Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak samodzielnie mielić kawę ziarnistą? Przewodnik dla domowych baristów

Jak samodzielnie mielić kawę ziarnistą

Mielenie kawy to jeden z najważniejszych elementów przygotowania idealnego napoju. Eksperci uważają, że może być on podany nawet w… słoiku, byle tylko ziarna były prawidłowo zmielone. Każdy domowy barista z pewnością posiada młynek. Trzeba jednak wiedzieć, jak właściwie go używać.

Dlaczego prawidłowe mielenie kawy jest tak istotne?

Większość kawoszy uważa, że kawa ziarnista jest znacznie lepsza niż rozpuszczalna czy mielona (w tym drugim przypadku chodzi oczywiście o moment kupna). I choć w twierdzeniu tym jest sporo prawdy, nie możemy zapominać o procesie mielenia ziaren. Nieprawidłowo przeprowadzony może sprawić, że kawa wcale nie będzie pięknie pachnieć ani tym bardziej smakować. Mielenie uwalnia aromaty ukryte pod skorupką kawowca, których nie możemy poczuć, gdy mamy przed sobą całe ziarna. Podstawowym celem mielenia jest jednak nie uwolnienie zapachu, a przygotowanie drobinek do kontaktu z wodą. Grubo zmielone ziarno będzie odpowiednie do metod alternatywnych (tzw. przelewy), z kolei cienko zmielone – do ekspresów.

Jaki młynek do kawy wybrać?

Każdy barista powinien posiadać w domu młynek do kawy. Obecnie coraz więcej ekspresów jest wyposażonych w takie urządzenie, dlatego kupując sprzęt, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość młynka. Z drugiej strony, pyszną kawę możemy przygotować, bez konieczności posiadania specjalnego ekspresu (wystarczy kawiarka lub proste urządzenie przelewowe). Nie możemy jednak oszczędzać na młynku. Jeśli mamy w domu model nożowy, wymieńmy go na żarnowy. Młynki nożowe raczej tną ziarna niż je mielą, przez co te często są po prostu za duże. Dodatkowo warto wybierać żarna stalowe, które pozwalają uzyskać „czystszy” smak kawy, zapewniając regulację grubości mielenia. Choć, rzecz jasna, jest też frakcja, która preferuje żarna ceramiczne z tych samych względów. Wybór należy do nas – na pewno każdy młynek żarnowy będzie lepszy od tego z ostrzami.

Młynki można też podzielić na ręczne oraz elektryczne. Obecnie niewielu decyduje się na zakup młynka ręcznego, co oczywiście wynika z wygody. Mielenie ręczne wymaga czasu i energii, podczas gdy młynek elektryczny zmieli ziarna w kilka sekund. Jeśli jednak mamy więcej czasu na celebrację procesu przygotowania kawy, młynek ręczny może być właściwym wyborem – zwłaszcza dla tzw. kaw speciality. Pamiętajmy jednak, aby wybrać model, który posiada funkcję regulacji stopnia mielenia. W przeciwnym razie nawet dobra kawa ziarnista może nie smakować tak, jak powinna, głównie ze względu na zbyt duży lub niski stopień zmielenia.

Kiedy mielić kawę? Najlepiej bezpośrednio przed podaniem!

To oczywiste: żaden barista nie zalewa wodą całych ziaren, dlatego mielenie jest niezbędnym elementem w procesie przygotowania aromatycznego napoju. Pojawia się jednak pytanie, kiedy właściwie należy mielić ziarna? Otóż nigdy nie mielimy ich na zapas – choć przygotowanie większej ilości wydaje się praktycznym rozwiązaniem, pamiętajmy, że aromat ulatnia się już po kwadransie! Warto wyposażyć się w młynek ze specjalnym miernikiem, który pomoże ocenić, jaką ilość ziaren zmielić jednorazowo. Problem może też pojawić się w momencie, gdy przygotowujemy kawę dla gości. Lepszym rozwiązaniem będzie mielenie ziaren stopniowo. Na jedno espresso wystarczy ok. 12–14 g kawy – warto więc wyposażyć się w elektroniczną wagę spożywczą, która ułatwi nam proces mielenia kawy.

Materiał sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka, inaczej mokka, to proste urządzenie służące do przyrządzania dobrej kawy praktycznie w każdych warunkach…
Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Kawa Affogato – czyli jaka? Czym się wyróżnia na tle innych? Dowiedz się więcej na temat…
Jaki ekspres do kawiarni wybrać?

Jaki ekspres do kawiarni wybrać?

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawiarni to kluczowa decyzja, która wpływa na jakość serwowanej kawy oraz…