Jesteś w Krakowie i planujesz wyskoczyć na kawę? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i poznaj kawiarnie speciality w Krakowie!
Kraków to ogromna aglomeracja, w której mieszka ponad 0,7 miliona ludzi. Tym samym jest to drugie co do wielkości miasto w kraju. W dodatku w przeszłości była to również stolica Polski – aż do 1609 r., kiedy to król Zygmunt III Waza przeniósł ośrodek władzy do Warszawy. Biorąc więc pod uwagę bogatą historię Krakowa oraz najstarszy polski uniwersytet – do miasta ściągają zarówno studenci, jak i turyści. Wśród nich oczywiście znajduje się wielu kawoszy oraz miłośników herbaty.
Na szczęście dla nich w Krakowie nie brak kawiarni i herbaciarni, które warto odwiedzić. W dodatku znajdują się one nie tylko na Starym Mieście i w okolicach Kościoła Mariackiego, ale i w innych dzielnicach. Poza krakowskim Śródmieściem, Kazimierzem i Nowym Światem, modne kawiarnie można znaleźć także i w innych zakątkach miasta, a m.in. na Starym Klepażu, Piasek Północ itd. Dlatego też, jeżeli planujesz spotkać się z kimś na kawę w Krakowie, z pewnością znajdziesz wiele ciekawych miejsc. Oprócz nowoczesnych lokali, na mapie Krakowa nie brak również kawiarni, które ten napój serwują już od kilku pokoleń. Tu pojawia się jednak pytanie, które miejsce odwiedzić? W końcu w samym centrum Krakowa znajduje się kilkaset wartych uwagi lokali.
Jak jednak wiadomo – kawa kawie nierówna. Dlatego też powstała nasza lista najciekawszych kawiarni. Zajrzyj do niej, a dowiesz się, jaki lokal to najlepsza kawiarnia w Krakowie. Wyłoniliśmy dziesięć miejsc, w których można napić się pysznej kawy, miło spędzić czas, a nawet i zjeść coś dobrego. Poniżej podpowiadamy, jakie kawiarnie speciality w Krakowie serwują najlepszą kawę!
Na mapie dawnej stolicy Polski znalazło się wiele ciekawych miejsc, w których można spróbować dobrej kawy. Tylko w obrębie Starego Miasta można ich znaleźć kilkaset! Poukrywane w labiryncie uliczek – zachęcają do odwiedzin ciekawym wystrojem. Z wszystkich tych wybraliśmy 10 najwyżej ocenianych lokali w wyszukiwarce Google. Nie jest to ranking, ani reklama – mamy nadzieję, że przygotowana przez nas lista pomoże fanom kawy odnaleźć najlepsze kawiarnie w Krakowie.
Ostatnim z miejsc, jakie znalazły się na naszej kawowej mapie Krakowa, jest Magia Cafe Bar, czyli artystyczna kawiarnia w centrum Krakowa z tarasem. Co więcej, jej historia związana jest z kotem Hipolita, a z ogródka rzuca się piękny widok na krakowską Bazylikę. Na kawoszy czekają tu 3 nietypowe napoje, w tym: Jesienna Magia (kawa z syropem dyniowym), Zimowa Magia (kawa z Nutellą, kardamonem i cynamonem) oraz Pistacjowe Latte z syropem o smaku białej czekolady.
Kolejną kawiarnią położoną w samym sercu Starego Miasta jest Siesta Cafe, która zachwyca także jedzeniem. Wewnątrz panuje ciepła atmosfera, której dopełnieniem jest, grająca w tle, cicha muzyka. Cegła na ścianie, wiklinowe fotele oraz drewniane ławy dodają miejscu nieco tajemnicy. Jeżeli jednak chodzi o kawy, zachwycają one szerokim bukietem smaków. W lokalu można skosztować kawy espresso z chilli i pomarańczą, affogato di cafe z gałką lodów oraz kawę z czekoladą. Polecamy również sprawdzić desery, a m.in. mandarynki w czekoladzie.
Kawiarnie z dobrą kawą znajdują się także po drugiej stronie Wisły i Kazimierza, a dokładniej mówiąc na Starym Podgórzu. To właśnie tam zlokalizowana jest kawiarnia Stopklatka, która słynie z serwowania kawy palonej na miejscu w Krakowie. Lokal urządzony jest z klasą, na zewnątrz znajduje się niewielki ogródek, a wewnątrz można zamówić kawy podawanie alternatywnie, w tym m.in.: aeropress, french press, syfon, chemex, dripper. Do tego dochodzi również bogata kolekcja syropów aromatyzowanych, które można znaleźć za barem.
Kolejną propozycją dla miłośników kawy jest Wesoła Cafe, która serwuje lekkie śniadania, bajgle, domowe ciasta oraz kawy. Ze względu na obszerny ogródek, jest to także ciekawa kawiarnia dla dzieci w Krakowie. Również ze względu na przepyszne kakao, które można zamówić na miejscu. Z kolei na kawoszy czekają tam interesujące propozycje takie jak: batch brew of the week i maple latte.
