Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa rozpuszczalna – warto ją pić czy nie?

Kawa rozpuszczalna to jeden z najbardziej znanych i lubianych rodzajów kawy, głównie dlatego, że można ją szybko przygotować. Zawiera około 26 mg kofeiny w 100 g, mniej niż kawa mielona. Nie ma dużo kalorii. Dobra kawa rozpuszczalna to także świetna baza do sporządzenia orzeźwiającej kawy mrożonej, która będzie idealnym dopełnieniem letniego deseru. Z artykułu dowiesz się:
  1. Jak powstaje kawa rozpuszczalna?
  2. Czy picie kawy rozpuszczalnej jest dobre dla zdrowia?
  3. Ile kofeiny znajduje się w jednej filiżance kawy rozpuszczalnej?
  4. Ile kalorii ma jedna filiżanka kawy rozpuszczalnej?
  5. Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowsza od kawy mielonej?
  6. Jak przygotować przepyszną i zdrową kawę rozpuszczalną?
Zachęcamy do zapoznania się z naszą serią artykułów o rodzajach i gatunkach kawy.

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

Kawa rozpuszczalna najczęściej powstaje z ziaren Arabiki i Robusty lub z samej Arabiki. W trakcie obróbki ziarna są upalane, mielone i zaparzane tak, aby nie dopuścić do ich wrzenia. Parzenie kawy rozpuszczalnej odbywa się wieloetapowo pod wysokim ciśnieniem, a w efekcie czego powstaje płynny ekstrakt. Następnym etapem produkcji jest pozbycie się wody z tak przygotowanego naparu. Efekt ten można uzyskać metodą liofilizacji lub suszenia rozpyłowego. Oba sposoby prowadzą do powstania wysokiej jakości drobinek kawy rozpuszczalnej, które następnie szczelnie pakuje się do praktycznych i estetycznych opakowań. jak powstaje kawa rozpuszczalna

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa rozpuszczalna powstaje na bazie ekstraktu kawy, dlatego konsumenci często zastanawiają się, czy taki produkt będzie dla nich zdrowy. Jednak obecnie nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania kawy rozpuszczalnej, ponieważ nie wykazano, aby jej skład mógł negatywnie wpływać na ludzki organizm. Wręcz przeciwnie, kawa rozpuszczalna zawiera wiele cennych dla zdrowia składników takich jak:
  • magnez,
  • wapń,
  • cynk,
  • antyoksydanty.
Ze względu na zmniejszoną ilość kofeiny kawa rozpuszczalna jest również bezpieczna w ciąży, jednak w takim wypadku nie należy przesadzać z jej dziennym spożyciem, co dotyczy także kawy mielonej lub nawet czarnej herbaty. W kawie rozpuszczalnej można znaleźć składniki mające negatywny wpływ na zdrowie człowieka na przykład nikiel, szczawiany czy związki fenolowe. Są to jednak nieznaczne ilości występujące także w innych popularnych produktach spożywczych. Mimo wszystko zamawiając kawę rozpuszczalną, warto wybierać dobre jakościowo produkty od sprawdzonych producentów, aby zyskać pewność, że napój będzie miał prosty i zdrowy skład.

Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?

Niektóre osoby, ze względu na swój stan zdrowia, nie mogą spożywać nadmiernych ilości kofeiny. Chcąc ograniczyć ten składnik w diecie, muszą wybierać kawy zawierające go jak najmniej. Wówczas idealnym rozwiązaniem będzie dobra kawa rozpuszczalna, ponieważ filiżanka tego napoju o pojemności 200 ml zawiera około 50-80 mg kofeiny. Podczas gdy identyczna filiżanka kawy mielonej może zawierać od 70 do 130 mg kofeiny. Natomiast dla osób, które muszą całkowicie zrezygnować z kofeiny, świetną opcją będzie kawa bezkofeinowa rozpuszczalna, którą można wygodnie nabyć w niemal każdym większym markecie. ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna

Ile kalorii ma kawa rozpuszczalna?

Osoby dbające o linię muszą ściśle kontrolować kaloryczność spożywanych napojów. Na szczęście kawa rozpuszczalna  ma naprawdę niewiele kcal, szczególnie jeśli pije się ją bez zbędnych dodatków w postaci cukru czy mleka. Różnica jest spora, ponieważ filiżanka czystej kawy rozpuszczalnej to około 4 kcal, a taka sama filiżanka kawy rozpuszczalnej ze wspomnianymi dodatkami może mieć nawet do 80 kcal. Pomimo to wielu konsumentów nie wyobraża sobie naparu z ziaren kawowca bez szczypty mleka czy łyżeczki cukru. Picie 2-3 filiżanek kawy dziennie nie powinno znacząco wpłynąć na masę ciała, jednak będąc na ścisłej diecie, warto ograniczyć spożycie białej kawy do niezbędnego minimum. 

