Witaj na naszym kawowym blogu!

Bariera hydrolipidowa skóry — co warto o niej wiedzieć?

Czym jest bariera hydrolipidowa skóry

Skóra jest jednym z największych organów ludzkiego ciała. Poniekąd stanowi ona tarczę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak skóra spełnia swoją rolę jedynie w momencie, kiedy bariera hydrolipidowa nie jest zaburzona. Co więc warto o niej wiedzieć?

Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?

Wiele osób może się zastanawiać: czym jest bariera hydrolipidowa skóry? Z pojęciem tym można spotkać się często w kontekście działania poszczególnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Prawdą jest to, że bariera hydrolipidowa jest całkowicie niewidoczna, a mimo wszystko, spełnia niezwykle istotną rolę.

Bariera ta stanowi zewnętrzną warstwę naskórka. Chroni go i zapobiega nadmiernej utracie wody. Poniekąd nazwa „bariera hydrolipidowa” została zaczerpnięta od składników, z których ta warstwa się składa — lipidów i wody. Dodatkowo nawet wydzielane przez skórę sebum stanowi jeden ze składników bariery hydrolipidowej.

Jakie funkcje spełnia bariera hydrolipidowa skóry?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, główną funkcją bariery hydrolipidowej jest ochrona skóry. Dodatkowo tworzy ona na całej skórze warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu przesuszeniu oraz utracie wody. Mówiąc prościej — bariera hydrolipidowa zapewnia optymalny poziom nawilżenia nie tylko naskórka, ale także warstw skóry głębokiej.

Warto również podkreślić, że bariera hydrolipidowa skutecznie redukuje negatywny wpływ czynników zewnętrznych na skórę. To ona w dużej mierze chroni ją przed zanieczyszczeniami, a także patogennymi drobnoustrojami. Wpływa ona także na zachowanie właściwego pH skóry.

Po czym poznać zaburzoną barierę hydrolipidową?

Uszkodzenie bariery hydrolipidowej nie jest trudne do zauważenia. Do typowych objawów można zaliczyć:

  • wyraźną suchość skóry, nawet jeśli wcześniej nie była ona problemem;

  • zwiększenie produkcji sebum;

  • uczucie pieczenia, swędzenia i ściągnięcia skóry, które dodatkowo nasila się po kontakcie z wodą;

  • pojawiające się zaczerwienienia i stany zapalne;

  • pojawienie się reakcji alergicznej nawet na kosmetyki, które były używane wcześniej.

Panie powinny mieć także świadomość tego, że uszkodzona bariera lipidowa objawia się ogólnym pogorszeniem kondycji i wyglądu cery. Staje się ona ziemista, pozbawiona blasku oraz mogą pojawić się także niedoskonałości. Co ciekawe, zaburzenia te nie mają żadnego związku z rodzajem cery, a raczej z jej nieodpowiednią pielęgnacją.

Jak pielęgnować barierę hydrolipidową skóry?

Barierę hydrolipidową skóry można odbudować przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji. Jednocześnie, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zapobieganie jej uszkodzeniom, poprzez odpowiednią rutynę pielęgnacyjną.

Kluczem do sukcesu okazuje się stosowanie kremu z wysoką filtracją. Należy nakładać go nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały czas. Można taki krem potraktować jako świetną bazę pod makijaż.

Na co dzień warto stosować odpowiednie kosmetyki o działaniu nawilżającym, które będą dopasowane do rodzaju cery. Warto tu wskazać szczególnie na sera i kremy do twarzy — a także i ciała — które zapobiegają odparowywaniu wody z powierzchni skóry. Jedną z ważniejszych kwestii jest także dokładne oczyszczenia oraz złuszczanie martwego naskórka.

Dbając o rutynową pielęgnację, a także chroniąc skórę przed skrajnymi temperaturami i innymi czynnikami zewnętrznymi, bariera hydrolipidowa będzie utrzymana w odpowiednim stanie.


Artykuł promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Najlepsza kawa z kawiarki - przepisy na małą czarną we włoskim stylu

Najlepsza kawa z kawiarki - przepisy na małą czarną we włoskim stylu

Bez tego małego, smukłego dzbanka wielu z nas nie wyobraża sobie poranka. Kawiarka zwana zaparzaczem…
Kosmetyki na prezent - dlaczego warto postawić na naturalne i ekologiczne produkty?

Kosmetyki na prezent - dlaczego warto postawić na naturalne i ekologiczne produkty?

Wybór odpowiedniego prezentu dla bliskich może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy, aby był on nie…
Najczęściej spotykane wyzwania podczas relokacji maszyn

Najczęściej spotykane wyzwania podczas relokacji maszyn

Relokacja maszyn przemysłowych to skomplikowany proces, który wymaga precyzji, doświadczenia i doskonałej organizacji. (więcej…)