Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu to czynność, która powinna być wykonywana regularnie. Zaniedbanie jej może spowodować awarię lub nawet trwałe uszkodzenie urządzenia. Z artykułu dowiesz się:
  • jak i dlaczego kamień powstaje w ekspresie,
  • jak często trzeba odkamieniać ekspres,
  • czym odkamieniać ekspres,
  • jak odkamieniać ekspres.
Przeczytaj również: Jakie ekspres do kawy wybrać? Rodzaje ekspresów. Aromatyczna i mocna kawa zaparzona w ekspresie to wygodny i smaczny sposób na rozpoczęcie dnia. Aby cieszyć się smakiem ulubionego naparu przez wiele lat, powinno się regularnie konserwować i odkamieniać urządzenie służące do jego przygotowania. Jak prawidłowo dbać o ekspres do kawy i jakie środki do czyszczenia są najskuteczniejsze? Jak odkamienić ekspres do kawy? Podpowiadamy, jak wyczyścić domowy ekspres do kawy!

Skąd się bierze kamień w ekspresie?

Powstawanie kamienia jest problematyczne nawet kiedy w kuchni mamy najlepszy ekspres do kawy. Twardy osad powstaje przez wodę, jaką się do niego wlewa. Jeżeli woda dostarczana do domu przez rury jest bardzo twarda, to można spodziewać się szybkiego wytracania się z niej minerałów, a w przyszłości kamienia. Przyczyną zjawiska jest znajdujący się w wodzie wapń i magnez, łatwo osadzający się na wszelkich powierzchniach. Pierwiastki te obecne są w każdym rodzaju wody, która płynie do naszych domów niezależnie od jej stopnia oczyszczenia. Istnieją jednak sposoby, aby znacząco zredukować ich zawartość, a tym samym ilość kamienia osadzającego się na domowych sprzętach. Kilka prostych trików pozwoli rzadziej konserwować urządzenie i oszczędzi czas. Tym zagadnieniem zajmiemy się w dalszej części artykułu. coffee machine repair2

Co jaki czas i dlaczego należy odkamienić ekspres do kawy?

O każde urządzenie znajdujące się w kuchni należy odpowiednio dbać. Nie inaczej jest w przypadku ekspresu do kawy, który powinien podlegać regularnej konserwacji polegającej na myciu i odkamienianiu wszelkich części. Taka potrzeba zachodzi bez względu na model. Odkamienianiu należy poddawać zarówno ekspres na kapsułki, jak i ten mielący standardowe ziarna. Dlaczego warto zadbać o systematyczne wykonywanie tych czynności? Osad w ekspresie wytrąca się wody, w której obecne są pierwiastki łatwo osiadające na różnych urządzeniach. Jego obecność powoduje wiele nieprzyjemności związanych z użytkowaniem sprzętu. Po pierwsze jest to nieprzyjemny smak i zapach naparu. Innym skutkiem nadmiernej ilości kamienia w ekspresie jest jego głośna praca, wolniejsze działanie i nieregularne wyciekanie napoju z urządzenia. Może pojawiać się też duża ilość pary, a ekspres może nie osiągać pożądanych temperatur. Jak często powinno się odkamieniać ekspres? Nowoczesne urządzenia same zasygnalizują taką potrzebę. Pozostałe należy poddawać procesowi przynajmniej raz na 3 miesiące lub każdorazowo po wystąpieniu niepokojących objawów. Regularnie odkamieniany ekspres z pewnością posłuży dużo dłużej, niż taki który ma w podzespołach dużo osadu. Warto więc dbać o tę czynność, pozwalającą zaoszczędzić pieniądze na kosztowne naprawy lub zakup nowego urządzenia. coffee machine repair

Jak i czym odkamienić ekspres do kawy?

Nowoczesne ekspresy do kawy posiadają funkcję automatycznego odkamieniania. W takich modelach wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Co jednak w przypadku kiedy producent nie przewidział takiego udogodnienia? Jak odkamienić ekspres tego typu? Procedura w tym przypadku jest równie banalna. Pierwszym krokiem jest usunięcie z ekspresu filtra. Ta część spowoduje zatrzymanie się środka odkamieniającego, który będzie nieskuteczny. Jest to więc bardzo ważny krok, którego w żadnym razie nie można pominąć. Z urządzenia koniecznie usuwa się również ziarna kawy. Następnie z pojemnika należy wylać wodę i dokładnie go wyczyścić. W kolejnym kroku pojemnik napełnia się letnią wodą z dodatkiem odkamieniacza. Od razu po tej czynności włączamy program zaparzania jednej kawy. Wodę z filiżanki oczywiście wylewamy. Następnie czekamy około 15 minut i czynność powtarzamy, aż do opróżnienia pojemnika. Po wykonaniu wszystkich kroków do pojemnika nalewamy czystą wodę. To również bardzo ważny krok. Dzięki niemu wszelkie części ekspresu nie będą zanieczyszczone środkiem do odkamieniania i będzie można bezpiecznie przygotować kawę. Aby wypłukać resztki odkamieniacza, należy uruchomić program robienia kawy co najmniej 3 razy. Po tej czynności należy ponownie wylać wodę ze zbiornika, który można jeszcze dla pewności dodatkowo wypłukać. Tak wyczyszczony ekspres z pewnością lepiej posłuży całej rodzinie. Nie można jednak zapominać o regularnym czyszczeniu tacek i pojemników na zużytą kawę.

