Kawa jest obok wody niekwestionowanym liderem na rynku napojów. Miliony smakoszy na całym świecie poszukują jednak niebanalnych pomysłów na przygotowanie ulubionego napoju. Dążąc do odkrywania wciąż nowych smaków i aromatów, ludzie sięgają po alternatywne metody parzenia kawy. Jest wśród nich chemex, szklane naczynie w kształcie klepsydry, dzięki któremu kawa ma niezwykle delikatny i pozbawiony goryczy smak. Jaka kawa jest najlepsza do parzenia małej czarnej w chemexie?
Chemex to szklane naczynie, w którym umieszcza się papierowe filtry z kawą. Smak kawy przygotowanej w ten sposób jest niezwykle delikatny i pozbawiony goryczy. Ze względu na nawet kilkuminutowy czas parzenia chemex umożliwia uzyskanie naparu z dużą ilością kofeiny.
Na skróty
Chemex do kawy
Chemex nie jest nowym wynalazkiem. Szklany dzbanek przypominający kształtem wazon, klepsydrę lub naczynie do doświadczeń chemicznych w szkole został zaprojektowany w latach 40. XX wieku przez Petera Schlumbohma i z czasem zdobył serca kawoszy na całym świecie swoim minimalistycznym designem i wyjątkową funkcjonalnością. Niepowtarzalny kształt i elegancja zaważyły na tym, że urządzenie stało się ikoną designu użytkowego. Chemex jako eksponat wystawiany jest w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.
Niezwykłość tego rozwiązania polega na wykorzystaniu specjalnego filtra z papieru, który eliminuje przedostawanie się fusów, pozostawiając czyste i pełne smaku espresso. Dzbanek zakończony jest wąskim kołnierzem i wylotem dolewkowym, a jego dno jest stożkowe. Parzenie kawy jest niezwykle proste. Wystarczy na górę założyć papierowy filtr, do którego wsypujemy zmieloną kawę, a całość zalewamy gorącą wodą. Woda delikatnie przesącza się przez kawę i spływa do dolnej części naczynia, tworząc wyjątkowy napar o wyrafinowanym smaku i klarownym wyglądzie.
Jak się robi kawę chemex? Proces parzenia w chemexie pozwala na precyzyjną kontrolę nad ekstrakcją i czasem parzenia, co wpływa na ostateczny smak i aromat naparu. Dzbanek z filtrem jest obecnie synonimem doskonałej kawy. Urządzenie pozwala na wydobycie najlepszych nut smakowych z kawy. Grubość filtrów przekłada się na bardzo delikatny i czysty napar. Im grubszy filtr, tym kawa będzie się dłużej filtrować.
Chemex kawa jak parzyć
Parzenie kawy w chemexie rozpocznij od przegotowania wody (ok. 250 ml) oraz umieszczenia filtra w urządzeniu. Filtr powinien być odpowiednio złożony, aby miał trzy warstwy od strony wylewki. Następnie przegotowaną wodę przelej przez filtr, co pozwoli na podgrzanie naczynia i pozbycie się papierowego posmaku filtra.
Po przelaniu wylej wodę i wsyp do filtra grubo zmieloną kawę. Użyj ok. 6-7g kawy na 100 ml wody. Niewielką ilością wody o temperaturze ok. 88-95 st. C zalej kawę tak, by ją lekko przykryć. Odczekaj 30 sekund, stale mieszając kawę szpatułką. Po tym czasie wlewaj pozostałą wodę małymi partiami, wykonując okrężne ruchy. Mieszaj kawę po każdej partii i gdy napój przestanie kapać z filtra, możesz przystąpić do degustacji.
Czym się różni chemex od przelewu?
Chemex jest rodzajem drippera, ale również po zaparzeniu kawy tzw. serwerem, czyli pojemnikiem, z którego możemy przelać kawę do ulubionych filiżanek. Proces zaparzania kawy przypomina inne metody przelewowe czy nawet automatyczny ekspres przelewowy. W porównaniu do innych metod uzyskany napój wyróżnia się najmniejszą ilością goryczy przy wyższym stężeniem owocowych nut, które oznaczają wyższą kwasowość.
W ekspresie przelewowym można ustawić grubość mielenia, ilość wody, a przez to wpływać na smak kawy i znaleźć swój ulubiony sposób parzenia. Najogólniej rzecz ujmując, kawa przygotowana metodą przelewową ma łagodniejszy, lekko orzechowy, słodkawy smak.
Czym się różni chemex od dripa?
Wielu początkujących kawoszy decyduje się zaczynać przygodę z kawą od drippera, który z wyglądu przypomina lejek lub filiżankę z jedną lub wieloma dziurkami na spodzie. Nieodłącznym elementem zestawu jest papierowy filtr. Podobnie jak w chemexie, w dripperze papierowy filtr wkładamy w górną część naczynia, do środka wsypujemy świeżo zmieloną porcję kawy, a całość zalewamy wodą. Po kilku minutach przesączania napar jest gotowy.
W obu tych urządzeniach wszystkie czynności dotyczące parzenia musisz wykonać samodzielnie, a nie jak w automatycznym ekspresie przelewowym. Dzięki temu jakość naparu z chemexa czy dripa jest nieporównywalnie lepsza. Ze względu na czas sączenia się kawy przez gruby filtr kawa z zaparzacza chemex jest często dużo słodsza, klarowniejsza od naparu przygotowanego w dripie.
Jakie kawy do chemexa?
Aby uzyskać doskonały smak i aromat, kawa powinna być świeżo palona. Wybieraj kawy najlepiej z datą palenia nie dłuższą niż kilka tygodni wcześniej. Świeża kawa ma lepszy smak i bogate aromaty. Duże znaczenie dla smaku ma również stopień palenia kawy. Gatunki jasno palone często mają delikatniejsze, kwiatowe i owocowe nuty, podczas gdy ciemno palone są bardziej intensywne, z wyraźnymi nutami gorzkiej czekolady.
Kawa do chemexa powinna być zmielona na średnio grubo. Może to być jasno palona arabica, znana z subtelnego smaku i delikatnego aromatu. Powinno się ją kupować małymi porcjami, by nie wietrzała (należy zużyć porcję w ciągu ok. miesiąca od wypalenia). Warto zmielić ją tuż przed parzeniem. Kawa z Ameryki Środkowej często charakteryzuje się nutami czekolady, orzechów i owoców, podczas gdy kawy z Afryki mogą mieć intensywne i wyraziste smaki cytrusowe, kwiatowe lub ziołowe.