Ekspres do kawy pozwala wyczarować napój jak z najlepszej kawiarni we własnym domu. Aby jednak urządzenie służyło nam jak najdłużej, należy o nie właściwie dbać. Na jakie aspekty pielęgnacji ekspresu do kawy należy zwrócić szczególną uwagę?
Na skróty
Dlaczego warto czytać zalecenia producenta ekspresu do kawy?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów ekspresów do kawy. Różnią się nie tylko ceną i zakresem dostępnych funkcji, ale także sposobem obsługi i konserwacji. Zastanawiając się nad tym, jaki ekspres do kawy kupić, warto poświęcić nieco uwagi zaleceniom producentów, zawartym w instrukcjach obsługi sprzętu. Poza sposobami parzenia różnych napojów kawowych znaleźć można w nich szczegółowe informacje na temat prawidłowego korzystania z urządzenia, jego czyszczenia, wymiany części zużywających się podczas eksploatacji czy serwisu u autoryzowanych przedstawicieli producenta.
Ważne, aby postępowanie dostosować do rodzaju posiadanego urządzenia. Ekspresy do kawy na kapsułki, urządzenia przelewowe i ciśnieniowe wymagają odmiennych procedur czyszczenia i odkamieniania. W niektórych mycie wewnętrznych części urządzenia odbywa się automatycznie po każdym cyklu parzenia kawy, w innych trzeba część elementów wyjąć i umyć ręcznie lub wstawić do zmywarki.
Jakie części ekspresu wymagają czyszczenia?
Niezależnie od rodzaju, wszystkie ekspresy do kawy należy regularnie przecierać z zewnątrz, używając do tego wilgotnej szmatki. W większości urządzeń należy również po każdym użyciu myć tace na kubki, a także przepłukiwać dysze spieniające do mleka, jeśli nie są one płukane automatycznie. W niektórych urządzeniach dysz i elementów wewnętrznych nie trzeba demontować, jednak należy pamiętać o ręcznym uruchamianiu programu czyszczącego.
W ekspresach przelewowych konieczna jest regularna wymiana filtrów i dokładne mycie lejka zasypowego na kawę oraz dzbanka na gotowy napój. Pozostawienie w lejku zużytego filtra z kawą może spowodować rozwój bardzo szkodliwych dla zdrowia pleśni. Również w ekspresach na kapsułki dbanie o czystość urządzenia ma znaczenie. Konieczne jest regularne wycieranie wilgotną szmatką komory na kapsułki, wyrzucanie tych zużytych i uzupełnianie wody w dzbanku.
Jak często odkamieniać ekspres do kawy?
Odkamienianie ekspresu ma ogromne znaczenie nie tylko dla żywotności urządzenia, ale również dla walorów smakowych przygotowywanych napojów. Jeśli korzystamy na co dzień z wody twardej, warto zastanowić się nad zakupem dzbanka filtrującego, by móc stosować do przygotowywania kawy w ekspresie wody filtrowanej. Zmniejszy to zdecydowanie ilość gromadzącego się w zbiornikach na wodę i wewnętrznych rurkach kamienia.
Większość ekspresów sygnalizuje konieczność wykonania odkamieniania. W instrukcji obsługi znajdziemy natomiast szczegółowy opis tej procedury. Warto pamiętać, aby do usuwania kamienia w ekspresach nie korzystać z innych środków odkamieniających niż te zalecane przez producenta sprzętu. Wlewanie do urządzenia octu czy kwasku cytrynowego może mieć szkodliwy wpływ na działanie sprzętu.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj ekspresu do kawy posiadamy, dbanie o jego czystość, regularne odkamienianie i wymiana zużytych części zdecydowanie przedłużą okres jego sprawności. Dodatkowo, czysty i zadbany ekspres daje gwarancję przygotowania pysznego, aromatycznego napoju, niezanieczyszczonego osadami z kamienia ani żadnymi szkodliwymi drobnoustrojami.
Artykuł promocyjny.