Witaj na naszym kawowym blogu!

Najlepsze kawiarnie w Olsztynie

Szukasz miejsca, by spotkać się w Olsztynie na kawę? Świetnie się składa! Poniżej opisujemy najlepsze kawiarnie speciality w Olsztynie!

Gdzie na kawę w Olsztynie?

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego to jedno z najbardziej malowniczo położonych miast w całej Polsce. W jego bezpośrednim pobliżu znajduje się bowiem aż 8 dużych akwenów wodnych. Równie pięknie prezentuje się Stary Rynek, który przyciąga zabytkową architekturą. To właśnie tam znalazła się większość kawiarni z naszej listy. Pozostałe z nich powstały w Galerii Warmińskiej oraz na Osiedlu Kętrzyńskiego.

Co więcej, na kawowej mapie Olsztyna znalazły się zarówno klubo-kawiarnie, jak i kawiarnie speciality. To właśnie w nich można spróbować wysokiej jakości napoju, parzonego ze starannie wyselekcjonowanych ziaren. Ponadto serwuje się tam także kawy przyrządzane metodami alternatywnymi, a zaparzane ziarna sprowadzane są z plantacji w Afryce i Ameryce Południowej. Wyróżniają się one nie tylko najwyższą jakością, ale i prawdziwie obłędnym smakiem.

Jakie kawiarnie w Olsztynie warto odwiedzić?

Na mapie Olsztyna nie brak ciekawych kawiarni, w których podaje się dobrą kawę. Tylko w obrębie Starego Miasta jest ich co najmniej kilkanaście. Poukrywane w labiryncie uliczek – zachęcają do odwiedzin nie tylko kawą, ale i ciekawym wystrojem. Z wszystkich tych miejsc wyodrębniliśmy więc 10 najwyżej ocenianych kawiarni w wyszukiwarce Google. Nie jest to ranking ani reklama lokali – mamy nadzieję, że przygotowana przez nas lista pomoże kawoszom trafić na najlepsze knajpki w Olsztynie.

Olsztyn

Bless Coffee Roasters Palarnia Kawy

Bardzo interesujące miejsce powstało także tuż przy Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Poza klasykami w postaci kawy białej i czarnej w kawiarni serwuje się też rzadziej spotykane napoje, np. kawy filtrowane z Etiopii, Kenii, Brazylii oraz Kolumbii. Wszystkie z dostępnych mieszanek można kupić również na miejscu. Podobnie jak i wypiekane na miejscu pieczywo i ciasta.

Kofikada Coffee Roastery

Kawoholicy powinni odwiedzić również Osiedle Kętrzyńskiego i zlokalizowany tam lokal Kofikada Coffee Roastery. Miejsce to zdecydowanie zasługuje na tytuł jednej z najlepszych kawiarni speciality w Olsztynie. Co więcej, serwuje się tam egzotyczne  mieszanki ziaren, w tym m.in. Brasil Forca Cafe, Gwatemala El Platanillo DRIP, El Salvador La Joya oraz wiele innych kaw, które można też zakupić do domu.

Słodycz tej Krainy

To bardzo modna kawiarnia w Olsztynie, która słynie ze słodkich deserów i kaw. Ulokowana na Starym Mieście Słodycz tej Krainy oferuje zarówno zwykłą, rozpuszczalną Nescafe, jak i bardziej wytrawne trunki, w tym m.in. cafe mocha, latte macchiato, czy americano. W lokalu serwuje się włoskie kawy Illy oraz Alfredo. Natomiast dla fanów napojów smakowych przygotowano w karcie m.in. latte piegowate, karmelowe oraz o smaku brownie.

Slow Coffee

Slow Coffee to kawiarenka zlokalizowana w Galerii Warmińskiej. Będąc tam na zakupach, nie sposób więc odmówić sobie filiżanki małej czarnej. Zwłaszcza ze względu na to, że knajpka ta należy do grona najlepszych kawiarni speciality w Olsztynie. W lokalu można zamówić nie tylko flat white, czy espresso, ale i bardziej nietypowe napoje, w tym chai latte, nut latte, carmel latte, mocca chilli oraz mocca mint. Ponadto w ofercie Slow Coffe znajdują się także kawy na zimno, a m.in. frappe blueberry, frappe carmel i frappe bounty, w których można się zakochać. Nie bez znaczenia jest również nazwa lokalu, która sugeruje, że jest to świątynia kawy wolnoparzonej.

Kofeina Klubokawiarnia

Klubokawiarnia Kofeina to dość nietypowe miejsce na kawowej mapie Olsztyna. Otwarta codziennie od 12:00 do północy (a w weekendy do 4 rano!), w piątkowe i sobotnie wieczory zamienia się w klub z muzyką na żywo. Ponadto, jak sama nazwa sugeruje, miejsce to słynie z kofeiny! Poza klasycznymi pozycjami można się tam napić również kaw z alkoholem oraz drinków na bazie kawy. Zdaniem wielu młodych mieszkańców, to najlepsza kawiarnia w Olsztynie.

