Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa z papierosem — poranny rytuał, ale czy uzasadniony naukowo

Najpopularniejszym rytuałem porannym każdego palacza jest wypicie porannej kawy w towarzystwie papierosa. Jak to połączenie działa na organizm?

Z artykułu dowiesz się:
 • Dlaczego tak chętnie łączymy nikotynę z kofeiną?
 • Jak picie kawy wpływa na głód nikotynowy?
 • Jak działa kawa w połączeniu z papierosem?
 • Czy łączenie kawy i papierosów to dobre rozwiązanie?
Przeczytaj także o tym, czy można pić kawę na pusty żołądek. Papierosy powszechnie uważane są za niezdrowe, a ich szkodliwe działanie zostało udokumentowane w licznych badaniach. Czy zgubny wpływ nałogu może być jeszcze większy? Jak działa kawa wypita w towarzystwie nikotyny. Rozwiewamy wątpliwości i prezentujemy najnowsze badania.

Połączenie kofeiny z nikotyną – czyli dlaczego łączymy kawę z papierosem?

Poranne rytuały są integralną częścią życia większości ludzi. Jednym z najbardziej popularnych zwyczajów jest niewątpliwie kawa z papierosem. W Europie w 2014 r. do nałogu nikotynowego przyznawało się 30% badanych. Jest on nie tylko niebezpieczny dla zdrowia, ale również dla środowiska naturalnego. Niedopałki zawierają bowiem wiele substancji chemicznych wpływających destrukcyjnie na otaczającą naturę. Czy wypicie do papierosa porannej kawy zwiększa zły palenia? Działanie kawy opiera się na pobudzeniu, poprzez zawartą w niej kofeinę. Substancja ta podwyższa ciśnienie, przez co pozwala na szybsze podjęcie aktywności. Podobnie działa nikotyna, która stymuluje wydzielanie dopaminy i noradrenaliny. Substancje te są źródłem przyjemnych doznań oraz energii. Na pierwszy rzut oka mogłoby się więc wydawać, że dzień rozpoczęty od kawy i papierosa będzie sprzyjał aktywności. Niestety to błędne wrażenie, ponieważ zarówno kofeina zawarta w kawie, jak i nikotyna działają bardzo krótko, a ich energia szybko zostaje zredukowana. Połączenie daje jednak szybkiego kopa energetycznego, co jest jednym z czynników powodujących częste sięganie po kawę i papierosy przez ludzi.  Inne czynniki wpływające na chętne sięganie przez nas po kawę i papierosa to zmniejszenie głodu nikotynowego oraz standardowy mechanizm uzależnienia. Badania pokazały bowiem, że częste spożywanie kawy oraz napojów zawierających kofeinę jest skorelowane z uzależnieniem od papierosów. Naukowcy stwierdzili, że im więcej badany spożywa kawy, tym większe jest prawdopodobieństwo wpadnięcia przez w nałóg nikotynowy. Powiązanie to wykryto zarówno u dorosłych, jak i u nastolatków, którzy jednak dużo częściej sięgali po e-papierosy. Podsumowując, kawa z papierosem to często wybierane połączenie, ponieważ:
 • obie substancje zapewniają chwilowe, mocne pobudzenie,
 • dzięki kawie zmniejsza się głód nikotynowy,
 • substancje uzależniają,
 • ich połączenie staje się nawykiem.
cigarette and ashtray

Czy kawa zmniejsza głód nikotynowy?

Powszechnie uważa się, że papieros i kawa to idealne połączenie, ponieważ ta druga częściowo wygasza głód nikotynowy. Ile jest prawdy w tym stwierdzeniu? Do wyjaśnienia tej kwestii niezbędne okażą się badania naukowe, przeprowadzone w kontrolowanych warunkach. Wykazały one, że zawarta w kawie cholina w pewnym stopniu wpływa wzmacniająco na receptory nikotynowe α7, a n-metylopirydyna działa hamująco na receptory α4β2. Receptory te wpływają na przyjemność doznawaną podczas zażywania nikotyny, przez to, że modulują wydzielanie neurotransmiterów w tym dopaminy i noradrenaliny. Wyniki te potwierdzono, podając badanym kawę paloną oraz zieloną, charakteryzującą się większą zawartością choliny. W drugim przypadku odpowiedź receptorów była aż 3-krotnie większa. Z analizy wynika więc, że kawa w istocie zmniejsza głód nikotynowy i może powodować podobne doznania co zapalenie papierosa.

Jak działa kawa połączona z papierosem?

