Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa z tonikiem – jej smak Cię zaskoczy!

kawa z tonikiem

Różne rodzaje kawy serwowane w filiżance lub szklance są dla wielu osób obowiązkowym elementem każdego poranka. Ale kawa kawie nierówna. Mamy espresso, ristretto, espresso doppio, cappuccino, macchiato, americano, latte macchiato, caffe latte, mocha, romano, freddo, caffe coretto, café frappe, kawę po irlandzku czy wiedeńsku. Mamy też kawy smakowe, np. z tonikiem lub sokiem pomarańczowym. Czarnym złotem z dodatkami będziemy dziś ekscytować P.T. Czytelników!

Nie ma jednego smaku kawy. Kawa może był słodka, gorzka, kwaśna lub słona. Bariści rozpoznają nuty aromatyczne: waniliowe, orzechowe, czekoladowe, kwiatowe, jagodowe, cytrusowe, karmelowe. Najogólniej biorąc, intensywność smaku i aromatu bierze się z położenia plantacji i procesu palenia. Ale kawę można także spożywać z określonymi dodatkami. Nabiera wtedy wyrazu, o jakim niejeden barista nawet nie śnił!

Kawa z alkoholem

W zależności od kraju alkohol jest częstym dodatkiem do kawy. Najpopularniejsza na świecie kawa z alkoholem znana jest jako kawa po irlandzku (irish coffee), a najbardziej znany włoski napój, który łączy kawę i alkohol to caffe coretto, czyli espresso z dodatkiem 10, 20 ml mocnego alkoholu. Najbardziej znanym likierem kojarzącym się z kawą jest włoskie amaretto, czyli likier migdałowy.

Włosi łącza kawę z likierem lub destylatem (m.in. grappa, sambuca, brandy). W innych krajach podaje się irish coffee z whiskey, brązowym cukrem oraz bitą śmietaną, a w upalne dni kawy mrożone z alkoholem. Jednym z popularniejszych odmian kawy podawanej w stolicy Austrii jest fiaker – podwójne espresso z dodatkiem alkoholu, najczęściej rumu lub brandy.

Kawa z tonikiem

Osoby ceniące tradycyjne smaki kawowe zaskoczy zapewne kawa z dodatkiem toniku. To chłodzący napój na upały z kostkami lodu i opcjonalnymi dodatkami jak plasterek pomarańczy, skórka z limonki czy syrop pomarańczowy. Espresso tonic wymyślili Szwedzi, a dziś podawane jest na całym świecie. Kawa z tonikiem z dużą ilością lodu może być dobrze wymieszana lub tylko wstrząśnięta. Napój ma działanie orzeźwiająco-pobudzające.

Mieszając smaki, powinniśmy pamiętać, że nie powinien to być tonik z kawą. Należy tak wyważyć kombinację kawy i toniku, by napój miał bogaty smak bez gorzko-kwaskowych skrajności. W pewnej londyńskiej kafeterii do około 60 ml espresso dodają 180 ml dobrego toniku, skórkę cytrynową i kilka kostek lodu. Lód można zastąpić mrożonymi owocami w rodzaju truskawek czy malin. Wieczorem dolewają odrobinę ginu.

Kawa z tonikiem – jak przygotować

Tonic espresso to espresso lub espresso doppio (podwójne espresso) połączone z tonikiem, podane z kostkami lodu oraz plasterkiem cytryny bądź pomarańczy. Opcjonalnie można dodać trochę soku wyciśniętego z pomarańczy lub cytryny. Drinka podaje się tak, by warstwa kawy wyraźnie oddzielała się od toniku, co daje interesujący efekt wizualny. Dwukolorowe warstwy espresso tonic zaskoczą niejednego smakosza kawy!

Kawa z tonikiem przepis: aby otrzymać tonic espresso dla trzech osób, potrzebujemy 21 g kawy mielonej, sześć kostek lodu, sześć plasterków cytryny i 300 ml toniku. Kawa z tonikiem przygotowywana jest ze świeżo zaparzonego espresso. Warto wybrać dobre ziarna, gdyż im głębszy smak kawy, tym lepiej będzie smakować espresso tonic. Kawę należy zaparzyć w ekspresie ciśnieniowym, ale można użyć też french pressu. Do każdej ze szklanek należy włożyć po dwie kostki lodu i wlać tonic (po około 100 ml), odczekać chwilę, aby piana opadła i ułożyć na kostkach lodu cząstki cytryny. Następnie wlać jeszcze ciepłą kawę, tak aby utworzyły się warstwy napoju.

Kawa z tonikiem i limonką

Tonic espresso to jeden z najchętniej fotografowanych napojów kawowych. Aby uzyskać ciekawy efekt kolorowych warstw, należy wlewać kawę do szklanki bardzo powoli. Inną sztuczką baristów jest celowanie strumieniem kawy w kostki lodu, a nie wylewanie jej prosto na tonic. Dzięki temu kawa wolniej i delikatniej uderza w powierzchnię toniku, tworząc równe dwukolorowe paski. Espresso tonik najlepiej podawać od razu z długą łyżeczką.

Do espresso z tonikiem trzeba obowiązkowo dorzucić jakieś cytrusy. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Można wybrać cytrynę, pomarańczę lub grejpfrut. W miejsce cytryny może być limonka, sok z limonki, starte skórki z limonki, a do dekoracji szklanki świeże liście limonki. Tonic espresso świetnie smakuje z cold brew, czyli kawą parzoną na zimno przez kilkanaście, a nawet 20 godzin. Latem mrożona kawa z tonikiem sprawia przyjemność o każdej porze dnia – zarówno jako poranny napój, jak wieczorny drink.

Kawa z sokiem pomarańczowym

Nietypowym pomysłem na śniadanie w upalny dzień może być kawa z sokiem pomarańczowym. Napój wykonasz błyskawicznie, a jego smak z pewnością zaskoczy ciebie i twoją rodzinę. Wystarczy przygotować esencjonalne espresso i dodać słodki sok z pomarańczy. Niektóre kawiarnie serwują nawet kawę z sokiem pomarańczowym w wersji mrożonej, o czym przekonać się możemy w jednym z filmów o Jamesie Bondzie, gdzie agent 007 zamawia po francusku dwie kawy i sok pomarańczowy.

Mieszając kawę z sokiem, najlepiej zachować proporcje: 3:1 lub 4:1. Szklankę można ozdobić plasterkiem pomarańczy lub cytryny oraz miętą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czym jest kawa kuloodporna?

Czym jest kawa kuloodporna?

Na skróty ToggleDlaczego kawa kuloodporna jest popularna?Czy kawa kuloodporna jest dla każdego? Dlaczego kawa kuloodporna…
Kawy smakowe - jak powstają?

Kawy smakowe - jak powstają?

Kawa orzechowa, waniliowa, kokosowa, karmelowa, pomarańczowa, piernikowa, z irlandzkim kremem, rumowa, amaretto. Doskonałą alternatywą dla…
Kawa czy napój energetyczny — co lepiej wybrać?

Kawa czy napój energetyczny — co lepiej wybrać?

Szacuje się, że 30-70% nastolatków sięga po napoje z kofeiną. Odsetek ten jest jeszcze wyższy…