Witaj na naszym kawowym blogu!

Degustacja kawy, czyli cupping – na czym polega?

Kawa jest traktowana jako zwyczajny element każdego dnia. Pije się ją w pracy, na uczelni itp. Oprócz tego warto wiedzieć, że istnieją rytuały związane ze spożywaniem tego napoju. Zwyczaj ten jest powszechnie znany jako tzw. cupping.    Jeśli interesuję Cię, Na czym polega cupping kawy i kiedy się go przeprowadza, przeczytaj poniższy artykuł? Dowiesz się z niego:
 • Na czym polega cupping?
 • Degustacja w domu – czy to ma sens?
 • Czego potrzebujesz do degustacji kawy.
 • Jakie są metody cuppingu.
 • Cupping – na co zwracać uwagę?
 • Jakie są ciekawostki związane z degustacją kawy.
  Delektowanie kawy to ważny, ale nie jedyny element. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób należy przygotować, kawę w domowym zaciszu, by jej smak mógł zachwycić Twoich domowników, przeczytaj tekst: „Jak parzyć kawę w kawiarce?”. Powodzenia!

Na czym polega cupping?

Niektórzy traktują kawę wyłącznie jako jeden z wielu rodzajów napojów. Ponieważ zawiera ona spore ilości kofeiny, wykorzystuje się ją na przykład podczas pracy umysłowej oraz nauki. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że napój kawowy nie może być ważnym elementem stylu życia. Wręcz przeciwnie: dobrze wiedzą o tym wszyscy ci, którzy zajmują się — profesjonalnie lub jako amatorzy — cuppingiem. Czym jest cupping kawy? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. „Cupping po polsku to po prostu degustacja kawy. Wykonuje się ją w celu poznania, jaki jest jej aromat oraz właściwości smakowe. Poprzez czynność tą można sprawdzić także takie „parametry” kawy jak między innymi:
 • zapach,
 • jakość ziaren, z których został przyrządzony napój.
Cupping może zostać wykorzystany także do wykrywania niedoskonałości w aromacie kawy. Tworzenie blendów, czyli napojów powstałych w wyniku zmieszania różnych rodzajów kawy, także jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu profesjonalnej degustacji. cupping

Degustacja w domu – czy to ma sens?

Cupping to przede wszystkim domena profesjonalistów. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że zabawa z kawą nie jest możliwa również w domowym zaciszu. Cupping w domu to dobry sposób na interesujące hobby. Pamiętaj – nie ograniczają Cię żadne wytyczne w kwestii degustacji… przy czym, jeśli zamierzasz osiągnąć sukces, postępwoanie zgodnie ze schematem zalecanym przez profesjonalnych degustatorów jest bez wątpienia dobrym rozwiązaniem. Wprawdzie uprawiając domowy cupping nie zostaniesz profesjonalnym Q-graderem lub cup testerem (funkcje te to swego rodzaju odpowiedniki sommelierów, czyli profesjonalnych smakoszy win), ale możesz liczyć na dobrą zabawę.

Tego potrzebujesz do degustacji kawy

Kolejną z zalet domowego cuppingu jest to, że nie musisz zaopatrywać się w profesjonalny, wysokiej jakości sprzęt. Taki stan rzeczy oznacza, że degustacja kawy w domu to rozwiązanie, które nie wymaga od Ciebie znaczących nakładów finansowych. Aby móc zacząć przygodę z badaniem smaku kawy, powinieneś przygotować przede wszystkim taki sprzęt jak:
 • młynek — jest to oczywiście podstawowy element wyposażenia dla wszystkich tych, którzy na co dzień obcują z kawą ziarnistą. Jeśli jednak interesujesz się tematem degustacji kawy, zapewne posiadasz już młynek w swoim domu;
 • czajnik, w którym zagotujesz wodę;
 • waga do odmierzenia ilości ziaren kawy do degustacji;
 • porcelanowe czarki lub filiżanki;
 • łyżki.
Cupping jest dość prosty do przeprowadzenia w praktyce. Należy odmierzyć na wadze określoną ilość kawy. Zazwyczaj zaleca się, by było to kilkanaście gram ziaren, aczkolwiek możesz zwiększyć lub zmniejszyć ich ilość wedle własnego uznania. Następnie, przygotowujemy kawę, zalewając ją gorącą wodą. Po odczekaniu około pięciu minut należy zanurzyć łyżkę w przygotowanym wywarze. Ważne jest, by na powierzchni kawy utworzył się tzw. crust, czyli kożuszek. Zaleca się, by nie mieszać kawy zbyt uporczywie. Zdecydowanie lepszym działaniem jest zanurzenie łyżki nie więcej niż dwa-trzy razy. Należy robić to w taki sposób, by na tym etapie nie zniszczyć doszczętnie warstwy crustu. Następnie, należy delikatnie ściągnąć żółtą, kremową warstwę z powierzchni kawy. Naszym celem jest sprawienie, by w filiżance pozostał wyłącznie czarny wywar. Kożuch oraz kremowa tafla mogą zaburzyć aromat kawy podczas degustacji.

