Czy wiesz, że ziarna kawy mają wiele zastosowań? Oczywiście najpopularniejszym z nich jest przygotowywanie pobudzającego, aromatycznego napoju, ale warto wiedzieć, że z ziaren kawy pozyskuje się składniki preparatów kosmetycznych. Sprawdź, dlaczego kawa może zdziałać wiele dobrego dla Twojej skóry i włosów. Co ciekawe, zastosowanie kawy w kosmetyce jest wszechstronne, więc najwyższa pora na to, abyś doceniła lub docenił nie tylko jej walory smakowe!
Na skróty
Jak kawa działa na skórę i włosy?
Aby zrozumieć to, w jaki sposób kawa wpływa na stan skóry i włosów, trzeba mieć na względzie jej skład. Kawa zawiera kilkaset związków chemicznych, w tym: białka, węglowodany, kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, garbniki, polifenole i alkaloidy. Jeśli chodzi o alkaloidy, to najważniejszym jest kofeina. To właśnie głównie dzięki niej kawę wykorzystuje się w kosmetyce.
Kofeina to silny antyoksydant, a więc neutralizuje działanie wolnych rodników i ogranicza ich namnażanie się. Kawa opóźnia procesy starzenia się skóry i jest wykorzystywana w kosmetyce dla cery dojrzałej i w profilaktyce anti-aging. Trzeba też pamiętać o tym, że kofeina pobudza mikrokrążenie, dlatego zmniejsza opuchliznę, rozjaśnia cienie i ujędrnia skórę pod oczami.
Substancja ta, z racji tego że poprawia przepływ krwi i limfy, znajduje zastosowanie w kosmetykach antycellulitowych. Jest znana z tego, że redukuje tkankę tłuszczową i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki swoim właściwościom kofeina korzystnie wpływa także na włosy – sprawia, że cebulki włosów są lepiej odżywione i dotlenione oraz wzmacnia je. W konsekwencji włosy szybciej rosną i mają mniejszą tendencję do wypadania. Mało tego, kawa wykazuje właściwości brązujące. Wyrównuje ona koloryt skóry i nadaje jej delikatny brązowy odcień, a także nawilża, więc idealnie sprawdza się po opalaniu, gdy skóra jest zmęczona słońcem i przesuszona.
Zastosowanie kawy w kosmetyce
Jednym z popularniejszych kosmetyków z kawą jest masło kawowe. Pozyskuje się je z ziaren, wykorzystując metodę tłocznia na zimno. Taki kosmetyk nawilża, regeneruje i zmiękcza skórę, pozostawiając ją gładką i miłą w dotyku, ponadto delikatnie ją przyciemnia. Masło kawowe można stosować jako składnik naturalnych kosmetyków po opalaniu i samoopalaczy. Doskonale sprawdza się też pod oczy. Masło kawowe wykorzystuje się również w zabiegu olejowania włosów, jednak trzeba pamiętać o tym, że przyciemnia pasma.
Twoja cera jest sucha i traci jędrność? Dodaj masła kawowego do kremu DIY do skóry suchej i wymagającej regeneracji. Koniecznie sprawdź także, jak działa dodany do kosmetyku olej z zielonej kawy, który wykazuje podobne działanie do masła kawowego, ale zawiera więcej przeciwzapalnych fitosteroli. Możesz go wykorzystać np. jako składnik serum lub kremu do twarzy albo oliwki antycellulitowej. Tworząc własne kosmetyki DIY, warto wypróbować także ekologiczny wodno-glicerynowy ekstrakt z ziaren kawy arabskiej, który rozpuszcza się w fazie wodnej.
Zadbaj o siebie od stóp do głów, stosując kosmetyki z kawą
Kosmetyki z masłem kawowym, olejem z zielonej kawy lub ekstraktem z ziaren kawy arabskiej możesz wykorzystać w pielęgnacji całego ciała. Masło kawowe warto stosować również na spierzchnięte dłonie, to także doskonały składnik balsamów i masełek do ust. Twoje włosy są osłabione? Użyj oleju z zielonej kawy jako składnika wcierki do włosów osłabionych. Ekstrakt z kawy możesz zastosować podczas przygotowywania toniku do twarzy lub żelu do twarzy, warto go dodać także do swojego balsamu do ciała. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kawie i jej właściwościach wykorzystywanych w kosmetyce, wejdź na stronę: Kawa w kosmetyce – złoty środek na zmarszczki.
Artykuł promocyjny.