Kawa rozpuszczalna czy mielona – która jest zdrowsza

Bardzo trudno jest odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ oba rodzaje kaw mogą korzystanie wpłynąć na samopoczucie. Poza tym zarówno kawa rozpuszczalna, jak i kawa mielona mają podobną wartość kaloryczną. Wersja rozpuszczalna w swoim składzie posiada więcej ulepszaczy smaku, a jednocześnie ma mniejszą zawartość kofeiny. To bardzo ważne, ponieważ spożywanie tek substancji w dużych ilościach może zwiększyć prawdopodobieństwo powstawania niektórych chorób serca, wypłukiwać wapń i magnez oraz powodować ogólną nerwowość i rozdrażnienie. Natomiast kawa mielona będzie dobrym wyborem dla osób, którym zależy na pobudzeniu oraz wyrazistym smaku. Wówczas należy jedynie pamiętać o tym, aby ograniczyć spożycie mocnej kawy do kilku filiżanek dziennie tak, aby nie przekroczyć dziennej zalecanej dawki kofeiny. Poniżej prezentujemy porównanie właściwości kawy klasycznej i rozpuszczalnej.
Kawa Ilość kcal w filiżance 200 ml Ilość kofeiny w filiżance 200 ml Czas parzenia Temperatura parzenia Smak
Kawa rozpuszczalna 4 kcal 50-80 mg 2-3 minuty około 95°C Łagodny
Kawa mielona 4 kcal 70-130 mg 4-8 minut 88°C – 94°C Wyrazisty

Jak zrobić dobrą kawę rozpuszczalną?

Przygotowanie kawy rozpuszczalnej jest zdecydowanie prostsze i trwa krócej niż zaparzenie tej mielonej. Dodatkowo dobra kawa rozpuszczalna, dzięki swojej aksamitnej konsystencji, świetnie się sprawdzi, jako baza do kawy mrożonej lub smakowej. Chcąc zrobić aromatyczny napar rozpuszczalny, trzeba przygotować wodę o temperaturze około 95°C, a następnie powoli wlać ją do filiżanki z kawą i odczekać maksymalnie 2-3 minuty. Po tym czasie można zacząć dodawać pozostałe składniki. Do przygotowania napoju można wykorzystać kostki lodu, ulubione lody, bitą śmietanę i mleko. Kawa mrożona z kawy rozpuszczalnej będzie stanowiła idealne orzeźwienie w wyjątkowo gorące dni i może być także doskonałym poczęstunkiem dla gości. Przygotowanie wariantu smakowego również nie jest skomplikowane, ponieważ do tego celu można użyć ogólnodostępnych produktów spożywczych. W grę wchodzą syropy do kawy, przyprawy korzenne czy mleko kokosowe lub migdałowe. Kawa rozpuszczalna smakowa będzie wspaniałym dodatkiem do różnego rodzaju deserów.

FAQ

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa rozpuszczalna jest zdrowym i w pełni bezpiecznym napojem, po który mogą sięgać również kobiety w ciąży. Niezalecane jest jedynie spożywanie kawy rozpuszczalnej w nadmiarze głównie ze względu na stosunkowo wysoką zawartość kofeiny. Poza tym to ważne, aby wybierać kawę rozpuszczalną, która charakteryzuje się dobrym składem i nie zawiera zbędnych ulepszaczy smaku.

Czy można pić kawę rozpuszczalną, będąc na diecie?

Kawa rozpuszczalna nie jest napojem kalorycznym, dlatego z powodzeniem można ją pić, będąc na diecie. Należy jednak uważać na dodatki do kawy, które mogą znacząco podnieść jej kaloryczność i tym samym utrudnić proces odchudzania. Dobrym pomysłem będzie na przykład zrezygnowanie z cukru lub zastąpienie go zdrowymi zamiennikami oraz stosowanie mleka z obniżoną zawartością tłuszczu.

Jak przygotować idealną kawę rozpuszczalną?

Do przygotowania pysznej i aromatycznej kawy rozpuszczalnej potrzebna jest woda o optymalnej temperaturze, która wynosi mniej więcej 95°C. Następnie kawę rozpuszczalną trzeba powoli zalać i odczekać 2-3 minuty. Kolejnym krokiem będzie dodanie mleka, cukru lub innych składników, a tak przygotowaną kawę w zależności od preferencji można wypić od razu lub poczekać aż odrobinę ostygnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Zawód kucharz - wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

Zawód kucharz - wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

Dowiedz się, na czym polega praca kucharza, co należy do jego obowiązków, a także jakie…
Kwiaty na tort – propozycje najpiękniejszych aranżacji prosto z cukierni

Kwiaty na tort – propozycje najpiękniejszych aranżacji prosto z cukierni

Torty, te wspaniałe kulinarne dzieła sztuki, od dawna przyciągają uwagę nie tylko swoim smakiem, ale…
Pomysł na prezent dla mola książkowego

Pomysł na prezent dla mola książkowego

Prezent dla kogoś, kto kocha czytać, z pozoru wydaje się prosty: kup tej osobie książkę!…