Dzisiaj biżuteria jest czymś naturalnym i noszą ją nawet dzieci. Jednak dawniej była drogą ozdobą, na którą mogli pozwolić sobie nieliczni. Nic dziwnego, że francuskie słowo, które ją określa, oznacza zabawkę. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?
Na skróty
Każda jest wyjątkowa
Nie ma znaczenia, czy Twój nadgarstek zdobi bransoletka damska na sznurku, z pereł czy na złotym łańcuszku, każda z nich powinna pasować do Twojego charakteru i stylizacji. Co więcej, musisz mieć świadomość, że złoto samo w sobie jest bardzo delikatne, a to oznacza, że do jego produkcji wykorzystuje się również inne metale, aby było trwalsze.
Spotkałaś się ze stwierdzeniem, że złota biżuteria nie uczula? Faktycznie, złoto czy srebro, samo w sobie nie uczulają, jednak w biżuterii są one mieszane z innymi metalami, a te mogą już wywoływać uczulenie. Chcąc jednak uniknąć takiej sytuacji, wybieraj produkty, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów.
Kamienie szlachetne często pojawiają się w biżuterii
Niejednokrotnie w pierścionkach, bransoletkach, kolczykach czy wisiorkach, pojawiają się kamienie, które mają je ozdabiać i nadawać im charakteru. Występują one w różnych wielkościach, kolorach i rodzajach, jednak nie każdy wie, że rubin i szafir, to tak naprawdę te same kamienie.
Obydwa powstają z tego samego minerału korundu, a to, co je różni to kolor. Szafir przez zawartość żelaza i tytanu jest niebieski, z kolei wyższa zawartość chromu sprawia, że rubin ma barwę czerwoną. Warto o tym pamiętać, kiedy następnym razem będziesz wybierała dla siebie biżuterię z ozdobnymi kamieniami.
Ciekawą informacją może być również fakt, że większość pereł, które są wykorzystywane w biżuterii, powstaje przy współudziale człowieka. Są one produktem naturalnym, jednak to człowiek umieszcza ciało obce w środku małży, aby mogła rozpocząć się produkcja perły. W naturalnym środowisku pojawiają się one raz na kilkadziesiąt małżów.
Kolczyki – szczególny rodzaj biżuterii
Chcąc nosić pierścionek, bransoletkę czy naszyjnik, wystarczy tylko dobrać ich odpowiedni rozmiar i styl, bez konieczności ingerowania we własne ciało. Sprawa wygląda trochę inaczej jeśli chodzi o kolczyki, bo do ich noszenia konieczne jest przekłucie uszu. Wielu ludzi zastanawia się, kiedy to zrobić.
Można się spotkać ze stwierdzeniem, że powinno się przekłuwać uszy kilkumiesięcznym dziewczynkom, bo później nie pamiętają bólu. Inni mówią o odczekaniu, aż dziecko samo zdecyduje, że chce nosić kolczyki, bo to jednak ingerencja w jego ciało, a są nawet takie osoby, które uważają, że należy z tym poczekać, aż osiągnie się dorosłość.
Bez względu na to, do której grupy sama się zaliczasz, zawsze najważniejsze jest to, aby takie przekłucie uszu zlecić specjaliście, który nie tylko posiada odpowiedni sprzęt, ale również wiedzę. Zarówno odnośnie samego przekłuwania, jak i zachowania właściwej higieny. W takich profesjonalnych salonach pomogą również dobrać pierwsze kolczyki, które będą wspomagały leczenie rany. Co warto wiedzieć na temat piercingu? Więcej na ten temat przeczytasz m.in. tutaj: https://lilou.pl/pl/blog/przeklucie-uszu-kiedy-i-jak-wykonac-ktore-kolczyki-wybrac-podpowiadamy.html.
Artykuł sponsorowany.