Na skróty
Najpopularniejszym rytuałem porannym każdego palacza jest wypicie porannej kawy w towarzystwie papierosa. Jak to połączenie działa na organizm?
Z artykułu dowiesz się:- Dlaczego tak chętnie łączymy nikotynę z kofeiną?
- Jak picie kawy wpływa na głód nikotynowy?
- Jak działa kawa w połączeniu z papierosem?
- Czy łączenie kawy i papierosów to dobre rozwiązanie?
Połączenie kofeiny z nikotyną – czyli dlaczego łączymy kawę z papierosem?
Poranne rytuały są integralną częścią życia większości ludzi. Jednym z najbardziej popularnych zwyczajów jest niewątpliwie kawa z papierosem. W Europie w 2014 r. do nałogu nikotynowego przyznawało się 30% badanych. Jest on nie tylko niebezpieczny dla zdrowia, ale również dla środowiska naturalnego. Niedopałki zawierają bowiem wiele substancji chemicznych wpływających destrukcyjnie na otaczającą naturę. Czy wypicie do papierosa porannej kawy zwiększa zły palenia? Działanie kawy opiera się na pobudzeniu, poprzez zawartą w niej kofeinę. Substancja ta podwyższa ciśnienie, przez co pozwala na szybsze podjęcie aktywności. Podobnie działa nikotyna, która stymuluje wydzielanie dopaminy i noradrenaliny. Substancje te są źródłem przyjemnych doznań oraz energii. Na pierwszy rzut oka mogłoby się więc wydawać, że dzień rozpoczęty od kawy i papierosa będzie sprzyjał aktywności. Niestety to błędne wrażenie, ponieważ zarówno kofeina zawarta w kawie, jak i nikotyna działają bardzo krótko, a ich energia szybko zostaje zredukowana. Połączenie daje jednak szybkiego kopa energetycznego, co jest jednym z czynników powodujących częste sięganie po kawę i papierosy przez ludzi. Inne czynniki wpływające na chętne sięganie przez nas po kawę i papierosa to zmniejszenie głodu nikotynowego oraz standardowy mechanizm uzależnienia. Badania pokazały bowiem, że częste spożywanie kawy oraz napojów zawierających kofeinę jest skorelowane z uzależnieniem od papierosów. Naukowcy stwierdzili, że im więcej badany spożywa kawy, tym większe jest prawdopodobieństwo wpadnięcia przez w nałóg nikotynowy. Powiązanie to wykryto zarówno u dorosłych, jak i u nastolatków, którzy jednak dużo częściej sięgali po e-papierosy. Podsumowując, kawa z papierosem to często wybierane połączenie, ponieważ:- obie substancje zapewniają chwilowe, mocne pobudzenie,
- dzięki kawie zmniejsza się głód nikotynowy,
- substancje uzależniają,
- ich połączenie staje się nawykiem.
Czy kawa zmniejsza głód nikotynowy?
Powszechnie uważa się, że papieros i kawa to idealne połączenie, ponieważ ta druga częściowo wygasza głód nikotynowy. Ile jest prawdy w tym stwierdzeniu? Do wyjaśnienia tej kwestii niezbędne okażą się badania naukowe, przeprowadzone w kontrolowanych warunkach. Wykazały one, że zawarta w kawie cholina w pewnym stopniu wpływa wzmacniająco na receptory nikotynowe α7, a n-metylopirydyna działa hamująco na receptory α4β2. Receptory te wpływają na przyjemność doznawaną podczas zażywania nikotyny, przez to, że modulują wydzielanie neurotransmiterów w tym dopaminy i noradrenaliny. Wyniki te potwierdzono, podając badanym kawę paloną oraz zieloną, charakteryzującą się większą zawartością choliny. W drugim przypadku odpowiedź receptorów była aż 3-krotnie większa. Z analizy wynika więc, że kawa w istocie zmniejsza głód nikotynowy i może powodować podobne doznania co zapalenie papierosa.Jak działa kawa połączona z papierosem?
