Witaj na naszym kawowym blogu!

Czy kawa może poprawić kiepskie samopoczucie?

woman drinking coffee in coffeeshop
Problemy w pracy, dolegliwości zdrowotne, brzydka pogoda – to częste powody złego samopoczucia. Każdy człowiek doświadczył go chociaż raz w swoim życiu. Sposobów na poprawę nastroju jest wiele. Niektórzy wypłakują się w ramię przyjaciela, inni w zaciszu swoich mieszkań piszą pamiętniki. A czy kawa poprawia kiepskie samopoczucie? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł, który wyjaśnia również:
 • co wywołuje gorszy humor;
 • jak sobie z nim radzić;
 • w jaki sposób kawa poprawia nastrój;
 • czym są „hormony szczęścia” i jak działają w ludzkim organizmie;
 • dlaczego warto pić kawę w towarzystwie i uprawiać sport.
Przeczytaj również wpis: „Degustacja kawy, czyli cupping – na czym polega?”.

Kiepskie samopoczucie – powody

Złe samopoczucie wpływa na wszystkie obszary życia – spada motywacja do samorozwoju, znikają chęci do pracy, pogarsza się zdrowie fizyczne i psychiczne. Niewielkie obniżenie nastroju to zazwyczaj skutek gorszego samopoczucia. Jego następstwa mogą być jednak poważniejsze i prowadzić do depresji, a nawet utraty ochoty do życia. Psychologowie wskazują na różne źródła złego samopoczucia. Objawy takiego stanu to przede wszystkim: niski poziom energii, pesymistyczne myśli i zniechęcenie. Gorszy humor może być następstwem problemów w pracy, śmierci bliskiej osoby czy nieprzyjaznego nastawienia otoczenia. Przyczyn kiepskiego nastroju jest oczywiście znacznie więcej – można ich poszukiwać w każdym obszarze ludzkiej egzystencji.

Stres i przemęczenie

Szybkie tempo życia i nadmiar obowiązków ograniczają czas na odpoczynek, relaks w gronie rodziny albo realizację zainteresowań. Pośpiech i niedobór snu to powody przemęczenia fizycznego i wyczerpania psychicznego, które często przyczyniają się do powstawania złego samopoczucia.

Zbyt mała ilość światła słonecznego

Światło dzienne stymuluje produkcję serotoniny, a jego brak – melatoniny. W ten sposób w ciele ludzkim regulowany jest rytm dobowy, a jego właściwe działanie przekłada się na dobry humor i zdrowy sen. W sezonie jesienno-zimowym lub wczesnowiosennym często brakuje naturalnego światła słonecznego z uwagi na niekorzystną aurę pogodową. Może to powodować gorsze samopoczucie i senność.

Nietolerancje pokarmowe

Dieta oparta na produktach, które nie są tolerowane przez organizm, przyczynia się do zaburzeń żołądkowo-jelitowych i powstawania chronicznych stanów zapalnych. Biegunki, zaparcia, uczucie ciężkości, bóle to tylko niektóre objawy świadczące o niewłaściwym odżywianiu. Mogą one pogarszać samopoczucie, a tym samym obniżać nastrój. Aby zdiagnozować nietolerancje pokarmowe, konieczna jest wizyta lekarska i odpowiednie badania.

Depresja

Trwające przez dłuższy czas złe samopoczucie może być objawem zaburzeń depresyjnych. Ich charakterystycznymi symptomami są: obniżenie nastroju, pogorszenie koncentracji, natrętne myśli o śmierci, spadek energii życiowej, utrata zainteresowań, problemy z apetytem i zasypianiem, pesymizm. W takim przypadku dobrze jest skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, ponieważ depresja czy dystymia to nie tylko zły nastrój, ale przede wszystkim choroba, którą można leczyć.

Choroby fizyczne

Gorsze samopoczucie to częsty symptom toczących się w organizmie stanów zapalnych lub chorobowych. Cukrzyca, niedokrwistość czy schorzenia tarczycy mogą powodować spadek energii, poczucie wyczerpania lub spowolnienia. Jeśli przez dłuższy czas stan zdrowia nie poprawia się, warto zasięgnąć opinii lekarskiej.

