Witaj na naszym kawowym blogu!

O czym pamiętać kupując warnik gastronomiczny?

Czym jest warnik na wodę

Wśród licznych urządzeń do gastronomii można znaleźć również warnik na wodę. Jest to sprzęt do gotowania, przechowywania i dystrybucji dużej ilości wody w wysokiej temperaturze. Co brać pod uwagę podczas zakupu takiego sprzętu?

Czym jest warnik na wodę?

Warnik gastronomiczny, określany również po prostu jako warnik do wody. To nowoczesne urządzenie, które służy do przygotowywania oraz przechowywania różnych ciepłych napojów, takich jak np. kawa, herbata czy kakao. W takim urządzeniu można także podgrzać wino czy piwo. Często zaparza się w nich po prostu wodę, aby klienci danego miejsca, mogli samodzielnie przygotować przy szwedzkim stole konkretny napój dla siebie. Warnik do napojów posiada bardzo przydatną funkcję – po zakończeniu parzenia, automatycznie utrzymuje odpowiednio wysoką temperaturę, dzięki czemu wodę czy inny napój można od razu nalać do kubka i zabrać ze sobą do stolika. Takie urządzenie może mieć pojemność od kilku do nawet kilkudziesięciu litrów wody, można więc bez problemu znaleźć warnik, który spełni wymagania każdego lokalu gastronomicznego czy hotelu.

Warnik do gotowania wody – zalety

Warnik do wody to bardzo praktyczne, wydajne oraz funkcjonalne urządzenie, które powinno się znaleźć w miejscach, w których oferuje się usługi bufetowe, czyli w lokalach gastronomicznych, na stołówkach szkolnych i pracowniczych, a także i w hotelach zapewniających szwedzki stół. Warnik na wodę zwykle jest zasilany prądem i można go podłączyć do zwykłego gniazdka. Urządzenie to umożliwia zagotować dużą ilość wody, a następnie utrzymuje wysoką temperaturę, dzięki czemu w każdej chwili można przygotować kawę lub herbatę. W warnikach można zagotować wodę, ale również i inne napoje. Na rynku można znaleźć takie urządzenia jak warnik do kawy, warnik do herbaty, warnik do grzanego wina itd. Taki warnik elektryczny stanowi połączenie czajnika elektrycznego i termosu. Posiada grzałki, które gotują napój, a następnie utrzymują go w odpowiedniej temperaturze. Taki sprzęt może być bardzo pojemny, na rynku można znaleźć warnik do wody 7l, warnik do wody 10l, warnik do wody 20l i wiele więcej. Podczas zakupu takiego urządzenia warto zapoznać się dokładnie z wszystkimi jego parametrami, aby dobrać sprzęt, który spełni wszystkie potrzeby i oczekiwania użytkowników – zarówno pracowników restauracji czy hotelu, jak i klientów. Warto zauważyć, że nowoczesny warnik do gotowania wody jest wykonany ze stali nierdzewnej. To bardzo wytrzymały materiał, który nie tylko jest odporny na rdzewienie, ale również i uszkodzenia mechaniczne czy substancje chemiczne. Ponadto do stali nierdzewnej nie przylega kurz i jest bardzo łatwa w czyszczeniu.

Warnik do napojów – pojemność

Na rynku można znaleźć urządzenia o różnej pojemności, do najpopularniejszych należą warnik do wody 10l czy warnik do wody 20l. Dostępne są także mniejsze – o pojemności 7 czy 8 litrów, a także i większe – do 30 litrów.

Warnik elektryczny – zastosowanie

Warnik do napojów powinien być stosowany w lokalach gastronomicznych, takich jak restauracje, puby, kawiarnie, ale i na różnego rodzaju imprezach plenerowych, jarmarkach świątecznych, czy też podczas targów tematycznych, festynów, konferencji firmowych itd. Na rynku można znaleźć:

  • warnik na wodę;
  • warnik do herbaty;
  • warnik do kawy;
  • warnik do grzanego wina;
  • warnik do grzanego piwa.

Jak wybrać odpowiedni warnik gastronomiczny do swojego lokalu?

Warniki do napojów to urządzenia, które różnią się między sobą kilkoma parametrami. Warto je dokładnie sprawdzić i zastanowić się, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w naszym lokalu czy firmie. Do najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, należą: pojemność urządzenia (niewielkie lokale mogą pozwolić sobie na mniejsze urządzenia, zaś firmy przygotowujące ciepłe napoje na festyny lub duże wydarzenia, powinny postawić na warniki na 20l lub więcej), jego moc (im większa, tym urządzenie mniej czasu potrzebuje do podgrzania napoju), liczba ścianek (im więcej, tym dłużej utrzymywana jest odpowiednia temperatura wcześniej przygotowanej wody), materiał, z którego zostało wykonane urządzenie (należy wybierać wysokiej jakości materiały, które są odporne na wiele czynników zewnętrznych, takie jak stal nierdzewna), czy czas podgrzewania wody (aby klienci kawiarni czy hotelu nie musieli zbyt długo czekać na swoje zamówienie). 

Artykuł partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa w kosmetyce – jakie ma zastosowanie?

Kawa w kosmetyce – jakie ma zastosowanie?

Czy wiesz, że ziarna kawy mają wiele zastosowań? Oczywiście najpopularniejszym z nich jest przygotowywanie pobudzającego,…
Rower stacjonarny - co należy wiedzieć przed jego zakupem?

Rower stacjonarny - co należy wiedzieć przed jego zakupem?

Jazda na rowerze to wspaniałe ćwiczenie angażujące wiele różnych partii mięśniowych. Latem chętnie korzystamy ze…
Jaka kawa w ciąży?

Jaka kawa w ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się czy może sięgnąć po filiżankę małej czarnej. Jeśli tak, to…