Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak poradzić sobie z nawracającymi wzdęciami

Wzdęcia mogą mieć charakter incydentalny bądź nawracający. Jak sobie z nimi poradzić i jak im zapobiegać?

Pierwsza pomoc przy wzdęciach

Uczucie pełności, napięty brzuch, towarzyszące zaparcia – to jedne z objawów wzdęć, które mogą mieć charakter incydentalny bądź nawracający. Pojawiają się one u osób w każdym wieku i najczęściej ich przyczyną jest nieodpowiednia dieta bądź brak aktywności fizycznej. W większości przypadków zwiększa się objętość gazów jelitowych, jednak czasami wzdęcia są subiektywnym odczuciem, wynikającym z zaburzenia czucia trzewnego i motoryki jelit. W pierwszej kolejności pacjenci chcą się pozbyć nieprzyjemnych objawów, które znacząco utrudniają im codzienne funkcjonowania. Warto wtedy sięgnąć po preparaty na wzdęcia, dostępne w aptece internetowej https://www.wapteka.pl/wzdecia,249.html. Należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami producenta, aż do momentu, gdy poczujemy ulgę. Preparaty na wzdęcia pomagają pozbyć się nadmiaru gazów jelitowych, co redukuje uczucie pełności w jamie brzusznej. sick woman suffering from abdominal pain in the mo 2022

Jak zapobiegać wzdęciom nawracającym?

W większości przypadków wzdęcia mają charakter incydentalny – pojawiają się np. po zjedzeniu obfitego, bogatego w produkty wzdymające posiłku. Czasami ich przyczyną jest również brak aktywności fizycznej, który zaburza prawidłowy przebieg procesów trawiennych. Dlatego przy nawracających wzdęciach należy dokładnie przyjrzeć się swojej diecie. Ważne, aby usunąć z niej:
  • rośliny strączkowe,
  • kapustę,
  • cebulę i czosnek,
  • produkty pełnoziarniste,
  • produkty zawierające laktozę.
Ważna jest także regularna aktywność fizyczna – nawet krótkie, codzienne spacery wspomagają metabolizm, a także pomagają utrzymać szczupłą sylwetkę. Po cięższym posiłku warto sięgnąć po ziołową herbatę na trawienie, dzięki której układ pokarmowy lepiej poradzi sobie z rozkładem poszczególnych substancji.

Wzdęcia u niemowlaków i małych dzieci – postępowanie

pediatrician doing abdominal examination with hand 2022 Wzdęcia u niemowlaków i małych dzieci są znacznie bardziej problematyczne, niż w przypadku osób dorosłych. Dają silniejsze objawy, a dodatkowo trudniej z nimi walczyć. Układ trawienny noworodków i niemowląt jest jeszcze słabo rozwinięty – w ich przypadku jest to najczęstszą, choć nie do końca poznaną przyczyną wzdęć. Lekarze sugerują, aby profilaktycznie podawać probiotyk dla noworodka, zwłaszcza w przypadku dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie. Tego rodzaju produkt zawiera szczepy bakterii, wspomagające pracę układu trawiennego. Jeśli wzdęcia nawracają po posiłku, a dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, może zajść konieczność jego zmiany na inne. Tymczasem wzdęcia u małych dzieci mogą pojawiać się jako odpowiedź na nowe, nieznane dotąd pokarmy. Jeśli zauważymy, że maluch gorzej się czuje po przyjęciu pewnych produktów, wycofajmy je z diety na jakiś czas. Kiedy należy udać się do lekarza? Do lekarza warto udać się, jeśli wzdęciom towarzyszą inne objawy, takie jak:
  • biegunka,
  • wymioty,
  • nudności,
  • przewlekłe zaparcia.
W przypadku regularnego, zdrowego trybu życia i nawracających wzdęć, konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych. Tymczasem do pediatry należy udać się niezwłocznie, jeśli dziecko poza wzdęciami zgłasza powyższe objawy bądź ma gorączkę czy jest nadmiernie osłabione.   Artykuł partnerski wapteka.pl
Średnia ocena - 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Spieniacz do mleka - czym kierować się przy wyborze?

Spieniacz do mleka - czym kierować się przy wyborze?

Spieniacz do mleka pozwala cieszyć się kremową pianką, która dla niektórych bywa kwintesencją całej kawy.…
Jak dobrze przechowywać kawę? Sprawdzone fakty i mity

Jak dobrze przechowywać kawę? Sprawdzone fakty i mity

Kawę pijemy właściwie wszędzie — na uczelni, podczas rodzinnych spotkań domowych, w restauracji oraz pracy.…
Desery z kawą

Desery z kawą

Kawa doskonale smakuje ze słodkim deserem. A jeszcze lepiej – gdy sama jest składnikiem deseru.…

Ciasteczka do kawki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.