Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa na czczo, czyli czy można pić kawę na pusty żołądek?

Kawa to najpopularniejszy napój na całym świecie. Niektórzy zafascynowani są jej zapachem, inni uwielbiają smak, a jeszcze inni potrzebują jej, aby dodać sobie potrzebnej na cały dzień energii. Ta ostatnia grupa prawdopodobnie często staje przed pytaniem – czy można wypić kawę na czczo. Przecież nie zawsze rano jest czas na zjedzenie śniadania, a kawa o tej porze dnia jest dla wielu czymś niezbędnym, aby pozbyć się senności. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się:
  • jaki wpływ na organizm ma kawa,
  • czy kawa na pusty żołądek jest dobrym pomysłem,
  • kawa na czczo – jakie ma wady i zalety i skutki uboczne,
  • jakie mity krążą na ten temat,
  • kiedy najlepiej pić kawę.
Koniecznie zajrzyj też do artykułu „Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowsza? Jak smakuje? – Rozwiewamy wątpliwości”. Ten napój również jest świetnym rozwiązaniem na poranne rozbudzenie.

Jak kawa wpływa na organizm?

Przed odpowiedzią na pytanie czy można pić kawę na czczo, warto najpierw zastanowić się, jak ona tak naprawdę działa. Substancją zawartą w kawie, która wywiera na organizm największy wpływ, jest kofeina. Jej obecność sprawia, że po wypiciu kawy przyspiesza serce, co z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Dzięki temu, pijąc kawę, pozbywasz się senności i otępienia. Kofeina ma także pobudzający wpływ na układ nerwowy. Po filiżance małej czarnej poprawia się pamięć krótkotrwała, koncentracja i czas reakcji. Lepsze samopoczucie po kawie związane jest natomiast ze wzmacnianiem przez kofeinę produkcji hormonu zadowolenia, czyli dopaminy. Kawa działa także świetnie na trawienie, ponieważ kofeina zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dla osób, które jednak mają kłopoty z układem pokarmowym szczególnie dobra na przemianę materii może okazać się pozbawiona kofeiny kawa z cykorią. O tym naparze możesz dowiedzieć się więcej, czytając artykuł „Dlaczego warto pić kawę z cykorii? Cykoria i jej właściwości lecznicze”.

kawa na czczo

Kawa na pusty żołądek – czy to dobry pomysł?

Skoro kofeina ma tak duży wpływ na organizm ludzki, to czy spożywanie jej na pusty żołądek to dobry pomysł? Wyniki badań w tym zakresie są podzielone – jedne wykazały brak dowodów na szkodliwy wpływ picia kawy na czczo, inne sugerują, że ten negatywny wpływ jak najbardziej istnieje, a jeszcze inne pokazują zalety płynące ze spożywania kofeiny na pusty żołądek. Każde stanowisko ma swoich zwolenników, ale jedno jest pewne – to kontrowersyjny temat.

Kawa na czczo – zalety i wady

Zestawienie plusów i minusów picia kawy na czczo przedstawia poniższa tabelka.
ZALETY WADY
Picie kawy na czczo wspomaga odchudzanie, ponieważ przyspiesza proces spalania się tkanki tłuszczowej. Zmniejsza też apetyt, czyli może okazać się pomocą podczas diety. Kofeina zwiększa natężenie produkowania kwasu solnego w żołądku, a przez to przyspiesza przemianę materii. Pita na czczo, kiedy w żołądku nie ma pokarmu do strawienia, może przyczynić się do bólu brzucha wynikającego z podrażnienia błony śluzowej. Może więc być bardzo groźna dla osób z problemami z żołądkiem.
W niektórych przypadkach picie kawy na pusty żołądek jeszcze bardziej poprawia pamięć krótkotrwałą i koncentrację. Kawa pita na czczo na pewien czas zmniejsza zdolność organizmu do kontrolowania poziomu cukru, przez co może stanowić zagrożenie dla osób z cukrzycą.
Kawa zwiększa wydzielanie zarówno hormonu zadowolenia, jak i stresu. Kortyzol – ponieważ tak właśnie nazywa się ten hormon, w największych ilościach uwalniany jest rano, aby zmotywować człowieka do działania. Kawa pita na czczo może więc, poprzez wyprodukowanie nadmiaru kortyzolu, powodować stres i irytację.

Picie kawy na czczo – najpopularniejsze mity

O piciu kawy na czczo krąży dużo mitów – wiele jednak okazuje się być kompletnie nieprawdziwych. I o ile tabelka wyżej jasno pokazuje, że picie kawy na pusty żołądek ma wiele wad i powinno się tej czynności unikać, należy obalić związane z nią mity. Jeżeli interesują cię podobne ciekawostki na tematy związane z kawą, koniecznie odwiedź także na naszą zakładkę z ciekawostkami. Tutaj natomiast są najpopularniejsze mity związane z piciem kawy na czczo.
  • Mit nr 1: Kawa na czczo jest przyczyną problemów z układem trawiennym. Co prawda picie kawy na pusty żołądek może powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka i przyczyniać się do bólów brzucha. Dlatego osoby z wrzodami żołądka, nadkwasotą oraz tendencją do zgagi, powinny dwa razy zastanowić się zanim wypiją małą czarną przed śniadaniem. Badania nie udowodniły jednak szkodliwego wpływu kawy pitej na czczo na trawienie.
  • Mit nr 2: Pijąc kawę na czczo zapewniamy sobie więcej energii niż normalnie. Mimo, że u wielu ludzi kawa na pusty żołądek jeszcze bardziej wyostrza zmysły i pamięć oraz poprawia koncentrację, często prowadzi także do irytacji i drażliwości. Kofeina produkuje hormon stresu, którego rano w organizmie jest o wiele więcej niż za dnia. Ze względu na to kawa zaraz po przebudzeniu, na czczo, zamiast pobudzić i dodać pozytywnej energii, często powoduje złe samopoczucie i nerwowość.
  • Mit nr 3: Picie kawy na czczo zwiększa jej negatywny wpływ na organizm. Do wad wynikających z picia kawy zaliczają się: problemy z zasypianiem, kołatanie sera, nadciśnienie, nasilenie ataków paniki oraz uzależnienie się od niej. Żadne z tych przypadłości nie jest jednak potęgowane przez picie kawy na pusty żołądek.
close up, coffee beans scattered from the package.