Uzależnienie od kawy jest mniej silne i łatwiej z niego wyjść, niż z tego od nikotyny. Niezależnie jednak od tego, papieros z kawą buduje silne przyzwyczajenie i potrzebę regularnego sięgania po używki. To sprawia, że ludzie bardzo szybko zaczynają odczuwać chęć zapalenia porannego papierosa i wypicia kawy, a także błyskawicznie przestają wyobrażać sobie bez nich dzień. Dodatkowo obydwie substancje działają na receptory nikotynowe, zwiększając wydzielanie dopaminy i noradrenaliny. To prowadzi do zintensyfikowanego uczucia przyjemności i osiągnięcia satysfakcji. Jednocześnie palenie papierosów w towarzystwie kawy niesie ze sobą wiele zagrożeń. Szkodliwy wpływ jest spowodowany głównie przez tożsame działanie nikotyny i kofeiny, których efekty się kumulują. To sprawia, że niebezpieczeństwo zachorowania lub gwałtownych skutków ubocznych rośnie. Efekty zażywania obu substancji prezentuje tabela poniżej.
Działanie Kawa Papierosy
Pobudzenie Tak Tak
Zwiększanie wydzielania soku żołądkowego Tak Tak
Podnoszenie ciśnienia tętniczego Tak Tak
Wpływ na receptory nikotynowe Tak Tak
Zmniejszenie uczucia głodu Tak Tak
Zmniejszone doznania bólowe Tak Tak
Działanie antyoksydacyjne Tak Nie
Działanie przeciwzapalne Tak Nie

kawa z papierosem

Czy połączenie kofeiny z nikotyną może być niebezpieczne?

Zgodnie z opiniami ekspertów łączenie kawy i kofeiny może być zgubne w skutkach. Spowodowane jest to przede wszystkim podobnym działaniem obu substancji, przez co ich efekty są silniejsze, niż w przypadku osobnego przyjmowania. Zagrożenia wynikające z porannego picia kawy i palenia papierosów jednocześnie:
 • znaczne podniesienia ciśnienia tętniczego krwi,
 • podrażnienie żołądka w wyniku przyjmowania substancji na czczo,
 • łatwiejsze wnikanie do krwioobiegu szkodliwych substancji,
 • ograniczenie wchłaniania witamin i minerałów,
 • możliwość wystąpienia nerwowości i stresu,
 • zwiększenie zapotrzebowania na kofeinę,
 • większe ryzyko uzależnienia,
 • utrudniona walka z nałogiem nikotynowym.
Powyższe przykłady niepokojących skutków picia kawy i palenia są spowodowanie głównie przez zwiększenie tempa metabolizmu kofeiny oraz związane z tym reakcje. Jest to przede wszystkim większe ciśnienie tętnicze oraz zwiększonekrótkotrwałe wyrzuty energii. Przyśpieszony metabolizm kofeiny sprawia również, że ciężej jest rzucić palenie. Dzieje się tak, ponieważ kiedy były palacz pije kawę, w jego krwi zaczyna kumulować się znacznie więcej kofeiny, niż zazwyczaj. W efekcie organizm aktywuje mechanizmy, które mają za zadanie wymusić dostarczenie nikotyny. To sprawia, że bardziej chce się palić, a symptom ten jest trudny do opanowania.

Bibliografia

 1. Fagan, M. J., Di Sebastiano, K. M., Qian, W., Leatherdale, S., & Faulkner, G. (2020). Coffee and cigarettes: Examining the association between caffeinated beverage consumption and smoking behaviour among youth in the COMPASS study. Preventive medicine reports19, 1011482. Papke, R. L., Karaffa, M., Horenstein, N. A., &
 2. Stokes, C. (2022). Coffee and cigarettes: Modulation of high and low sensitivity α4β2 nicotinic acetylcholine receptors by n-MP, a biomarker of coffee consumption. Neuropharmacology216, 109173.
 3. Freestone, S., & Ramsay, L. E. (1982). Effect of coffee and cigarette smoking on the blood pressure of untreated and diuretic-treated hypertensive patients. The American journal of medicine73(3), 348-353.

FAQ

Dlaczego tak lubimy kawę w połączeniu z papierosem?

Zarówno kawa, jak i papierosy wykazują działanie pobudzające, które pozwala na chwilowe polepszenie samopoczucia. Kawa może też zmniejszyć głód nikotynowy i zredukować spalone papierosy.

Czy łączenie kawy oraz papierosa to dobry pomysł?

Lekarze i eksperci odradzają stosowania takiego połączenia, głównie z powodu kumulowania się efektów substancji. Zarówno nikotyna, jak i kofeina podnoszą, ciśnienie tętnicze, podrażniają żołądek oraz pobudzają. Kawa dodatkowo może utrudniać rzucenie palenia papierosów.

Czy kawa zmniejsza głód nikotynowy?

Zgodnie z badaniami, zawarta w kawie cholina oddziałuje na receptory nikotynowe. Oznacza to, że kawa umożliwia wydzielanie dopaminy i noradrenaliny, podobnie do papierosów, co sprawia że po jej wypiciu głód papierosowy jest zmniejszony. Niestety w wyniku tego mechanizmu organizm może domagać się coraz większych dawek kofeiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Mielenie kawy - proste zasady

Mielenie kawy - proste zasady

Mielenie kawy to dla wielu kawoszy swoisty rytuał, bez którego nie wyobrażają sobie celebrowania picia…
Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Napój pochodzi z północnych Indii, gdzie znany jest też jako masala chai, ale w kulturze…
Kawa z jajkiem - czyli kawa po szwedzku

Kawa z jajkiem - czyli kawa po szwedzku

Dla jednych kawa po szwedzku to przysmak. Inni o niej nie słyszeli. Czym zatem jest…