Witaj na naszym kawowym blogu!

Skąd biorą się pryszcze podskórne?

kobieta starająca się wyleczyć pryszcze podskórne
Jednym z częstszych problemów skórnych są pryszcze, które rozwijają się głęboko pod naskórkiem. Tworzą one nieestetyczne krosty i bolesne wypryski, ciężkie do usunięcia. Jak z nimi walczyć? Skąd się biorą i co przyczynia się do ich wykwitu? Poznaj przyczyny powstawania pryszczy podskórnych i sposoby ich leczenia.

Czym są pryszcze podskórne?

Pryszcze podskórne to zmiany powstające pod powierzchnią naskórka. Mają charakter ropny, przez co przybierają wygląd białych kraterów, często otoczonych niewielką czerwoną obwolutą. Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny i ciężki do ukrycia. Takie podskórne pryszcze tworzą się w głębszych warstwach skóry, dlatego stanowią one nie lada problem w pozbyciu się ich m.in. z twarzy.

Tego typu problemy skórne najczęściej rozwijają się na cerze tłustej i mieszanej. Widoczne są głównie na twarzy w strefie T (podbródek, nos, czoło). Warto jednak pamiętać, że to nie jedyne miejsce, gdzie pojawiają się podskórne pryszcze. Często rozrastają się również na innych partiach ciała, np. na plecach czy szyi. W przypadku twarzy potrafią zaatakować również policzki i skronie (gdzie wyciskanie ich jest szczególnie niebezpieczne). Tego typu podskórne pryszcze najczęściej rosną pojedynczo, ale zdarzają się ich wykwity w grupach.

Podskórne pryszcze nie tylko są nieestetyczne, lecz także bolesne. Przez to, że rozwijają się pod skórą, w jej głębokich warstwach, atakują wiele nerwów. Zapalenie, które powstaje przy rozkwicie takiego pryszcza, np. w okolicy skroni, może powodować ból szczęki, oka, głowy, gardła i ucha. Wiele zależy od poziomu unerwienia i miejsca, w którym problem będzie się rozwijać.

Jakie są przyczyny powstawania pryszczy podskórnych i jak z nimi walczyć?

Nie można rozpocząć walki z pryszczami podskórnymi, jeśli nie określi się powodu ich rozwoju. Tych może być wiele. Przede wszystkim mówi się o nadmiernej produkcji sebum, które aktywuje gruczoły łojowe i napędza je do niewłaściwej pracy. To powoduje zatykanie się porów oraz nadmierne przetłuszczenie skóry, na której często pojawiają się wykwity świadczące o chorobach skórnych.

Problemem mogą być również hormony. Źle działająca gospodarka hormonalna przyczynia się do pogłębienia wszelkich zapaleń skóry. To samo tyczy się zakażeń bakteryjnych, wirusowych, a nawet grzybiczych, które wpływają na działanie całego organizmu. Przed leczeniem pryszczy podskórnych należy dokładne sprawdzić nasz organizm, aby upewnić się, czy nie rozwijają się w nim żadne choroby, zapalenia i infekcje.

Jednak przyczyny powstawania pryszczy podskórnych leżą nie tylko chorobach toczących się w organizmie. Problemem może być również sposób życia i pielęgnacji skóry. Należy zwrócić uwagę na to, jakich używamy kosmetyków (np. za tłustych), czy mamy skłonności do alergii skórnych oraz, czy regularnie korzystamy z używek i nie posiadamy źle zbilansowanej diety (pełnej słodyczy, kofeiny i przetworzonych potraw). Aby pozbyć się pryszczy podskórnych, należy połączyć zmiany w życiu z dobrze dobraną pielęgnacją skóry – składającą się z odpowiedniego oczyszczania, tonizacji, nawilżania i odżywiania.

Wpis reklamowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Molekularny kawior - co to jest i jak go używać z Bubble Tea?

Molekularny kawior - co to jest i jak go używać z Bubble Tea?

Cechą charakterystyczną napoju Bubble Tea są kolorowe, jadalne kuleczki, zwane molekularnym kawiorem. Z czego się…
Witamina młodości, czyli co musisz wiedzieć o witaminie A w kosmetykach

Witamina młodości, czyli co musisz wiedzieć o witaminie A w kosmetykach

Przeciwstarzeniowe właściwości kosmetyków doceniane są głównie przez kobiety, u których produkcja włókien kolagenowych może ulec…
Kubek termiczny – jaki jest najlepszy do kawy?

Kubek termiczny – jaki jest najlepszy do kawy?

Kubek termiczny do kawy to praktyczny gadżet przeznaczony nie tylko dla miłośników outdoorowych aktywności. Gorący,…