Wielu jest ludzi, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki świeżo mielonej kawy. Czy może ona negatywnie wpływać na zdrowie i wygląd zębów? Czy kawosze są skazani na przebarwienia, a żeby ich uniknąć, muszą zrezygnować z picia swojego ulubionego napoju? Niekoniecznie. Ci, którzy piją duże ilości kawy, powinni zwrócić szczególną uwagę na higienę swoich zębów, zwłaszcza jeśli noszą aparat ortodontyczny, który dodatkowo ją utrudnia.
Na skróty
Jak picie kawy wpływa na zęby?
Już na początku warto wspomnieć o tym, że picie kawy bezpośrednio nie powoduje próchnicy, chociaż można spotkać się z taką opinią. Sama kawa nie ma negatywnego wpływu na kondycję zdrowotną zębów, choć pita w dużych ilościach może nieco osłabiać szkliwo. Ponieważ jest to kwaśny napój, narusza on naturalną barierę ochronną zębów, więc bez właściwej higieny, zwłaszcza spożywany z cukrem, może odbijać się na zdrowiu jamy ustnej.
Najbardziej zauważalny wpływ picia kawy na kondycję zębów to pojawiające się przebarwienia. W ziarnach kawy zawarte są pigmenty, które wpływają na ciemny kolor naparu, a także osadzają się na zębach.
Dodatek mleka, choć widocznie rozjaśnia kolor napoju, praktycznie niezauważalnie wpływa na osadzanie się przebarwień. Dodatek cukru jest jeszcze mniej polecany. To właśnie cukier jest jednym z najgroźniejszych składników dla szkliwa, który sprzyja rozwojowi próchnicy.
Czy kawosze są więc skazani na przebarwiony uśmiech? Oczywiście, że nie! Żeby go uniknąć, muszą oni jednak pamiętać o właściwej higienie zębów.
Picie kawy a aparat ortodontyczny
Aparaty ortodontyczne mogą utrudniać higienę jamy ustnej. Montowane na stałe na powierzchni zębów metalowe zamki i przebiegający przez nie łuk utrudniają dostęp do przestrzeni pomiędzy zębami. Zbierający się w tych szczelinach osad czy kamień nazębny to powszechny problem, który może być nasilony przez częste picie kawy.
Nie ma żadnych oficjalnych przeciwwskazań do picia kawy przy leczeniu wad zgryzu stałym aparatem. Należy jednak mieć wówczas na uwadze dokładną higienę zębów. Alternatywą polecaną dla osób, które podczas leczenia chcą cieszyć się pełną swobodą jedzenia i picia, są aparaty ruchome. Leczenie takimi aparatami prowadzi się dziś praktycznie w każdym większym mieście Polski. Najbliższą placówkę najłatwiej znaleźć w wyszukiwarce pod frazą taką jak ortodonta Poznań lub odpowiednią dla własnego miejsca zamieszkania.
Ruchome aparaty na zęby należy nosić przez większość dnia. Ich działanie nie odbiega od tradycyjnych – przez stały nacisk nakierowują one zęby na właściwą pozycję. Nakładki ortodontyczne ściąga się przed posiłkami oraz myciem zębów, przez co nie utrudniają żadnej z tych czynności. Co więcej, ponieważ nakładki clear aligner wykonuje się z przezroczystych materiałów, pozostają niewidoczne podczas noszenia.
Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?
Pijesz dużo kawy, a kolor Twoich zębów wcale nie jest Ci obojętny? Żeby utrzymać biały uśmiech i pomimo częstego picia „małej czarnej” unikać powstawania przebarwień, stosuj się do poniższych zaleceń.
- Co najmniej dwa razy dziennie dokładnie szczotkuj zęby. Najlepiej sprawdzają się do tego szczoteczki soniczne.
- Używaj nici dentystycznych lub irygatora wodnego, żeby wyczyścić przestrzenie między zębami, do których nie sposób dostać się szczoteczką.
- Co najmniej raz na 6 miesięcy odwiedź gabinet stomatologiczny w celu piaskowania zębów, czyli ich profesjonalnego czyszczenia z osadu, kamienia i przebarwień.
- Nie myj zębów bezpośrednio po wypiciu kawy – odczekaj około 30 minut, ponieważ osłabione szkliwo jest bardziej podatne na uszkodzenia podczas szczotkowania.
- Po wypiciu kawy przepłucz usta czystą wodą, żeby pozbyć się taniny odpowiedzialnej za powstawanie przebarwień.
Tym, którzy piją regularnie duże ilości kawy, szczególnie poleca się arabikę, gatunek posiadający najmniejsze ilości składników barwiących zęby. Dla dodatkowej ochrony białego uśmiechu można pić kawę przez słomkę, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku schłodzonego napoju. W ten sposób ma on mniejszy kontakt z powierzchnią zębów.
Wpis partnera drsmile.pl