparzarki do kawy

Istnieje wiele rodzajów sposobów parzenia kawy. A metoda przygotowania naparu wymusza na nas sposób mielenia kawy. W skrócie wygląda to tak:
  • Kawa zmielona na proszek (konsystencja mąki) – najlepsza na kawę po turecku przygotowywaną w tygielku, zwanym „ibrik”.
  • Kawa bardzo drobno mielona (cukier puder) – stosujemy ją do zaparzaczy z filtrem bibułkowym lub flizelinowym. Bardzo drobna kawa może zatkać filtr w efekcie parzenie będzie dłuższe i otrzymamy gorzkawy napar.
  • Kawa drobno mielona (nieco drobniejsza niż cukier) – odpowiednia do ekspresów ciśnieniowych. I znów zbyt drobna kawa może nie tylko spowodować, że napar będzie miał gorzki smak, ale i zniszczyć samo urządzenie – przez zablokowanie filtra.
  • Kawa średnio zmielona (jak piasek) – idealna do kawiarek, balonów próżniowych i zaparzania w dzbanku.
  • Kawa grubo zmielona (jak małe kryształki soli) – odpowiednia do ekspresów przelewowych z filtrem i pras francuskich. Zastosowanie w tych urządzeniach zbyt drobno zmielonej kawy da nam znów gorzki smak i mętny, mulisty napar.
Gdzie pozycjonuje się w tym zestawieniu aeropress? Możemy zacząć od kawy drobno mielonej. Przygotowanie z takiego proszku naparu będzie wymagało do nas trochę więcej wysiłku (trzeba dość silno naciskać na tłoczek), ale da nam napar aromatyczny i mocny. Na koniec drobna uwaga dotycząca młynków udarowych, najpopularniejszych chyba urządzeń do mielenia kawy. Pamiętajmy, że w przypadku wysokoobrotowych młynków elektrycznych istnieje ryzyko, że kawę zbytnio rozgrzejemy – co powoduje szybsze ulatnianie się olejków aromatycznych i w efekcie gorszy smak naparu. Poza tym wirujące ostrza nie zapewnią nam równomiernego rozdrobnienia ziaren – w trakcie mielenia powstaje zawsze pył, który może negatywnie wpłynąć na smak kawy i sam proces parzenia. Dlatego warto kupić dobry młynek żarnowy. Najlepsze rezultaty mielenia zapewnią nam oczywiście modele z płynną zmianą stopnia zmielenia ziaren, ale nawet wariant z mechanizmem skokowym, również będzie dobry (a na pewno lepszy od młynka udarowego). Pamiętajmy jedynie aby zakres regulacji takiego młynka był jak największy – tak, aby można było zmielić kawę na pył i na grubsze cząstki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Najlepsze mleko do kawy

Najlepsze mleko do kawy

Jak mówi tradycyjne tureckie przysłowie „Kawa powinna być czarna jak piekło, mocna jak śmierć, słodka…
Jak znaleźć idealną kawę?

Jak znaleźć idealną kawę?

Zastanawiasz się, jak znaleźć idealną kawę, która będzie doskonale odpowiadać Twoim gustom? Sklep z kawą…
Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba, z którą zmaga się 3,8% ludności na całym świecie.…