Skutki uboczne picia kawy na czczo

Do głównych skutków ubocznych picia kawy na czczo zalicza się ból brzucha związany z nasilaniem przez kofeinę produkcji kwasu solnego. Jak już wspomniano wyżej, skutkuje to podrażnieniem błony śluzowej żołądka. Kawa na czczo może oprócz tego prowadzić do zgagi, wymiotów oraz niestrawności, a także, pita regularnie, do rozwoju choroby refluksowej. Warto też wspomnieć o negatywnym wpływie tego napoju na samopoczucie związanym z produkcją hormony stresu, którego rano jest w organizmie najwięcej. Kawa na czczo przyczynia się również do zaburzeń w regulacji poziomu cukru. Skutki te często nie występują w przypadku osób, których organizmy są przyzwyczajone do kofeiny pod warunkiem, że spożywanie kawy na czczo nie jest u nich regularne. Także ci, którzy piją tego napoju nieco mniej, nie mają się czym martwić. Jeżeli raz na jakiś czas przydarzy im się wyjść z domu jedynie na samej kawie – może to przynieść lekki dyskomfort związany z bólem brzucha lub drażliwością, ale nie jest to nic niebezpiecznego dla zdrowia. Warto wspomnieć także o pozytywnych skutkach picia kawy na czczo. Nawyk ten jest pozytywny dla osób na diecie i odchudzających się. Dzięki temu, że kawa pita na pusty żołądek przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i znacznie zmniejsza apetyt, jest atrakcyjną opcją dla osób starających się zrzucić parę zbędnych kilogramów. Należy jednak pamiętać o umiarze, bo, jak wspomniano wyżej, taki nawyk może nieść ze sobą sporo zagrożeń. Dobrym rozwiązaniem dla takich osób jest picie kawy z mlekiem na czczo, które przytłumia negatywne aspekty picia tego naparu bez uprzedniego jedzenia.

Kiedy najlepiej pić kawę?

Skoro kawa na czczo prowadzi do tylu niepozytywnych skutków, kiedy należy ją pić, aby im zapobiec i czerpać jak najwięcej korzyści z tego życiodajnego napoju? Powinno się zrobić to 1-2 godzin po śniadaniu, najlepiej pomiędzy godziną 9, a 11:30, kiedy produkcja hormonu stresu jest o wiele mniejsza. Picie kawy po południu także nie jest dobrym rozwiązaniem – kofeina może działać nawet do 7 godzin po spożyciu. Filiżanka napoju po godzinie 16, może utrudniać zasypianie. Więcej porad związanych z piciem kawy znajduje się w naszej zakładce z poradami.

FAQ

Jak kawa wpływa na organizm?

Kawa, ze względu na zawartość kofeiny, przyspiesza pracę serca i podwyższa ciśnienie krwi, przez co po jej wypiciu jest się pobudzonym. Pobudza także układ nerwowy, dzięki czemu poprawia koncentrację oraz pamięć krótkotrwałą.

Czy można pić kawę na czczo?

Badania nie wykazały żadnego negatywnego wpływu na zdrowie związanego z piciem kawy na czczo za wyjątkiem zwiększonym ryzykiem choroby refluksowej. Picie kawy na pusty żołądek może jednak spowodować ból brzucha, nudności i potęgować drażliwość. Negatywny wpływ kawy pitej na czczo można złagodzić dodając do niej mleka lub śmietany.

Kiedy najlepiej pić kawę?

Najlepszymi godzinami do wypicia kawy są te pomiędzy 9, a 11:30, koniecznie po zjedzeniu śniadania. Kawy nie można także pić zbyt późno, by nie mieć problemów ze snem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Zawód kucharz - wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

Zawód kucharz - wszystko co warto wiedzieć o tej profesji!

Dowiedz się, na czym polega praca kucharza, co należy do jego obowiązków, a także jakie…
Kwiaty na tort – propozycje najpiękniejszych aranżacji prosto z cukierni

Kwiaty na tort – propozycje najpiękniejszych aranżacji prosto z cukierni

Torty, te wspaniałe kulinarne dzieła sztuki, od dawna przyciągają uwagę nie tylko swoim smakiem, ale…
Pomysł na prezent dla mola książkowego

Pomysł na prezent dla mola książkowego

Prezent dla kogoś, kto kocha czytać, z pozoru wydaje się prosty: kup tej osobie książkę!…