Metody cuppingu

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda pozwalająca na skuteczny cupping. Sposoby degustacji dostosowuje się w zależności od rodzaju kawy oraz celu, jaki aktualnie przysługuje degustatorowi. Przykładowo, wyróżnia się takie metody działania jak między innymi cupping:
 • selektywny, w ramach którego bada się jakość wypalonej kawy oraz jej skład. Metoda ta jest wykorzystywana m.in. do oceny jakości zielonego ziarna oraz aromatu;
 • produkcyjny — tu bariści oraz degustatorzy skupiają się jedynie w niewielkim stopniu na aromacie danej kawy. W znacznie większym stopniu interesuje ich to, czy ziarna zostały wyprodukowane (wypalone) w odpowiedni sposób;
 • sportowy — w tym przypadku kluczem do sukcesu jest sprawne rozpoznawanie rodzaju kawy na podstawie kilku jej ziaren;
 • opisowy — osoby odpowiedzialne za cupping starają się w takiej sytuacji zidentyfikować nuty smakowe, które zawiera dany napój;
 • edukacyjny — pełni on głównie funkcję rozrywkową i ma zadanie przyciągnąć uwagę klientów przebywających w kawiarni.
Rodzaje cuppingu Cel
selektywny ocena aromatu
produkcyjny ocena sposobu produkcji ziaren
sportowy współzawodnictwo
opisowy identyfikacja nut smakowych
edukacyjny rozrywka, wzbudzenie zainteresowania gości

degustacja kawy

Cupping – na co zwracać uwagę?

Degustacja kawy — nawet jeśli jest to czynność przeprowadzana w domu — powinna pozwolić na pełne poznanie walorów smakowych kryjących się w danym rodzaju napoju. Z tego powodu należy zadbać o to, by cupping nie był przeprowadzany w pośpiechu. Do tego zadania trzeba podejść ze spokojem, a degustacja powinna być sposobem na przykład na niedzielny relaks. Zdecydowanie nie zaleca się degustacji o porannej porze, przed wyjściem do pracy itp. Aby móc skoncentrować się na badaniu aromatu kawy, warto unikać wszelkich rozpraszaczy. Muzyka — jeśli jej słuchasz — odpowiednia do degustacji to oczywiście dźwięki powolne, skłaniające do refleksji. W takiej sytuacji warto też unikać ostrych, sugestywnych perfum. Jeśli używasz wody toaletowej o silnym zapachu, może to zaburzyć degustację kawy. Pomieszczenie należy przewietrzyć i zadbać o to, by nie mąciły go ostre zapachy. Ponadto, nie zaleca się jedzenia ostrych potraw na krótko przed przystąpieniem do degustacji. Lubisz pikantną kuchnię azjatycką lub fast foody? W takiej sytuacji odczekaj kilka co najmniej kilka godzin, jeśli chcesz pobawić się w cupping. Aby oczyścić kubki smakowe, warto przed samą degustacją wypić kilka łyków chłodnej wody.

Degustacja kawy – ciekawostki

Profesjonalna degustacja kawy jest praktykowana od wielu lat. Początków tego procesu upatruje się jeszcze w połowie dziewiętnastego stulecia. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku popularność zyskał organizowany w Brazylii konkurs Cup of Excellence. Wydarzenie to skupia miłośników i znawców kawy ze wszystkich zakątków świata. Z pewnością zainteresuje Cię ciekawostka, że cupping kawy nie jest przeprowadzany wyłącznie według własnego uznania. Wręcz przeciwnie: na przestrzeni lat skupiająca miłośników kawy międzynarodowa organizacja Specialty Coffee Association of America opracowała szereg wytycznych, według których należy przeprowadzać profesjonalną degustację kawy. Usystematyzowanie całej tradycji przez międzynarodową organizację sprawiło, że możesz z łatwością dowiedzieć się, w jaki sposób należy delektować się naparem z ziaren kawowca. W ramach prowadzonych prac nad usystematyzowaniem cuppingu Specialty Coffee Association of America przygotowała między innymi tzw. koło smakowe. Zestawienie to zawiera najczęściej spotykane aromaty kaw, od owocowych (mandarynkowe itp.) aż po czekoladowe.

FAQ

Czym jest cupping?

Jest to degustacja kawy przeprowadzana w celu poznania m.in. jej aromatu, składu oraz poprawności produkcji ziaren.

Jakie są metody cuppingu?

Przeprowadza się cupping z użyciem następujących metod: produkcyjny, opisowy, selektywny, sportowy oraz edukacyjny.

Czy cupping można wykonać w domu?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Cupping domowy może stanowić interesującą formę relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Skąd biorą się pryszcze podskórne?

Skąd biorą się pryszcze podskórne?

Jednym z częstszych problemów skórnych są pryszcze, które rozwijają się głęboko pod naskórkiem. Tworzą one…
Krem pod oczy - sprzymierzeniec młodego wyglądu

Krem pod oczy - sprzymierzeniec młodego wyglądu

Kiedy i dlaczego warto stosować krem pod oczy? Jak go prawidłowo nakładać, by zmaksymalizować efekty…
Filiżanki do kawy na prezent – TOP 5 produktów

Filiżanki do kawy na prezent – TOP 5 produktów

Szukasz pomysłu na praktyczny, a zarazem piękny prezent? Jeżeli chcesz obdarować bliską osobę z okazji…