Witaj na naszym kawowym blogu!

Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Chai latte with coffee

Napój pochodzi z północnych Indii, gdzie znany jest też jako masala chai, ale w kulturze Zachodu może być sporym zaskoczeniem zarówno dla miłośników kawy, jak i herbaty. Co to jest chai latte? Słowo czaj w wielu językach oznacza herbatę, a latte to rodzaj kawy z mlekiem. Zbitka tych dwóch słów może być myląca. Chai latte nie jest ani herbatą, ani kawą. Napój, który podbija świat, możesz przyrządzić w warunkach domowych. Jakich potrzeba składników i jak go parzyć? Chai latte kawa rozgrzewa, pobudza, rozluźnia i relaksuje.

Chai latte to aromatyczny napój na bazie świeżo parzonej czarnej herbaty, której towarzyszą orientalne przyprawy. Napój powstał w Indiach i szybko zyskał sławę na całym świecie. Jest idealny do popijania w chłodne jesienne lub zimowe wieczory. Przepis na chai latte jest dość elastyczny. Wykorzystywane są w nim różne przyprawy w różnych proporcjach. Możliwości łączenia smaków jest wiele, dlatego receptura zachęca do eksperymentowania.

Masala chai

Słowo masala w języku hindi oznacza mieszankę przypraw. Trzeba wiedzieć, że każda hinduska rodzina przygotowuje masala chai na swój sposób, bo przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Prawie zawsze jednak znajdują się w nim takie składniki, jak czarna herbata, mleko, cukier lub inny słodzik oraz przyprawy: kardamon, cynamon, imbir, pieprz, goździki, kolendra czy lukrecja. Proporcje mieszanki są zmienne.

Obok chai caffe latte znana jest mocha chai, czyli z dodatkiem kakao, którą serwuje się z bitą śmietaną posypaną pudrem z czekolady lub cynamonem. W Indiach masala gotowana jest i sprzedawana na ulicznych straganach. Według relacji podróżników, sprzedawca nabiera ją dużą łyżką z garnka do jednorazowej glinianej czarki, która po opróżnieniu zostaje stłuczona i zdeptana, aby nie dotknął jej ustami nikt niższego stanu.

Chai caffe latte

Wszystkie składniki potrzebne do przyrządzenia napoju znajdziesz w swojej kuchni. To, jakie wybierzesz zależy wyłącznie od twoich osobistych upodobań. Jak już wspomnieliśmy, obok mocnej czarnej herbaty i mleka indyjska wersja zawierać może kardamon, czarny pieprz, cynamon, goździki, gałkę muszkatołową, imbir lub anyż. Jeśli chcesz podkręcić smak chai latte, można dodać kilka ziaren kawy.

W zależności od użytych składników chai latte może być słodkie, cierpkie, a także mocne i lekko pikantne. Można pić nie tylko napój ciepły, ale i w wersji mrożonej. Chai latte jest smaczne, rozgrzewa, pobudza, rozluźnia i relaksuje. Dodaje energii dzięki teinie i imbirowi, który jest źródłem antyoksydantów, a dzięki cynamonowi wpływa na metabolizm.

Gdy napój zawiera miód, zyskuje również właściwości antybakteryjne. Zmniejsza uczucie głodu, zaspokaja ochotę na słodycze. Aby cieszyć się jego smakiem oraz walorami zdrowotnymi, można tłuste mleko zastąpić chudszym czy roślinnym, a cukier ksylitolem lub miodem.

Kawa chai latte – przepis

Aby przyrządzić chai latte, potrzebne są takie składniki, jak szklanka wody, pół szklanki mleka, napój migdałowy lub sojowy, trzy łyżeczki herbaty liściastej, łyżeczka kardamonu, pół łyżeczki mielonego imbiru, dziesięć goździków, opcjonalnie pół łyżeczki mielonego cynamonu, dwie łyżeczki cukru białego albo brązowego, ksylitolu, miodu, syropu lub słodzik.

Wodę wlej do rondelka i gotuj na średnim ogniu, dodaj kardamon, imbir i goździki oraz cynamon. W polskich marketach i sklepach internetowych dostępna jest przyprawa do kawy chai latte, która jest mieszanką przyprawową zawierającą m.in. cukier, cynamon, kardamon i wanilię. Jednak o wiele przyjemniej jest poszczególne przyprawy samodzielnie utrzeć w moździerzu. Niektórzy składniki naparu przygotowują osobno i dopiero na końcu wrzucają całość do garnuszka. Jeśli ktoś nie ma zbyt wiele czasu, można wszystko zaparzyć jednocześnie.

Zagotuj mieszankę, przykryj garnek i zmniejsz ogień, gotuj mieszankę dziesięć minut. Po tym czasie dodaj cukier. Gdy woda się ponownie zagotuje, dodaj herbatę. Całość gotuj przez około 2-3 minuty, po czym zdejmij garnek z ognia i przelej napar przez sitko, wlej do dzbanka czy kubka. Podgrzej mleko, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Przelej do naczynia i używając spieniacza lub blendera, zrób piankę. Spienione mleko wlej do herbaty z przyprawami. Całość można posypać cynamonem.

Kawa z Indii

Jeśli chcesz urozmaicić swoją masala chai kawą, warto zaopatrzyć się w ten oryginalny składnik z Indii. Dzięki doskonałemu klimatowi i usytuowaniu terenu kawa indyjska ma specyficzny smak. To wszystko dzięki poddaniu zebranych ziaren kawy tzw. monsunowaniu, które polega na wystawieniu ich na silne działanie wilgotnego i ciepłego powietrza w porze monsunowej. Trwający kilka tygodni proces zmienia barwę i smak kawy. Najbardziej znane uprawy kawy znajdują się w Karnataka, w Tellichery i Malabarze w stanie Kerela, na południowym zachodzie oraz w Nilgiris w stanie Tami Nadu.

Do najpopularniejszych rodzajów kawy z Indii należą arabica ze starannie dobranych ziaren o doskonałym kolorze i właściwościach, która charakteryzuje się wyrazistym smakiem z lekką kwasowością i goryczką, a także robusta – intensywna, gorzka kawa rozpuszczalna lub ziarnista z dużą zawartością kofeiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka, inaczej mokka, to proste urządzenie służące do przyrządzania dobrej kawy praktycznie w każdych warunkach…
Arabica vs. Robusta. Kluczowe różnice i jak wpływają na smak Twojej kawy

Arabica vs. Robusta. Kluczowe różnice i jak wpływają na smak Twojej kawy

Arabica czy Robusta? Wybór odpowiedniej kawy to nie tylko kwestia smaku, ale także doświadczenia, które…
Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Kawa Affogato – czyli jaka? Czym się wyróżnia na tle innych? Dowiedz się więcej na temat…