Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa rozpuszczalna – czy faktycznie jest taka zła?

kawa rozpuszczalna

Kawa naturalna to obok wody jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Jest cennym źródłem kofeiny, ma właściwości antynowotworowe, poprawia pamięć i koncentrację. Czy podobnie korzystnie działa kawa rozpuszczalna? Wokół niej powstało wiele mitów, dlatego ma zarówno żarliwych zwolenników, jak i zaprzysięgłych przeciwników. Z czego wynikają te spory, jeśli wyprodukowana została z prawdziwych ziaren kawowych?

Wbrew dość powszechnej opinii, kawa rozpuszczalna nie jest produkowana z syntetycznych składników. Wytwarza się ją z ziaren kawowych, które poddaje się obróbce cieplnej. Są one wypalane dokładnie tak samo, jak te, które kupujemy w całości w sklepach czy palarniach.

Ziarna są dokładnie mielone, a następnie zaparzane w niewielkiej ilości wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dlatego nawet w temperaturze 180 st. C nie dochodzi do wrzenia. Następnie powstałą substancję zagęszcza się, a potem odparowuje całą wodę.

Zalety kawy rozpuszczalnej

To nie tajemnica, że do wyprodukowania kawy rozpuszczalnej przeznacza się w dużej mierze mniej dojrzałe, uszkodzone, a nawet nadgniłe ziarna. Suszony ekstrakt jest zazwyczaj nieco gorszej jakości od świeżo palonej kawy sprzedawanej w całości. Najbardziej dorodne ziarna plantatorzy sprzedają drożej i najczęściej są one przeznaczone do kupienia w całości u najlepszych producentów.

Istnieją trzy rodzaje kawy rozpuszczalnej, które różnią się od siebie technologią produkcji oraz smakiem. Są to: kawa w proszku (ziarna kawy są bardzo drobno mielone, a następnie zaparzane, przepuszczane przez próżnię i suszone), kawa granulowana (produkowana ze sproszkowanych surowców, które są nawilżane parą, przez co małe cząstki sklejają się w granulki) oraz kawa liofilizowana (ziarna zmielone na pył są zamrażane z wodą, po czym następuje oddzielenie cieczy). Najlepsza kawa rozpuszczalna jest liofilizowana, gdyż mimo obróbki zachowuje smak i aromat surowca. Często bez dodatku kofeiny, barwników i aromatów.

Kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny i innych składników aktywnych, ale nie traci swoich właściwości. Poprawia koncentrację, wzmacnia zdolności poznawcze, zapobiega rozwojowi depresji klinicznej u mężczyzn, normalizuje perystaltykę jelit. Redukuje poczucie zmęczenia. W porównaniu do kawy naturalnej jej działanie pobudzające jest znacznie bardziej delikatne.

Nawet niewielka dawka kofeiny stymuluje wydatkowanie energii, procesy metaboliczne i hamuje apetyt. Kawa rozpuszczalna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka u kobiet, jest napojem niskokalorycznym, zwiększa produkcję insuliny. Ma działanie moczopędne, co pomaga usunąć nadmiar płynów z organizmu i łagodzić obrzęki.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa

Jest dowiedzione naukowo, że kawa rozpuszczalna niweluje bóle głowy, w tym migreny (kofeina rozszerza naczynia krwionośne oraz powoduje skurczenie naczyń mózgowych).

Ma pozytywny wpływ na prawidłowe ukrwienie mózgu (regularnie przyjmowane dawki kofeiny mogą zapobiegać chorobie Parkinsona). W porównaniu do kawy naturalnej kawa rozpuszczalna zawiera dwukrotnie więcej antyoksydantów, które zmniejszają ryzyko chorób serca i nowotworów.

Kawa rozpuszczalna jako źródło przeciwutleniaczy może pozytywnie wpływać na zdrowie.

Podczas jednego z badań po zaparzeniu kaw mielonych i kawy rozpuszczalnej okazało się, że w litrze naparu z kaw naturalnych znajdowało się od 405 do 642 mg polifenoli, a z kawy rozpuszczalnej 836 mg. Kawy z gatunku Arabica wykazywały ok. 30 proc. niższą pojemność przeciwutleniającą niż z gatunku Robusta.

Rozpuszczalna kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa powstaje podczas procesu oczyszczania surowych, zielonych i niepalonych ziaren. Odbywa się to za pomocą różnych metod, których wspólnym mianownikiem jest dobre wypłukanie ziaren w celu pozbawienia ich kofeiny. Dlatego miliony konsumentów na świecie wybierają kawę bezkofeinową. Przyczyn jest wiele. Osoby, które do tej pory piły kawę naturalną skarżą się na problemy żołądkowo-jelitowe, bezsenność, nudności, przyspieszone tętno, choroby serca lub nerek. Dobra kawa bezkofeinowa zachowuje wszelkie właściwości tradycyjnej kawy. To dobry wybór dla osób z nietolerancją kofeiny, gdyż kawa z kofeiną pita w nadmiarze może uzależnić.

Jeszcze kilkanaście lat temu kawa bezkofeinowa była stosunkowo trudno dostępna w naszym kraju, a wybór produktów pozostawał niewielki. Obecnie kawa bez kofeiny dostępna jest w niemal wszystkich możliwych formach, a co więcej spotykamy ją też w ofercie popularnych producentów i na półkach większości hipermarketów oraz dyskontów.

Kawę bezkofeinową rekomendujemy wszystkim, którym zależy na smaku bez zastrzyku energetycznego. Kawa bezkofeinowa jest napojem o łagodniejszym smaku i zapachu. Stanowi idealny wybór dla tych, którzy nie przepadają za gorzkim posmakiem i mocnym, ostrym zapachem zwykłej kawy. Sięgają po nią często kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Kawa smakowa

Kawa rozpuszczalna orzechowa, waniliowa, kokosowa, karmelowa, pomarańczowa, piernikowa, z irlandzkim kremem, rumowa, amaretto – to nowość dla kawoszy, którzy oprócz oczekiwanego pobudzenia otrzymują również duży wybór różnych smaków. Szeroka oferta wykwintnych, a często i egzotycznych smaków dostępna jest w sklepach internetowych.

Producenci zapewniają, że kawy smakowe produkowane są wyłącznie z najwyższej jakości Arabiki. Starannie wyselekcjonowane ziarna poddawane są odpowiedniej obróbce, która zachowuje w stanie nienaruszonym głębię smaku i wyrazistość aromatu kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka – jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka, inaczej mokka, to proste urządzenie służące do przyrządzania dobrej kawy praktycznie w każdych warunkach…
Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Affogato kawa - co to za kawa i co sprawia, że jest wyjątkowa?

Kawa Affogato – czyli jaka? Czym się wyróżnia na tle innych? Dowiedz się więcej na temat…
Jaki ekspres do kawiarni wybrać?

Jaki ekspres do kawiarni wybrać?

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawiarni to kluczowa decyzja, która wpływa na jakość serwowanej kawy oraz…