Witaj na naszym kawowym blogu!

Formaty gier i edukacja: rola gier w nauczaniu i rozwoju umiejętności

gry edukacyjne
Wszyscy wiedzą, że gry odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka. Gra motywuje, wspiera rozwój umiejętności komunikacyjnych, uczy myślenia krytycznego w rozwiązywaniu problemów i zachęca dziecko do pracy zespołowej. Psychologowie od dawna uznają znaczenie zabawy dla rozwoju zdolności umysłowych i procesu nauki. To właśnie gra pozwala dzieciom wyjść poza swoją bezpośrednią rzeczywistość, stając się bardziej abstrakcyjną, symboliczną lub społeczną, co sprzyja przechodzeniu przez różne etapy rozwoju poznawczego. Dziecko może działać jak ktoś inny, nadając codziennym przedmiotom określone role i umiejętności, co rozwija abstrakcyjne myślenie. Tak, w dzisiejszym świecie gamifikacja (wykorzystanie podejść opartych na grach do procesów niezwiązanych z grami) i nauka poprzez grę pomagają dotrzeć do nowoczesnych dzieci, które przyzwyczaiły się do grania w gry komputerowe i komunikowania się w mediach społecznościowych. Gamifikacja w edukacji ma ogromny potencjał. Wszyscy ludzie mają wrodzoną chęć nauki. Jednak większa część współczesnego systemu edukacyjnego, wręcz przeciwnie, robi wszystko, aby zniechęcić do nauki. Dlatego podejścia oparte na grach od dawna i skutecznie wykorzystuje się w marketingu i zarządzaniu personelem, a ich największą wartością jest edukacja.

Gamifikacja czy nauka poprzez grę?

Więc czym różnią się te dwie metody? Gamifikacja przede wszystkim wiąże się z zachętami, które motywują dzieci do lepszej nauki. Z kolei nauka poprzez grę wiąże się z grami, które mają efekt rozwijający — przekazują dzieciom określoną wiedzę lub rozwijają umiejętności. Obie metody edukacyjne są ze sobą powiązane i doskonale się uzupełniają. Za ich pomocą można ulepszyć program nauczania. Jednak ani gamifikacja, ani nauka poprzez grę nie są stosowane jako samodzielne metody. Łączą się one dobrze z tradycyjnymi metodami nauczania i budzą zainteresowanie u wielu uczniów.

Nauka poprzez grę i umiejętności

Trendy badań edukacyjnych wskazują na rosnące zainteresowanie wpływem gier na naukę. Metodyki oparte na grach zawsze były stosowane w edukacji szkolnej. Problem polega na tym, że klasyczne metody nauczania często ignorują prosty, ale ogromnie istotny fakt — nauka powinna sprawiać radość, może i powinna być interesująca. Tak działa ludzki mózg: gdy, zamiast walczyć z nudą, jest energia i pozytywne emocje, informacje są przyswajane lepiej.

Motywacja

Funkcja motywacyjna nauki poprzez grę jest najczęściej cytowaną cechą. Nauka oparta na grze motywuje uczniów do wykonywania określonych działań przez długi czas, takich jak zbieranie gwiazd, inne trofea i utrzymywanie się w tabelach rankingowych, a także wykonuje się szereg działań mechanicznych, których wyniki są fascynujące dla uczniów (czyli rozwija się wysoki poziom zainteresowania).

Współpraca

Masywne wieloosobowe gry fabularne online są bardzo popularne. Jaskrawość i atrakcyjność gier, takich jak World of Warcraft, zachęcają do współpracy z innymi w celu wykonania zadań, ataku na terytorium przeciwnika i pokonania bossów. Ponadto niektóre gry przewidują walki online, co oznacza, że wszyscy uczestnicy muszą współpracować, aby przetrwać wirtualny świat. Warto zaznaczyć, że kasyno polskie oferuje użytkownikom ogromny wybór różnorodnych gier, więc można tutaj nie tylko grać, ale także doskonalić swoje umiejętności.

Myślenie krytyczne i rozwiązywanie problemów

Dobrze opracowane gry wymagają od graczy rozwiązywania różnorodnych trudnych problemów, z których niektóre wymagają konkretnych umiejętności, a inne po prostu wymagają ogólnego myślenia krytycznego. Na przykład wszyscy znają grę Angry Birds. Stopniowo staje się ona coraz trudniejsza. Każdy poziom wprowadza nowe zmienne i aspekty, aby zwiększyć trudność, wykorzystując skuteczny proces gry. Mózg musi oceniać, analizować, planować z wyprzedzeniem, wdrażać nowe pomysły coraz bardziej, aby przejść te poziomy.

Inicjatywa i przedsiębiorczość

Uczniowie uczą się w interaktywnym środowisku, współpracują z kolegami i pomagają sobie nawzajem. Dlatego kształtuje się u nich kluczowa kompetencja „Inicjatywa i przedsiębiorczość”: zdolność do pracy zespołowej, inicjatywa, generowanie pomysłów, podejmowanie odpowiedzialności za podejmowanie decyzji, prowadzenie dialogu w celu osiągnięcia wspólnego celu.