Ciąża

W tym okresie, zwłaszcza w pierwszym trymestrze i tuż po porodzie, pojawiają się silne wahania poziomu hormonów w organizmie. Jest to zjawisko naturalne, które może pogarszać samopoczucie. Jeśli po pewnym czasie nie następuje poprawa nastroju, dobrze jest skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, aby taki stan nie przerodził się w depresję.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Pod koniec cyklu menstruacyjnego występują nadmierne wahania hormonalne, podobnie jak w przypadku ciąży. Mogą one powodować ból głowy, problemy z apetytem, płaczliwość, przygnębienie. Jeśli zły nastrój utrudnia codzienne funkcjonowanie, można zgłosić się do ginekologa, psychiatry lub psychologa, aby otrzymać wsparcie terapeutyczne. Kiepskie samopoczucie dopada każdego, ponieważ istnieje mnóstwo przyczyn tego niekomfortowego stanu. Jak sobie z nim radzić? Jeśli jest on uporczywy i utrzymuje się długo, warto skonsultować się z lekarzem. Gdy pod wpływem codziennych zdarzeń nastrój się pogarsza, dobrze jest zajrzeć do internetu, czasopism lub po prostu porozmawiać z bliską osobąPorady otrzymane w ten sposób mogą pomóc w rozprawieniu się ze złym humorem.

Popularne sposoby na kiepskie samopoczucie to na przykład:

 • pisanie dzienników, pamiętników – przelewanie złych emocji na papier;
 • wysypianie się;
 • uprawianie sportu, co sprzyja wydzielaniu się endorfin, czyli hormonów szczęścia;
 • stosowanie zrównoważonej diety;
 • unikanie używek – alkoholu i nikotyny;
 • picie ziołowych herbatek – uspokajających i przeciwdepresyjnych;
 • zażywanie witaminy D;
 • oddawanie się relaksującym aktywnościom, np. piciu ulubionej herbaty czy kawy.
Picie kawy – aspekty zdrowotne

Picie kawy – aspekty zdrowotne

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecieJest bogatym źródłem antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, czyli cząsteczki powodujące stany zapalne i chorobowe w organizmie. Ten kofeinowy napój dodaje energii ludziom na całym świecie, pomagając im zwalczać zmęczenie. Kawa pobudza funkcjonowanie mózgu, usprawniając koncentrację, myślenie, a także zwiększając czujność i poprawiając czas reakcji. Kofeina zawarta w tym aromatycznym naparze jest składnikiem wielu produktów odchudzających, ponieważ przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu. Poprawia również wydolność fizyczną, nawet o 11-12%, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z wysiłkiem. Kawa jest również źródłem składników odżywczych. Zawiera witaminy: B2, B3 i B5, magnez, mangan i potas. Dzięki swoim właściwościom zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera, Parkinsona oraz cukrzycy typu 2. Pozytywnie oddziałuje na układ krążenia, co przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu, dzięki czemu funkcjonuje on lepiej. Liczne aspekty zdrowotne picia kawy budzą zainteresowanie świata nauki. Badania potwierdzają, że kofeina blokuje adenozynę (neuroprzekaźnik) w mózgu przyczyniając się do zwiększenia produkcji noradrenaliny i dopaminy, które usprawniają procesy poznawcze, a także poprawiają nastrój. Neuroprzekaźniki takie, jak serotonina i dopamina nazywane są „hormonami szczęścia”, ponieważ pozytywnie oddziałują na samopoczucie.