Domowe sposoby odkamieniania ekspresu

Istnieje wiele sposobów na odkamienianie ekspresu do kawy. Wiele z nich zakłada użycie substancji, które każdy posiada we własnym domu. Jak usunąć kamień z ekspresu do kawy domowymi sposobami? Pierwszy z nich polega na użyciu sody oczyszczonej. Ten zabieg jest najmniej skuteczny z domowych metody, więc trzeba go powtarzać nawet częściej niż raz w miesiącu. Drugi sposób zakłada dodanie do wody octu, który może być jednak destrukcyjny dla delikatnych podzespołów urządzenia. Podobnie jest z kwaskiem cytrynowym, który co prawda perfekcyjnie czyści ekspres, jednak może go uszkodzić.
Nazwa środka Proporcje Ryzyko
Ocet 1/2 litra octu i 1/2 litra wody. Możliwość uszkodzenia przewodów ekspresu.
Soda oczyszczona 1/4 szklanki sody na 1 litr wody. Możliwość uszkodzenia przewodów ekspresu, mała skuteczność zabiegu.
Kwasek cytrynowy.  2 łyżeczki na litr wody. Możliwość uszkodzenia przewodów ekspresu, niedobry smak kawy.

Profesjonalne środki odkamieniające

Na rynku występuje wiele profesjonalnych środków do odkamieniania ekspresu. Najpopularniejszym jest płyn, który wystarczy wlać do wody. Innym spodobem są tabletki do odkamieniania ekspresu. Produkty tego typu służą do rozpuszczenia w ciepłej wodzie. Użytkowanie obu odkamieniaczy przebiega w podobny sposób, a wybór pomiędzy nimi powinien być podyktowany przystosowaniem urządzenia. Wielu producentów dostępnych sklepach ekspresów nie rekomenduje bowiem używania do ich odkamieniania tabletek. W takim przypadku zastosowanie tego rodzaju środka może być destrukcyjne dla całej maszyny.

Działania zapobiegające powstawaniu kamienia w ekspresie

Powstawanie kamienia w ekspresie jest nie tylko drażniące, ale generuje również dodatkowe koszty. Nie można całkowicie wyeliminować konieczności wykonywania odkamieniania, jednak można znacząco zmniejszyć jego częstotliwość. Dzięki tym sztuczkom osadu będzie mniej, przez co odkamienianie będzie można przeprowadzać co kilka miesięcy. Sposoby na zmniejszenie osadu:
  • używanie filtra do wody,
  • montaż domowej stacji oczyszczania wody,
  • wymiana instalacji wodnej.
 

FAQ

W jaki sposób odkamieniać ekspres do kawy?

Standardowy ekspres odkamienia się poprzez umieszczenie środka odkamieniającego wymieszanego z letnią wodą w komorze na wodę. Następnie uruchamiamy program na jedną kawę i odczekujemy około 10-15 minut. Cały proces powtarzamy do czasu opróżnienia pojemnika. Następnie myjemy pojemnik, nalewamy czystą wodę i uruchamiamy kilkukrotnie parzenie kawy, aby przepłukać instalacje wewnątrz urządzenia.

Jak często odkamieniać ekspres?

Ekspres powinno odkamieniać się regularnie, przynajmniej raz na 2-3 miesięcy. Częstość ta może się jednak zwiększyć w przypadku używania twardej wody do zaparzania. Objawami zbyt dużej ilości kamienia w ekspresie są najczęściej nierównomierne kapanie wody oraz głośna praca urządzenia.

Dlaczego w ekspresie zbiera się kamień?

Kamień zbiera się w ekspresie poprzez wodę. Cząsteczki tlenku wapnia i tlenku magnezu w niej zawarte osadzają się na wszelkich częściach, przez które przechodzi. Dlatego im twardsza woda, tym więcej kamienia zbiera się w urządzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czym jest kawa kuloodporna?

Czym jest kawa kuloodporna?

Na skróty ToggleDlaczego kawa kuloodporna jest popularna?Czy kawa kuloodporna jest dla każdego? Dlaczego kawa kuloodporna…
Kawy smakowe - jak powstają?

Kawy smakowe - jak powstają?

Kawa orzechowa, waniliowa, kokosowa, karmelowa, pomarańczowa, piernikowa, z irlandzkim kremem, rumowa, amaretto. Doskonałą alternatywą dla…
Kawa czy napój energetyczny — co lepiej wybrać?

Kawa czy napój energetyczny — co lepiej wybrać?

Szacuje się, że 30-70% nastolatków sięga po napoje z kofeiną. Odsetek ten jest jeszcze wyższy…