Napoje roślinne powstają z różnych ziaren czy orzechów i z powodzeniem zastępują mleko w codziennej diecie, a nawet w deserach. Oto dlaczego warto używać ich także do kawy.
Na skróty
Mleko roślinne – ekologiczna alternatywa
Badania pokazały, że do wyprodukowania litra krowiego mleka potrzeba aż 628 l wody. Wlicza się w to zarówno samo przetwórstwo mleka, jak i woda, którą wypije zwierzę. Szacuje się, że rocznie na świecie spożywanych jest 223 miliardy litrów mleka. Hodowla bydła, w tym mlecznego, jest jednym z najbardziej obciążających środowisko sektorów produkcji rolnej. Czy to dobry powód, żeby zrezygnować z kawy z mlekiem?
Jak najbardziej, tym bardziej, że mleko ma swoje zamienniki. Okazuje się, że napoje roślinne stanowią ciekawą i smaczną alternatywę. Jeszcze niedawno one też były określane mianem mleka, ale zgodnie z unijnym prawodawstwem miano to zostało zarezerwowane dla produktów odzwierzęcych.
Komu polecane są napoje roślinne?
Do tego rodzaju produktów z pewnością nie trzeba przekonywać wegan. Napoje roślinne są w pełni wegańskie, nie ważne, czy zostały wyprodukowane z kokosa, migdału czy orzechów laskowych. W trosce o środowisko warto jednak wybierać marki opatrzone certyfikatem organicznej produkcji rolnej. Jego wartość gwarantuje Unia Europejska, a świadczy on o tym, że produkt powstał z poszanowaniem przyrody, bez użycia sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Takie napoje oferuje chociażby marka ecomil.
Warto wiedzieć, że napoje roślinne występują w wariantach słodzonym i naturalnym, w większości zaś wzbogacane są w wapń i inne składniki naturalnie występujące w mleku, takie jak witaminę D, witaminę B12 i kwasy omega 3.
Z dobrodziejstwa mleka roślinnego skorzystają też konsumenci z nietolerancją laktozy, ale rezygnacja z mleka krowiego polecana jest właściwie wszystkim dorosłym. Ludzkie ciało po okresie wzrostu nie potrzebuje już tego rodzaju żywności, wręcz przeciwnie – jego picie u osób starszych bywa nawet niewskazane. Rezygnacja z ulubionych przekąsek czy wypieków nie jest jednak konieczna. Okazuje się bowiem, że napoje roślinne takie można stosować w deserach, do ciast a nawet do kawy.
W porównaniu do mleka krowiego większość jego roślinnych zamienników jest mniej kaloryczna. Wybierając niesłodzone wersje uważać trzeba właściwie tylko na napój ryżowy, który może mieć nawet ponad 60 kcal/100 g. Osoby na diecie pokochają za to napój migdałowy albo owsiany. Zwłaszcza ten pierwszy będzie dla nich odpowiedni, jego wartość energetyczna to bowiem tylko 30 kcal/100 g.
Jakie mleko roślinne do kawy jest najlepsze?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów napojów roślinnych, które w niczym nie ustępują krowiemu mleku jako dodatek do naparu z ziaren kawowca. Sojowe, migdałowe, kokosowe, wymieniać można bez końca. Warto więc przyjrzeć się właściwościom różnych produktów i mieć na uwadze, że nie wszystkie z nich dobrze mieszają się z gorącymi płynami.
Do kawy espresso zdecydowanie najlepiej nadaje się napój sojowy. Doskonale się ubija i tworzy gęstą pianę. Nie każdy jednak przepada za jego smakiem, dlatego warto też spróbować napoju owsianego, niezastąpionego przy dekorowaniu wegańskiego caffé latte, dedykowanego nawet dla baristów. Z gorącą czekoladą albo herbatami współgrać będzie zaś napój pistacjowy, a to dzięki jego lekko maślanemu smakowi.
Warto też wiedzieć, że mleko roślinne mogą pić także alergicy. Dla tego grona konsumentów najbardziej polecane są:
- napój kokosowy https://organic24.pl/mleko-kokosowe-nieslodzone-1l-ecomil-bio.html,
- napój konopny,
- napój orkiszowy,
- napój ryżowy,
- napój lniany,
- napój bananowy.
Jakie napoje roślinne nadają się do deserów?
Miłośnicy słodkości również będą usatysfakcjonowani właściwościami mleka roślinnego. Na pierwszy plan wybija się tu napój kokosowy. Jego charakterystyczny smak pokochają miłośnicy wypieków i kremowych smoothie, lodów i crepów. W zagęszczonej, dostępnej w puszkach wersji doskonale zastępuje do śmietanę ubijania. Warto przyjrzeć się ofertom różnych producentów przed zakupem: https://organic24.pl/category/kuchnia-roslinna-napoje-roslinne-mleko-kokosowe
Równie apetyczne jako podstawa deseru okaże się mleko bananowe. Wzbogaci smak ciast i innych wypieków, z pewnością w postaci płynnej pokochają je dzieci.
Jak widać jak najbardziej warto pić napoje roślinne. Kawa z nim nie straci nic na swoim aromacie, pozwoli zaś na eksperymentowanie z nowymi doznaniami smakowymi. Napoje roślinne polecane są więc nie tylko konsumentom chcącym wyeliminować produkty mleczne z diety, stanowią bowiem dobrą okazję do urozmaicenia diety i wprowadzenia do niej nowych doznań smakowych.
Artykuł sponsorowany organic24.pl