Wzdęcia mogą mieć charakter incydentalny bądź nawracający. Jak sobie z nimi poradzić i jak im zapobiegać?
Wzdęcia u niemowlaków i małych dzieci są znacznie bardziej problematyczne, niż w przypadku osób dorosłych. Dają silniejsze objawy, a dodatkowo trudniej z nimi walczyć. Układ trawienny noworodków i niemowląt jest jeszcze słabo rozwinięty – w ich przypadku jest to najczęstszą, choć nie do końca poznaną przyczyną wzdęć. Lekarze sugerują, aby profilaktycznie podawać probiotyk dla noworodka, zwłaszcza w przypadku dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie. Tego rodzaju produkt zawiera szczepy bakterii, wspomagające pracę układu trawiennego. Jeśli wzdęcia nawracają po posiłku, a dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, może zajść konieczność jego zmiany na inne. Tymczasem wzdęcia u małych dzieci mogą pojawiać się jako odpowiedź na nowe, nieznane dotąd pokarmy. Jeśli zauważymy, że maluch gorzej się czuje po przyjęciu pewnych produktów, wycofajmy je z diety na jakiś czas.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Do lekarza warto udać się, jeśli wzdęciom towarzyszą inne objawy, takie jak:
Pierwsza pomoc przy wzdęciach
Uczucie pełności, napięty brzuch, towarzyszące zaparcia – to jedne z objawów wzdęć, które mogą mieć charakter incydentalny bądź nawracający. Pojawiają się one u osób w każdym wieku i najczęściej ich przyczyną jest nieodpowiednia dieta bądź brak aktywności fizycznej. W większości przypadków zwiększa się objętość gazów jelitowych, jednak czasami wzdęcia są subiektywnym odczuciem, wynikającym z zaburzenia czucia trzewnego i motoryki jelit. W pierwszej kolejności pacjenci chcą się pozbyć nieprzyjemnych objawów, które znacząco utrudniają im codzienne funkcjonowania. Warto wtedy sięgnąć po preparaty na wzdęcia, dostępne w aptece internetowej https://www.wapteka.pl/wzdecia,249.html. Należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami producenta, aż do momentu, gdy poczujemy ulgę. Preparaty na wzdęcia pomagają pozbyć się nadmiaru gazów jelitowych, co redukuje uczucie pełności w jamie brzusznej.Jak zapobiegać wzdęciom nawracającym?
W większości przypadków wzdęcia mają charakter incydentalny – pojawiają się np. po zjedzeniu obfitego, bogatego w produkty wzdymające posiłku. Czasami ich przyczyną jest również brak aktywności fizycznej, który zaburza prawidłowy przebieg procesów trawiennych. Dlatego przy nawracających wzdęciach należy dokładnie przyjrzeć się swojej diecie. Ważne, aby usunąć z niej:- rośliny strączkowe,
- kapustę,
- cebulę i czosnek,
- produkty pełnoziarniste,
- produkty zawierające laktozę.
Wzdęcia u niemowlaków i małych dzieci – postępowanie
- biegunka,
- wymioty,
- nudności,
- przewlekłe zaparcia.
Średnia ocena - 0