Uzależnienie od kawy jest mniej silne i łatwiej z niego wyjść, niż z tego od nikotyny. Niezależnie jednak od tego, papieros z kawą buduje silne przyzwyczajenie i potrzebę regularnego sięgania po używki. To sprawia, że ludzie bardzo szybko zaczynają odczuwać chęć zapalenia porannego papierosa i wypicia kawy, a także błyskawicznie przestają wyobrażać sobie bez nich dzień. Dodatkowo obydwie substancje działają na receptory nikotynowe, zwiększając wydzielanie dopaminy i noradrenaliny. To prowadzi do zintensyfikowanego uczucia przyjemności i osiągnięcia satysfakcji. Jednocześnie palenie papierosów w towarzystwie kawy niesie ze sobą wiele zagrożeń. Szkodliwy wpływ jest spowodowany głównie przez tożsame działanie nikotyny i kofeiny, których efekty się kumulują. To sprawia, że niebezpieczeństwo zachorowania lub gwałtownych skutków ubocznych rośnie. Efekty zażywania obu substancji prezentuje tabela poniżej.Działanie | Kawa | Papierosy |
Pobudzenie | Tak | Tak |
Zwiększanie wydzielania soku żołądkowego | Tak | Tak |
Podnoszenie ciśnienia tętniczego | Tak | Tak |
Wpływ na receptory nikotynowe | Tak | Tak |
Zmniejszenie uczucia głodu | Tak | Tak |
Zmniejszone doznania bólowe | Tak | Tak |
Działanie antyoksydacyjne | Tak | Nie |
Działanie przeciwzapalne | Tak | Nie |
Czy połączenie kofeiny z nikotyną może być niebezpieczne?
Zgodnie z opiniami ekspertów łączenie kawy i kofeiny może być zgubne w skutkach. Spowodowane jest to przede wszystkim podobnym działaniem obu substancji, przez co ich efekty są silniejsze, niż w przypadku osobnego przyjmowania. Zagrożenia wynikające z porannego picia kawy i palenia papierosów jednocześnie:- znaczne podniesienia ciśnienia tętniczego krwi,
- podrażnienie żołądka w wyniku przyjmowania substancji na czczo,
- łatwiejsze wnikanie do krwioobiegu szkodliwych substancji,
- ograniczenie wchłaniania witamin i minerałów,
- możliwość wystąpienia nerwowości i stresu,
- zwiększenie zapotrzebowania na kofeinę,
- większe ryzyko uzależnienia,
- utrudniona walka z nałogiem nikotynowym.
Bibliografia
- Fagan, M. J., Di Sebastiano, K. M., Qian, W., Leatherdale, S., & Faulkner, G. (2020). Coffee and cigarettes: Examining the association between caffeinated beverage consumption and smoking behaviour among youth in the COMPASS study. Preventive medicine reports, 19, 1011482. Papke, R. L., Karaffa, M., Horenstein, N. A., &
- Stokes, C. (2022). Coffee and cigarettes: Modulation of high and low sensitivity α4β2 nicotinic acetylcholine receptors by n-MP, a biomarker of coffee consumption. Neuropharmacology, 216, 109173.
- Freestone, S., & Ramsay, L. E. (1982). Effect of coffee and cigarette smoking on the blood pressure of untreated and diuretic-treated hypertensive patients. The American journal of medicine, 73(3), 348-353.
FAQ
Dlaczego tak lubimy kawę w połączeniu z papierosem?
Zarówno kawa, jak i papierosy wykazują działanie pobudzające, które pozwala na chwilowe polepszenie samopoczucia. Kawa może też zmniejszyć głód nikotynowy i zredukować spalone papierosy.
Czy łączenie kawy oraz papierosa to dobry pomysł?
Lekarze i eksperci odradzają stosowania takiego połączenia, głównie z powodu kumulowania się efektów substancji. Zarówno nikotyna, jak i kofeina podnoszą, ciśnienie tętnicze, podrażniają żołądek oraz pobudzają. Kawa dodatkowo może utrudniać rzucenie palenia papierosów.
Czy kawa zmniejsza głód nikotynowy?
Zgodnie z badaniami, zawarta w kawie cholina oddziałuje na receptory nikotynowe. Oznacza to, że kawa umożliwia wydzielanie dopaminy i noradrenaliny, podobnie do papierosów, co sprawia że po jej wypiciu głód papierosowy jest zmniejszony. Niestety w wyniku tego mechanizmu organizm może domagać się coraz większych dawek kofeiny.