Wpływ dopaminy i serotoniny na organizm

Dopamina i serotonina w organizmie ludzkim pełnią kluczową rolę w regulowaniu nastroju i emocji. Mimo że uczestniczą w podobnych procesach, ich działanie jest nieco inne. Obrazuje to zamieszczona tabelka.
Dopamina reguluje:
 • samopoczucie,
 • wydalanie moczu,
 • czujność,
 • uczenie się,
 • przepływ krwi,
 • ruch,
 • sen.
Serotonina reguluje:
 • nastrój,
 • metabolizm,
 • koncentrację,
 • aktywność hormonalną,
 • krzepnięcie krwi,
 • temperaturę ciała,
 • cykl snu.
Obie substancje współdziałają ze sobą, wpływając na siebie nawzajem. Dopamina odpowiada za motywowanie do działania i kreatywność, a także pojawianie się euforii u osób zakochanych. Jej niedobór może prowadzić do choroby Parkinsona, schizofrenii, depresji, uzależnień czy zaburzeń hormonalnych. Niebezpieczny jest również nadmiar dopaminy, powodujący omamy, problemy z koncentracją czy racjonalną oceną rzeczywistości. Serotonina natomiast wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego, a także na potrzeby seksualne. Niski poziom tego neuroprzekaźnika wywołuje złe samopoczucie, stany depresyjne, bezsenność i rozdrażnienie. Jego nadmiar obserwuje się u osób zakochanych, ale jeśli poziom serotoniny jest zbyt wysoki w organizmie, może to prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych i fizycznych, a nawet do śmierci. Odpowiednie stężenie obu neuroprzekaźników jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka, a zwłaszcza do utrzymania równowagi emocjonalnej i dobrego nastroju. Kawa w towarzystwie

Kawa w towarzystwie

Można powiedzieć, że każdy wielbiciel kofeinowego naparu dostrzega pozytywny związek między kiepskim samopoczuciem a kawą. Nic w tym dziwnego – podnosi ona poziom energii, usprawnia umysł, odświeża ciało i obniża poziom stresu. Jej zapach odpręża i przywodzi na myśl pozytywne skojarzenia. Najlepiej smakuje w towarzystwie – w gronie bliskich osób, z którymi można podzielić się troskami dnia codziennego. Rozmowa przy kawie to skuteczny sposób na rozładowanie napięcia i poprawę nastroju. Kupno kawy na prezent to również dobry sposób, aby poprawić komuś humor. Taki upominek na pewno będzie trafiony i umili dzień obdarowanemu.

Nie zapomnij o sporcie

Aktywny styl życia to najlepsze lekarstwo na złe samopoczucie. Wystarczy 10 minut ćwiczeń dziennie, aby widocznie polepszyć sobie humor. Regularny ruch pomaga zwiększyć poziom dopaminy w organizmie, co może spowodować, że obniżony nastrój będzie pojawiał się rzadziej. Sport oddziałuje korzystnie także na poziom serotoniny. Okazuje się zatem, że systematyczna aktywność fizyczna to nie tylko sposób na sprawne ciało, ale także na dobre samopoczucie.

FAQ

Jakie są przyczyny złego samopoczucia?

Źródeł takiego stanu jest wiele. Złe samopoczucie mogą wywoływać problemy zawodowe, rodzinne lub społeczne. Gorszy humor pojawia się również w wyniku stresu, przemęczenia, wahań hormonalnych, zaburzeń fizycznych i psychicznych, a nawet zbyt małej ilości światła słonecznego.

Czy kawa może poprawić nastrój?

Badania naukowe wskazują, że kofeina przyczynia się do zwiększenia produkcji dopaminy w organizmie. Jest ona nazywana "hormonem szczęścia", a jedną z jej funkcji jest regulacja samopoczucia. Dodatkowo, zapach kawy działa rozluźniająco, a jej picie w towarzystwie to doskonała okazja, aby dzielić się trudnościami dnia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Molekularny kawior - co to jest i jak go używać z Bubble Tea?

Molekularny kawior - co to jest i jak go używać z Bubble Tea?

Cechą charakterystyczną napoju Bubble Tea są kolorowe, jadalne kuleczki, zwane molekularnym kawiorem. Z czego się…
Witamina młodości, czyli co musisz wiedzieć o witaminie A w kosmetykach

Witamina młodości, czyli co musisz wiedzieć o witaminie A w kosmetykach

Przeciwstarzeniowe właściwości kosmetyków doceniane są głównie przez kobiety, u których produkcja włókien kolagenowych może ulec…
Kubek termiczny – jaki jest najlepszy do kawy?

Kubek termiczny – jaki jest najlepszy do kawy?

Kubek termiczny do kawy to praktyczny gadżet przeznaczony nie tylko dla miłośników outdoorowych aktywności. Gorący,…