Witaj na naszym kawowym blogu!

Antybiotyk a kawa z mlekiem

kawa z mlekiem i antybiotyk

Dla kawoszy to jest cios! Szok może dotyczyć szczególnie osób, które nie potrafią sobie poradzić bez porannej białej kawy. Załóżmy, że jesteście chorzy i lekarz przepisał wam antybiotyk. Kofeina zawarta w kawie pomaga się rozbudzić i zwiększa jasność umysłu. Tymczasem szlaban! Według badań naukowych, kawa nie reaguje negatywnie z antybiotykami, ale w niektórych przypadkach mała czarna może powodować niewielkie zmniejszenie działania leków lub hamowanie rozkładu kofeiny. Czy chociaż można pić mleko przy antybiotyku?


Bez kawy niektórzy ludzie żyć nie mogą! Zwykle pierwszą małą czarną wypijamy rankiem, aby pobudzić zmysły do całodziennego działania. Poranek to także pora dnia, kiedy wielu z nas przyjmuje leki. Wchłanianie kofeiny jest procesem trwającym ok. 45 minut od wypicia kawy, ale środek psychoaktywny utrzymuje się w organizmie nawet do siedmiu godzin. Niestety, między kawą a lekarstwami mogą zachodzić niepożądane interakcje.

Kawa a leki

Wiele osób okresowo cierpi na niedobór różnych makroelementów w organizmie. Dlatego często stosujemy suplementy żelaza, wapnia lub potasu. Przy przyjmowania tego typu preparatów powinniśmy unikać spożywania kawy. Udowodniono, że kofeina ma negatywny wpływ na wchłanianie tych pierwiastków oraz wypłukuje je z organizmu. Jeżeli okaże się, że macie niedobór magnezu, żelaza czy innych pierwiastków, lekarze radzą, aby w okresie przyjmowania suplementów ograniczyć lub nawet zrezygnować z picia kawy i na pewno nie popijać nią preparatów witaminowo-minerałowych.

Kawa może też zmniejszyć skuteczność leczenia choroby wrzodowej żołądka oraz nadkwasoty. Kofeiny nie lubią środki przeciwbólowe, leki na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz antybiotyków. Kofeina zwiększa działanie kwasu acetylosalicylowego i aminofenazonu, które są składnikami wielu popularnych leków przeciwbólowych. Leki takie często zawierają już w składzie kofeinę. W połączeniu z kawą (czyli kolejną dawką kofeiny) ich działanie może być zbyt silne i powodować nerwowość, kołatanie serca, ból głowy i bezsenność.

Negatywne reakcje mają miejsce najczęściej na etapie wchłaniania, co oznacza, że w żadnym przypadku nie powinniśmy popijać leków kawą. Według badań, najlepiej wypić ją minimum godzinę od przyjęcia leków, choć najlepiej wydłużyć ten czas do 2-3 godzin.

Czy można pić kawę przy braniu antybiotyku

Kofeina może nieznacznie osłabiać działanie jednych antybiotyków, a potęgować negatywne skutki uboczne innych. Niepożądane interakcje mogą pojawić się szczególnie przy przyjmowaniu leków z grupy fluorochinolonów, powszechnie stosowanych antybiotyków, które w połączeniu z kawą mogą skutkować zmniejszeniem zdolności organizmu do rozkładania kofeiny, co może powodować lekkie skutki uboczne. Nie jest to zjawisko niebezpieczne, ale można odczuwać działanie kofeiny znacznie dłużej niż w normalnych warunkach.

Ogólnie rzecz ujmując, kawa nie wpływa na działanie większości antybiotyków. Nie ma dużych przeciwskazań co do picia kawy w trakcie leczenia antybiotykami, ale w razie wątpliwości dotyczących zażywania lekarstw w połączeniu z kawą trzeba uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do leku lub skonsultować się z lekarzem.

Antybiotyk i mleko

Czy można pić mleko przy antybiotyku? Podczas stosowania antybiotyków należy zwiększyć spożycie białka, aby pomóc organizmowi zwalczyć infekcję i zwiększyć odporność organizmu. Mleko i inne produkty mleczne są dobrym źródłem białka, dlatego jeśli nie ma konkretnych przeciwskazań, można kontynuować spożywanie mleka.

Niektóre badania nie zalecają jednak spożycia mleka podczas stosowania antybiotyków zwanych tetracyklinami. Zawarta w mleku kazeina (rodzaj białka) może łączyć się ze składnikami wielu leków, przez co utrudnia ich wchłanianie. Negatywna reakcja obejmuje również produkty mleczne, jak sery, jogurty czy suplementy diety wzbogacane wapniem.

Kiedy działanie antybiotyku jest hamowane przez wchłanianie wapnia do układu pokarmowego, nie może on być w pełni skuteczny. Z drugiej strony są antybiotyki, które mogą powodować problemy trawienne u niektórych osób, takie jak zaparcia, biegunka lub wzdęcia. Kiedy to nastąpi, mleko i inne produkty mleczne są pożądane, gdyż są bogate w białko i łatwo trawione. W żadnym wypadku nie można jednak antybiotyków popijać mlekiem.

Mleko a antybiotyk u dziecka

W przypadku większości antybiotyków zaleca się popijanie wyłącznie wodą. Niewskazane jest popijanie produktami mlecznymi, gdyż zawarty w nich wapń może tworzyć z antybiotykami kompleksy obniżające skuteczność terapii. Nie należy stosować w tym celu także herbaty, bowiem zarówno teanina, jak i garbniki w niej zawarte utrudniają wchłanianie antybiotyków. Niewskazane jest popijanie sokami, które mogą wpływać na metabolizm antybiotyków w wątrobie (szczególnie sokiem grejpfrutowym). Wyjątkiem jest klarytromycyna, którą można popijać mlekiem.

Możliwość łączenia antybiotyków z pożywieniem jest kwestią indywidualną i zależy od rodzaju antybiotyku. Niektóre z nich można stosować niezależnie od posiłku, a pewne korzystniej zażywać na czczo lub między posiłkami. Inne zaleca się stosować przed posiłkiem, na początku posiłku lub podczas posiłku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Dzień Kawy 2022 - 29 września. Jak obchodzić święto kawy?

Dzień Kawy 2022 - 29 września. Jak obchodzić święto kawy?

Dzień kawy – kiedy wypada? Jak można go świętować? Dowiedz się więcej o święcie wszystkich…
Świąteczna kawa - co musi w sobie zawierać?

Świąteczna kawa - co musi w sobie zawierać?

Świąteczna kawa kojarzy się przede wszystkim z cynamonem i innymi przyprawami korzennymi, których aromat unosi…
Historia kawy w Polsce: jak zmieniały się nawyki picia kawy na przestrzeni wieków

Historia kawy w Polsce: jak zmieniały się nawyki picia kawy na przestrzeni wieków

Historia kawy kryje wiele tajemnic. Wiadomo, że owoce kawowca znano w Etiopii już ponad 2000…