Położona kilka kroków od Starego Miasta Cafe Tektura to miejsce, w którym można dobrze zjeść i napić się aromatycznej kawy. Poza coraz bardziej modnymi kawami batch brew, kawiarnia oferuje także cold brew oraz espresso tonic, czyli kawę z tonikiem. Z kolei z białych kaw można tam otrzymać kawę frappe oraz chai latte. Wszystko to w atrakcyjnie niskich cenach.
Ulokowana tuż nieopodal Wawelu kawiarnia Kawa przy ul. Zwierzynieckiej to niewielkie, choć bardzo przytulne miejsce. Zwłaszcza dla miłośników kawy, którzy mogą tu liczyć na naprawdę dobrą selekcję napoi. Poza kilkunastoma różnymi herbatami, klienci tego miejsca mogą zamówić klasyczny flat white, espresso machiato, cappuciono, latte oraz kawy alternatywne – aeropress, kalita oraz batch brew, czyli kawę z ekspresu przelewowego.
Jak sama nazwa wskazuje, w tym miejscu znajduje się kawiarnia literacka w Krakowie. W dodatku jedna z najciekawszych. Na miejscu znajduje się także księgarnia z mnóstwem zakamarków oraz dekoracji, które nadają miejscu niesamowitego klimatu. To wszystko z dobrą kawą w tle, w tym również i kawą po turecku, która wyróżnia się na tle klasycznych kaw. Jedynym minusem tego miejsca jest samoobsługa.
Położona na Kazimierzu kawiarnia KawaLerka to miejsce niezwykle malownicze. W lokalu można spróbować ponad 40 rodzajów herbat oraz kilkunastu różnych kaw – w tym także aeropress, dripp, chemex, french press oraz syphon. Ponadto można tam zamówić smaki kojarzone z egzotyką, np. hiszpańską coffe con Miel, wietnamską Sua Da oraz senegalską kawę Touba. Warto także dodać, że wybornym smakiem tych trunków można cieszyć się za mniej niż 10 zł.
Bardzo interesujace miejsce na kawowej mapie Krakowa można znaleźć również w dzielnicy Piasek Północ. Kawiarnia Tociekawa – Specialty Coffee to miejsce, w którym można spróbować kawy już od samego rana. W tygodniu oraz w soboty lokal otwiera się bowiem już od godziny 6:30. Dzięki temu można zacząć dzień z filiżanką kawy speciality. Co więcej, ta kawiarnia z wi-fi w Krakowie serwuje zarówno kawy na zimno, jak i na ciepło – białe i czarne. W dodatku w bardzo przystępnych cenach.
Kawiarnia Aura to lokal zlokalizowany na Starym Klepażu, tuż przy zabytkowej części miasta. Poza szeroką paletą herbat czarnych, białych i zielonych można tam również spróbować ogromnej selekcji kaw. Wśród nich znalazły się m.in. kawa po turecku, włoskie espresso, affogatto (kawa z gałką lodów), kawa po tajsku i shakerato. Ponadto można tam również skosztować innych egzotycznych napojów, np. indyjskiego lassi, zakwasu buraczanego, czy kombuchy
W drugim co do wielkości mieście w Polsce, można skosztować naprawdę wielu różnych kaw oraz herbat. Pochodzące z odległych zakątków świata napoje, urzekają swoim aromatem oraz nutami smakowymi. Coś dla siebie znajdą więc zarówno fani aromatyzowanego bergamotką Earl Greya, filiżanki espresso, jak i bardziej wymagający kawosze. Poza tradycyjnymi napojami typu mała czarna w lokalach na terenie Krakowa można znaleźć także bardziej wyrafinowane metody parzenia kaw. Wśród nich znalazły się szczególnie modne w ostatnim czasie kawy typu cold brew oraz kawy serwowane w kawiarce lub tzw. french press.
To jednak dopiero początek tego, co krakowskie kawiarnie mają do zaoferowania swoim klientom. W menu tych lokali można bowiem odnaleźć różnorodne napoje – serwowane zarówno na ciepło, jak i na zimno. Kawę dla siebie znajdą więc fani greckiej kawy frappe, jak i włoskiego freddo. Wśród nich znalazły się kawy mielone oraz pełnoziarniste, które różnią się nie tylko pod względem stopnia zmielenia, ale i wypalenia, Coś dla siebie znajdą również fani kawy arrabica, robusta oraz mieszanek.
Poza klasycznymi kawami takimi jak: cappuccino, americano, cafe macchiato, latte macchiato itd., w Krakowie można skosztować również bardziej wykwintnych trunków. Mowa o kawie speciality, którą wyróżnia przede wszystkim jej bezkonkurencyjna jakość. Wykorzystywane do jej produkcji ziarna pochodzą z najświeższych zbiorów. W dodatku trafiają one do klienta najpóźniej w 4 tygodnie po ich wypaleniu w piecu. Warto także uwzględnić, że kawa speciality pochodzi bezpośrednio od farmera, a nie od wielkich spółek, które wyzyskują ich ciężką pracę.
Kawowy.info © 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.