Zalety stosowania gier edukacyjnych:

 
  • 1. Motywacja i zastosowanie praktyczne
Gry kojarzone są bardziej z formą rozrywki niż z metodą nauczania. Często uczniowie motywują się praktycznymi i aktywnymi możliwościami nauki. Oni mogą pracować nad osiągnięciem celu, wybierając konkretne działania. Odczuwają konsekwencje działań, co jest jednym ze sposobów, w jaki doświadczenie gry podobne jest do rzeczywistego życia.
  • 2. Natychmiastowa informacja zwrotna
Uczniowie czerpią przyjemność z otrzymywania natychmiastowej informacji zwrotnej podczas gry. Zamiast czekać godzinami lub dniami na ogłoszenie oceny, otrzymują oni natychmiastową odpowiedź na temat wyników swoich działań. Dzieci otrzymują również informacje zwrotne dotyczące długoterminowych konsekwencji podejmowanych decyzji. Szybki feedback pomaga im zrozumieć, kiedy podjęli właściwą decyzję, a kiedy nie.  
  • 3. Rozwój poznawczy
Za każdym razem, gdy dzieci grają w tę samą grę, wykonują czynności poznawcze, takie jak przypominanie sobie zasad gry, śledzenie zagrożeń w grze i zapamiętywanie, jak działa sekwencja gry. Dzieci wykorzystują swoje umiejętności myślenia strategicznego, w tym logicznego myślenia, aby podejmować uzasadnione decyzje i planować swoje przyszłe działania.  
  • 4. Rozwój umiejętności
Gry pozwalają dzieciom ćwiczyć i rozwijać umiejętności fizyczne, takie jak koordynacja wzrokowo-ruchowa. Mogą również pracować nad umiejętnościami przestrzennymi i małą motoryką. Gry interaktywne pomagają dzieciom robić to w zintegrowanym środowisku edukacyjnym.

Przykłady gamifikacji edukacyjnej

 
  • DuoLingo: nauka języka obcego

Ten serwis umożliwia studentom naukę języka obcego online, pomagając w tłumaczeniu stron internetowych i dokumentów. Początkujący użytkownicy zajmują się tłumaczeniem podstawowych i prostych zdań z internetu, podczas gdy doświadczeni otrzymują znacznie trudniejsze zadania. W rezultacie każdy rozwija się, wykonując swoją część „pracy”.  
  • Ribbon Hero: gra, która nauczy Cię korzystania z pakietu Microsoft Office

Ribbon Hero to dodatek dostępny do bezpłatnego pobrania w pakiecie programów Microsoft, który pomaga użytkownikowi nauczyć się korzystać ze wszystkich głównych narzędzi i funkcji pakietu Office 2007 lub 2010. Problemy są podzielone na cztery sekcje: praca z tekstem, projektowanie stron i układ, prezentacja artystyczna i bardziej ogólna sekcja szybkich zadań. Gra zachęca do dalszego rozwijania umiejętności w pakiecie Office oraz umożliwia śledzenie postępów użytkownika w nauce korzystania z funkcji i narzędzi Office, a także odpowiedni poziom trudności zadań.  
  • Coursera: interaktywny i indywidualny system edukacji

To platforma edukacyjna i firma społeczna, która współpracuje z przewodnimi uniwersytetami, aby przekształcić niektóre z ich programów w kursy online dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych. Postępy w wykonywaniu zadań i testów mogą być mierzone i publikowane online w celu wyświetlenia statystyk i ocen. Wyniki są natychmiast przekazywane zarówno studentom, jak i wykładowcom w celu zapewnienia wysokiej jakości informacji zwrotnej. W niektórych przypadkach można także zdobyć nagrody lub unikalne medale.

Czy gry są wrogiem edukacji?

Popularność gier nie jest wrogiem edukacji, a raczej nowym modelem uczenia się. Gry stawiają wyzwania graczom, a ich wysiłki są nagradzane w trakcie gry. Stopniowo osiągają cel, pokonując przeszkody, a osiągnięcie tego celu przynosi im przyjemność. Ta przyjemność wiąże się z uwalnianiem dopaminy (biologicznie aktywny związek chemiczny, który pozwala odczuwać przyjemność). Uwalnianie dopaminy wspomaga także świadomość, że osoba rozwiązała problem, rozgryzła łamigłówkę, poprawnie odpowiedziała na trudne pytanie lub nauczyła się powtarzać sekwencję ruchów. Dlatego uczniowie powinni korzystać z metod nauki, które pozwalają im zobaczyć swój postęp, poczuć sytuację sukcesu, podobnie jak w przypadku grania w gry wideo. Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa lavazza - jaki ma smak i czy warto ją pić?

Kawa lavazza - jaki ma smak i czy warto ją pić?

Kawa marki Lavazza jest powszechnie znana. Cieszy się popularnością w wielu domach. Jak smakuje? Czy…
Dieta MIND Dla Dzieci - Na Czym Się Skupia

Dieta MIND Dla Dzieci - Na Czym Się Skupia

Dzieci każdego dnia coraz szybciej rosną i w mgnieniu oka wylatują z domowego gniazda. Ich…
5 ciekawych książek na lato do kawy

5 ciekawych książek na lato do kawy

Kawa i książka to idealny przepis na błogi odpoczynek w piękne, letnie dni. Sprawdź nasze propozycje…