Kawiarnia SiSi

Położona w centrum Starego Miasta kawiarnia SiSi to przytulna knajpka z małym ogródkiem na zewnątrz lokalu. Na miejscu można spróbować domowych wypieków oraz bardzo aromatycznej kawy. Poza klasycznymi napojami z mlekiem lub bez, na klientów czeka tam również kawa zbożowa, affogatto oraz po wiedeńsku. Ta przytulna kawiarnia z wi-fi w Olsztynie ma do zaoferowania też świeżo wyciskane soki, koktajle oraz gorącą czekoladę.

Coffee Station

To urocza knajpka położona na Starym Mieście tuż przy Moście Nepomucena. Przechodząc tą stroną, nie sposób nie zauważyć dużego ogródka. Na wielbicieli kawy czekają tu m.in. cold brew oraz grecka frappe. Poza tym goście mogą liczyć także na kawę z ekspresu przelewowego oraz alternatywne metody zaparzania – w tym drip i aeropress. Jedną z największych zalet tego lokalu są też niskie ceny – wszystkie z pozycji są dostępne w sprzedaży za mniej niż 15 zł. Ponadto warto tam przekąsić śniadanie – w tym przepyszną szakszukę, czyli jajka w pomidorach.

Kocia Kawiarnia Olsztyn Kocha Koty

To jedyna kocia kawiarnia w Olsztynie – jak się więc można domyślić, cieszy się ona ogromną popularnością. I to nie tylko wśród miłośników kotów, ale i osób, które chcą się napić kawy na słodko. W menu znalazły się bowiem m.in. kawy smakowe (kotpuccino, catlatte) oraz lodowe. Warto również wspomnieć, że jest to bardzo popularna kawiarnia dla dzieci w Olsztynie. Zgodnie z zapewnieniami właścicieli, bez rodziców mogą one wpaść na szklankę lemoniady już od 12 roku życia.

Kawiarnia Moja

Na Starym Mieście w Olsztynie warto odwiedzić też lokal Kawiarnia Moja, który mieści się w jednej z zabytkowych kamienic. Co więcej, poza domowymi wypiekami, na miejscu można tam zjeść porządne śniadanie. Do tego oczywiście kawa – klasyczna czarna lub z mlekiem. Warto tam się wybrać także ze względu na bardzo dobrą selekcją herbat i obłędny marcepan, z którego lokal ten słynie w całym województwie.

House cafe

Na początku naszej listy pojawiło się House Cafe, czyli kawiarnia w centrum Olsztyna. Zlokalizowana na Starym Mieście, urzeka swoim wnętrzem, w którym królują pastelowe odcienie. Poza pysznymi wypiekami można tam również spróbować tzw. slow coffe, czyli kawy przygotowywanej metodą drip, aeropress i chemex. Ponadto w lokalu serwuje się także kawy aromatyzowane, których ziarna pochodzą z Kenii i Etiopii.

Jaką kawę można wypić w Olsztynie?

Dobrą kawę w Olsztynie można zamówić w kilku miejscach. Zanim jednak zdradzimy, gdzie – zacznijmy od tego, że przygotowane przez nas zestawienie jest jedynie listą najciekawszych kawiarni w Olsztynie. W żadnym wypadku nie należy więc traktować tego artykułu jako ranking najlepszych kawiarni w Olsztynie. Tworząc ten poradnik wzięliśmy pod uwagę m.in. selekcję dostępnych w tych lokalach napoi oraz jakość ziaren, z których powstaje tam kawa. Jeżeli więc jesteś bardzo wymagającym kawoszem – wyróżnione przez nas lokale na pewno Cię nie rozczarują.

W kartach wspomnianych przez nas miejsc panuje duża różnorodność. Serwuje się tam najróżniejsze kawy – od tych klasycznych, po te przygotowywane metodami alternatywnymi. Wśród nich znalazły się m.in. parzone na zimno cold brew oraz greckie frappe. W kilku lokalach na terenie miasta do podawania kawy wykorzystuje się nawet french press, aeropress, chemex oraz syfon. Oczywiście poza cieszącymi się coraz większą popularnością slow coffee, w kartach olsztyńskich knajp nie zabrakło również klasyków typu: espresso, doppio, cappuccino, latte czy flat white. Poza nimi można zamówić tam także bardziej wymyślne napoje, w tym m.in. karmelowe latte, latte brownie, piegowate latte, chai latte, nut latte, carmel latte, mocca chilli oraz mokka mint. Z kolei spośród kaw na zimno nie zabraknie tam smaków takich jak: frappe blueberry, carmel oraz bounty. Warto również wspomnieć, że w Olsztynie można napić się kawy zbożowej oraz po wiedeńsku, którą podaje się z bitą śmietaną. Jak więc widać, w stolicy Warmii i Mazur nie można narzekać na brak smakowitych napoi.