Witaj na naszym kawowym blogu!

Ekspres do kawy – kto i kiedy go wynalazł?

ekspres do kawy kto i kiedy go wynalazl

Ekspres do kawy jest urządzeniem towarzyszącym większości z nas, i to każdego dnia. Daje nam dostęp do aromatycznej, smacznej i pobudzającej kawy, bez której mało kto umie sobie wyobrazić codzienne życie. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka historia kryje się za tym wynalazkiem i komu zawdzięczamy stworzenie ekspresu do kawy?

Podsumowanie:

  • Ekspres do kawy, jaki znamy dziś jest wynikiem pracy wielu wynalazców na przełomie kilku stuleci, od XVII do XX wieku. Zaczęło się od zwykłego dzbanka z materiałowym filtrem.
  • Dużym przełomem było wykorzystanie ciśnienia pary wodnej. To dało początek ciśnieniowym ekspresom do kawy.
  • Popularność ekspresów do kawy zaczęła rosnąć szczególnie mocno po 1855 roku. Wtedy też udoskonaleniem urządzenia zajęli się Włosi, do dziś kojarzeni przez większość osób z kawą i sprzętem do jej profesjonalnego zaparzania.

Zaczęło się w XVII wieku

Ekspres do kawy musiał przejść długą i wyboistą drogę zanim osiągnął postać, jaką znamy dziś – profesjonalnego i powszechnie dostępnego urządzenia. Na przestrzeni wieków powstawały lepsze i gorsze prototypy.

Pierwsze przyrządy tworzono w XVII wieku i były to zwykłe dzbanki wyposażone w materiałowy filtr i kranik. W 1800 roku powstał dzbanek de Belloya, który oficjalnie uznaje się za pierwszy prototyp ekspresu. Brakowało w nim jednak sitka. To sześć lat później skonstruował Benjamin Thompson, amerykańsko-brytyjski fizyk i wynalazca. Przełomowym momentem w historii powstawania ekspresu do kawy był rok 1818 i wykorzystanie ciśnienia pary wodnej wytwarzanego przy pomocy ręcznej pompy. Pomysł ten przypisuje się dr Romershausenowi. To on dał początek przyszłym ciśnieniowym ekspresom do kawy.

Warto pamiętać, że przez wiele stuleci kawę parzono bez pomocy dodatkowego sprzętu. Dopiero XIX wiek przyniósł tak dużą popularność kawy w Europie, że zainteresowano się sposobem na poprawę jakości napoju i skrócenie czasu przygotowania kawy.

Jak to często z wynalazkami bywa, do stworzenia ekspresu kawowego przyczyniło się wiele osób, ale dziś pamiętamy tylko o kilku z nich. Na przykład Louisa Babauta, który, bazując na pomyśle dra Romershausena, w 1822 roku stworzył pierwszy ciśnieniowy ekspres do kawy najbardziej zbliżony do urządzeń znanych współcześnie; przyrząd ten, wykorzystując parę, przepuszczał gorącą wodę przez filtr, w którym znajdowała się zmielona kawa. W 1843 roku urządzenie skomercjalizował Eduard Loysel de Santis – znany w tamtym czasie sprzedawca ekspresów do kawy.

Wystawa we Francji, od której zaczęła się duża popularność ekspresu do kawy

W 1855 roku urządzenie zostało zaprezentowane na wystawie we Francji. Tam ekspres zadziwił świat. Umożliwiał bowiem zaparzenie 1000 filiżanek kawy w ciągu godziny! Jak się szybko okazało, nie było to jednak urządzenie idealne – ekspres wybuchał i przepuszczał fusy do naparu. Zapoczątkował on jednak dużą popularność urządzeń do profesjonalnego parzenia kawy.

Włoska doskonałość

Udoskonaleniem prototypu zajęli się Włosi, w tym Angelo Moriondo, który w 1884 roku opatentował swój ekspres ciśnieniowy i Luigi Bezzera, który w 1901 roku stworzył pierwszy ekspres do espresso. Kolejne lata mijały na poprawie poszczególnych elementów urządzenia w celu poprawy jego wydajności i niezawodności. Ekspresy do kawy takie, jakie znamy dziś, pojawiły się w latach 70.



Artykuł promocyjny tchibo-coffeeservice.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Dzień Kawy 2022 - 29 września. Jak obchodzić święto kawy?

Dzień Kawy 2022 - 29 września. Jak obchodzić święto kawy?

Dzień kawy – kiedy wypada? Jak można go świętować? Dowiedz się więcej o święcie wszystkich…
Świąteczna kawa - co musi w sobie zawierać?

Świąteczna kawa - co musi w sobie zawierać?

Świąteczna kawa kojarzy się przede wszystkim z cynamonem i innymi przyprawami korzennymi, których aromat unosi…
Historia kawy w Polsce: jak zmieniały się nawyki picia kawy na przestrzeni wieków

Historia kawy w Polsce: jak zmieniały się nawyki picia kawy na przestrzeni wieków

Historia kawy kryje wiele tajemnic. Wiadomo, że owoce kawowca znano w Etiopii już ponad 2000…