Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa rozpuszczalna – czy faktycznie jest taka zła?

kawa rozpuszczalna

Kawa naturalna to obok wody jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Jest cennym źródłem kofeiny, ma właściwości antynowotworowe, poprawia pamięć i koncentrację. Czy podobnie korzystnie działa kawa rozpuszczalna? Wokół niej powstało wiele mitów, dlatego ma zarówno żarliwych zwolenników, jak i zaprzysięgłych przeciwników. Z czego wynikają te spory, jeśli wyprodukowana została z prawdziwych ziaren kawowych?

Wbrew dość powszechnej opinii, kawa rozpuszczalna nie jest produkowana z syntetycznych składników. Wytwarza się ją z ziaren kawowych, które poddaje się obróbce cieplnej. Są one wypalane dokładnie tak samo, jak te, które kupujemy w całości w sklepach czy palarniach.

Ziarna są dokładnie mielone, a następnie zaparzane w niewielkiej ilości wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dlatego nawet w temperaturze 180 st. C nie dochodzi do wrzenia. Następnie powstałą substancję zagęszcza się, a potem odparowuje całą wodę.

Zalety kawy rozpuszczalnej

To nie tajemnica, że do wyprodukowania kawy rozpuszczalnej przeznacza się w dużej mierze mniej dojrzałe, uszkodzone, a nawet nadgniłe ziarna. Suszony ekstrakt jest zazwyczaj nieco gorszej jakości od świeżo palonej kawy sprzedawanej w całości. Najbardziej dorodne ziarna plantatorzy sprzedają drożej i najczęściej są one przeznaczone do kupienia w całości u najlepszych producentów.

Istnieją trzy rodzaje kawy rozpuszczalnej, które różnią się od siebie technologią produkcji oraz smakiem. Są to: kawa w proszku (ziarna kawy są bardzo drobno mielone, a następnie zaparzane, przepuszczane przez próżnię i suszone), kawa granulowana (produkowana ze sproszkowanych surowców, które są nawilżane parą, przez co małe cząstki sklejają się w granulki) oraz kawa liofilizowana (ziarna zmielone na pył są zamrażane z wodą, po czym następuje oddzielenie cieczy). Najlepsza kawa rozpuszczalna jest liofilizowana, gdyż mimo obróbki zachowuje smak i aromat surowca. Często bez dodatku kofeiny, barwników i aromatów.

Kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny i innych składników aktywnych, ale nie traci swoich właściwości. Poprawia koncentrację, wzmacnia zdolności poznawcze, zapobiega rozwojowi depresji klinicznej u mężczyzn, normalizuje perystaltykę jelit. Redukuje poczucie zmęczenia. W porównaniu do kawy naturalnej jej działanie pobudzające jest znacznie bardziej delikatne.

Nawet niewielka dawka kofeiny stymuluje wydatkowanie energii, procesy metaboliczne i hamuje apetyt. Kawa rozpuszczalna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka u kobiet, jest napojem niskokalorycznym, zwiększa produkcję insuliny. Ma działanie moczopędne, co pomaga usunąć nadmiar płynów z organizmu i łagodzić obrzęki.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa

Jest dowiedzione naukowo, że kawa rozpuszczalna niweluje bóle głowy, w tym migreny (kofeina rozszerza naczynia krwionośne oraz powoduje skurczenie naczyń mózgowych).

Ma pozytywny wpływ na prawidłowe ukrwienie mózgu (regularnie przyjmowane dawki kofeiny mogą zapobiegać chorobie Parkinsona). W porównaniu do kawy naturalnej kawa rozpuszczalna zawiera dwukrotnie więcej antyoksydantów, które zmniejszają ryzyko chorób serca i nowotworów.

Kawa rozpuszczalna jako źródło przeciwutleniaczy może pozytywnie wpływać na zdrowie.

Podczas jednego z badań po zaparzeniu kaw mielonych i kawy rozpuszczalnej okazało się, że w litrze naparu z kaw naturalnych znajdowało się od 405 do 642 mg polifenoli, a z kawy rozpuszczalnej 836 mg. Kawy z gatunku Arabica wykazywały ok. 30 proc. niższą pojemność przeciwutleniającą niż z gatunku Robusta.

Rozpuszczalna kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa powstaje podczas procesu oczyszczania surowych, zielonych i niepalonych ziaren. Odbywa się to za pomocą różnych metod, których wspólnym mianownikiem jest dobre wypłukanie ziaren w celu pozbawienia ich kofeiny. Dlatego miliony konsumentów na świecie wybierają kawę bezkofeinową. Przyczyn jest wiele. Osoby, które do tej pory piły kawę naturalną skarżą się na problemy żołądkowo-jelitowe, bezsenność, nudności, przyspieszone tętno, choroby serca lub nerek. Dobra kawa bezkofeinowa zachowuje wszelkie właściwości tradycyjnej kawy. To dobry wybór dla osób z nietolerancją kofeiny, gdyż kawa z kofeiną pita w nadmiarze może uzależnić.

Jeszcze kilkanaście lat temu kawa bezkofeinowa była stosunkowo trudno dostępna w naszym kraju, a wybór produktów pozostawał niewielki. Obecnie kawa bez kofeiny dostępna jest w niemal wszystkich możliwych formach, a co więcej spotykamy ją też w ofercie popularnych producentów i na półkach większości hipermarketów oraz dyskontów.

Kawę bezkofeinową rekomendujemy wszystkim, którym zależy na smaku bez zastrzyku energetycznego. Kawa bezkofeinowa jest napojem o łagodniejszym smaku i zapachu. Stanowi idealny wybór dla tych, którzy nie przepadają za gorzkim posmakiem i mocnym, ostrym zapachem zwykłej kawy. Sięgają po nią często kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Kawa smakowa

Kawa rozpuszczalna orzechowa, waniliowa, kokosowa, karmelowa, pomarańczowa, piernikowa, z irlandzkim kremem, rumowa, amaretto – to nowość dla kawoszy, którzy oprócz oczekiwanego pobudzenia otrzymują również duży wybór różnych smaków. Szeroka oferta wykwintnych, a często i egzotycznych smaków dostępna jest w sklepach internetowych.

Producenci zapewniają, że kawy smakowe produkowane są wyłącznie z najwyższej jakości Arabiki. Starannie wyselekcjonowane ziarna poddawane są odpowiedniej obróbce, która zachowuje w stanie nienaruszonym głębię smaku i wyrazistość aromatu kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Mielenie kawy - proste zasady

Mielenie kawy - proste zasady

Mielenie kawy to dla wielu kawoszy swoisty rytuał, bez którego nie wyobrażają sobie celebrowania picia…
Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Napój pochodzi z północnych Indii, gdzie znany jest też jako masala chai, ale w kulturze…
Kawa z jajkiem - czyli kawa po szwedzku

Kawa z jajkiem - czyli kawa po szwedzku

Dla jednych kawa po szwedzku to przysmak. Inni o niej nie słyszeli. Czym zatem jest…