Witaj na naszym kawowym blogu!

Bariera hydrolipidowa skóry — co warto o niej wiedzieć?

Czym jest bariera hydrolipidowa skóry

Skóra jest jednym z największych organów ludzkiego ciała. Poniekąd stanowi ona tarczę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak skóra spełnia swoją rolę jedynie w momencie, kiedy bariera hydrolipidowa nie jest zaburzona. Co więc warto o niej wiedzieć?

Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?

Wiele osób może się zastanawiać: czym jest bariera hydrolipidowa skóry? Z pojęciem tym można spotkać się często w kontekście działania poszczególnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Prawdą jest to, że bariera hydrolipidowa jest całkowicie niewidoczna, a mimo wszystko, spełnia niezwykle istotną rolę.

Bariera ta stanowi zewnętrzną warstwę naskórka. Chroni go i zapobiega nadmiernej utracie wody. Poniekąd nazwa „bariera hydrolipidowa” została zaczerpnięta od składników, z których ta warstwa się składa — lipidów i wody. Dodatkowo nawet wydzielane przez skórę sebum stanowi jeden ze składników bariery hydrolipidowej.

Jakie funkcje spełnia bariera hydrolipidowa skóry?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, główną funkcją bariery hydrolipidowej jest ochrona skóry. Dodatkowo tworzy ona na całej skórze warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu przesuszeniu oraz utracie wody. Mówiąc prościej — bariera hydrolipidowa zapewnia optymalny poziom nawilżenia nie tylko naskórka, ale także warstw skóry głębokiej.

Warto również podkreślić, że bariera hydrolipidowa skutecznie redukuje negatywny wpływ czynników zewnętrznych na skórę. To ona w dużej mierze chroni ją przed zanieczyszczeniami, a także patogennymi drobnoustrojami. Wpływa ona także na zachowanie właściwego pH skóry.

Po czym poznać zaburzoną barierę hydrolipidową?

Uszkodzenie bariery hydrolipidowej nie jest trudne do zauważenia. Do typowych objawów można zaliczyć:

  • wyraźną suchość skóry, nawet jeśli wcześniej nie była ona problemem;

  • zwiększenie produkcji sebum;

  • uczucie pieczenia, swędzenia i ściągnięcia skóry, które dodatkowo nasila się po kontakcie z wodą;

  • pojawiające się zaczerwienienia i stany zapalne;

  • pojawienie się reakcji alergicznej nawet na kosmetyki, które były używane wcześniej.

Panie powinny mieć także świadomość tego, że uszkodzona bariera lipidowa objawia się ogólnym pogorszeniem kondycji i wyglądu cery. Staje się ona ziemista, pozbawiona blasku oraz mogą pojawić się także niedoskonałości. Co ciekawe, zaburzenia te nie mają żadnego związku z rodzajem cery, a raczej z jej nieodpowiednią pielęgnacją.

Jak pielęgnować barierę hydrolipidową skóry?

Barierę hydrolipidową skóry można odbudować przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji. Jednocześnie, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zapobieganie jej uszkodzeniom, poprzez odpowiednią rutynę pielęgnacyjną.

Kluczem do sukcesu okazuje się stosowanie kremu z wysoką filtracją. Należy nakładać go nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały czas. Można taki krem potraktować jako świetną bazę pod makijaż.

Na co dzień warto stosować odpowiednie kosmetyki o działaniu nawilżającym, które będą dopasowane do rodzaju cery. Warto tu wskazać szczególnie na sera i kremy do twarzy — a także i ciała — które zapobiegają odparowywaniu wody z powierzchni skóry. Jedną z ważniejszych kwestii jest także dokładne oczyszczenia oraz złuszczanie martwego naskórka.

Dbając o rutynową pielęgnację, a także chroniąc skórę przed skrajnymi temperaturami i innymi czynnikami zewnętrznymi, bariera hydrolipidowa będzie utrzymana w odpowiednim stanie.


Artykuł promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Młynki do kawy - wszystko co musisz o nich wiedzieć?

Młynki do kawy - wszystko co musisz o nich wiedzieć?

Kawa to idealny sposób na rozpoczęcie dnia. Młynek do kawy gwarantuje wydobycie pełni smaku z…
Idealne filiżanki do kawy, w których picie kawy będzie niezwykle przyjemne

Idealne filiżanki do kawy, w których picie kawy będzie niezwykle przyjemne

Wiele osób na całym świecie nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Jest…
Organizacja czasu pracy i przestrzeni podczas home office

Organizacja czasu pracy i przestrzeni podczas home office

Choć praca zdalna przynosi wiele korzyści, to jednocześnie może wiązać się z trudnościami. Właściwie zorganizowany…