Kawa z żołędzi lub inaczej żołędziówka to napój znany od setek lat. Uznawana jest za zamiennik tradycyjnej kawy wytwarzanej z palonych ziaren kawowca, choć w przeciwieństwie do niej nie zawiera ani grama kofeiny. Dlatego można ją pić niemalże bez ograniczeń i cieszyć się jej licznymi właściwościami zdrowotnymi. Żołędziówka jest nieszkodliwa nawet dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Ale jak właściwie wpływa na zdrowie?
Z tego artykułu dowiesz się:
Oczywiście artykuł ten nie ma na celu przekonać Cię o wyższości kawy z żołędzi nad tradycyjnym naparem z ziaren kawowca. Warto wspomnieć, że kawa kofeinowa, spożywana w odpowiednich dawkach również pozytywnie wpływa na zdrowie, a do tego wspomaga odchudzanie i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. Jednak jest więcej przeciwwskazań do jej spożywania niż w przypadku żołędziówki.
- Jaka jest historia żołędziówki?
- Jakie właściwości ma kawa z żołędzi i czy jest zdrowa?
- Jak przygotować kawę z żołędzi?
- Czy każdy może pić kawę z żołędzi?
Na skróty
Historia żołędziówki
Skąd właściwie wzięła się kawa z żołędzi? Opinie na temat jej pochodzenia są różne. Tak naprawdę nie można jednoznacznie stwierdzić, gdzie i kiedy przygotowano pierwszą żołędziówkę, jednak wiadomo, że była ona popularna w XIX wieku, zarówno w chłopskich zagrodach, jak i szlacheckich domach. Świadczą o tym zapiski polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, który w swoim „Kuryerze Szafarskim” z 1824 roku wspominał o kawie żołędziowej: Dnia 18 Jaśnie Pan Fryderyk Franciszek Mikołaj Jakub Chopin wypił siedem filiżanek kawy żołędziowej, spodziewać się trzeba, iż niedługo osiem wypije. Z tego fragmentu można wywnioskować, że był wielkim fanem napoju z żołędzi. Później popularność żołędziówki nieco zmalała, jednak w czasie II wojny światowej wróciła do łask. Wtedy do ziaren kawowca dostęp był niezwykle trudny, a do tego problemem była wysoka cena. Żołnierze zastąpili zatem tradycyjną kawę z kofeiną naparem z żołędzi – to właśnie stąd wzięła się nazwa „kawa partyzantów”. Dziś napój ten ceniony jest przede wszystkim za pozytywny wpływ na zdrowie. Warto jednak wspomnieć, że nie znamy dokładnej daty wynalezienia kawy z żołędzi, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że napojem tym raczyli się ludzie długo przed epoką Fryderyka Chopina. Właściwości oraz aspekty zdrowotne kawy z żołędzi Jaki wpływ na zdrowie ma kawa z żołędzi? Właściwości zdrowotne tego napoju są naprawdę szerokie i zróżnicowane. Nic w tym dziwnego, w końcu z jakiegoś powodu musiała ona zyskać sławę. Wprawdzie nie pobudza tak jak klasyczne rodzaje i gatunki kawy z palonych ziaren kawowca, ale może zdziałać wiele dobrego w ludzkim organizmie. Przede wszystkim jest cennym źródłem takich minerałów jak: magnez, potas, żelazo, wapń i mangan. Wszystkie te składniki odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu i utrzymywaniu wewnętrznej równowagi. Ze względu na zawartość żelaza szczególnie polecana jest kobietom planującym ciążę.Inne właściwości zdrowotne kawy z żołędzi:
- wspiera pracę układu pokarmowego i łagodzi takie dolegliwości jak biegunka, zaparcia czy niestrawność;
- ze względu na zawartość witamin z grupy B pozytywnie wpływa na stan skóry, a także wspiera organizm w produkcji krwinek czerwonych;
- zmniejsza uczucie stresu i działa relaksująco;
- usprawnia proces wchłaniania składników odżywczych z pożywienia.
Kawa z żołędzi | Tradycyjna kawa z ziaren kawowca |
nie zawiera kofeiny, dlatego nie pobudza | zawiera kofeinę, dlatego pobudza i dodaje energii |
nie wypłukuje magnezu, a do tego sama go dostarcza | wypłukuje magnez, ale sama go dostarcza |
nie działa drażniącą na układ trawienny | może powodować dolegliwości ze strony układu trawiennego |
mogą ją pić kobiety w ciąży i dzieci | kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby z niektórymi chorobami układu pokarmowego nie powinny przekraczać zalecanej dziennej dawki |
Kawa z żołędzi – jak smakuje?
Wiele osób zastanawia się, jak smakuje żołędziówka. Niektórych wręcz zniechęca fakt, że jest to napar z żołędzi. Na początku warto wspomnieć, że niestety pomimo tego, że traktowana jest ona jako zamiennik naparu z ziaren kawowca, z jego smakiem ma niewiele wspólnego. Jeśli nie możesz żyć bez aromatu tradycyjnej kawy, to żołędziówka zdecydowanie nie jest dla Ciebie. Jak zatem smakuje kawa z żołędzi? Smak jest dość gorzki i intensywny, niektórzy określają go jako korzenny. Nie każdemu przypadnie do gustu, ale można wzbogacić taki napój przyprawami np. cynamonem czy kardamonem.Jak przygotować kawę z żołędzi?
Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów i smaków żołędziówek, jednak zdecydowanie najzdrowsza i najlepsza jest domowa kawa z żołędzi. Jak zrobić ją samodzielnie?- Usuń zanieczyszczenia z żołędzi, a następnie pozbądź się skorupek. Możesz to zrobić za pomocą tłuczka do mięsa lub młotka.
- Pokrój żołędzie na małe kawałki, a następnie zalej je ciepłą wodą i odstaw na 24 godziny. To pozwoli pozbyć się goryczki. Taki zabieg warto powtórzyć kilka razy, a następnie dokładnie wypłukać żołędzie.
- Mokre żołędzie zblenduj na gładką masę, a następnie odstaw do wysuszenia lub włóż do piekarnika.
- Suchą masę zmiel jeszcze raz w młynku do kawy, a następnie praż na suchej patelni.
Czy picie kawy z żołędzi jest zdrowe?
Żołędziówką nie jest klasyczną pobudzającą kawą i pod tym względem nie działa tak jak napar z ziaren kawowca, jednak zdecydowanie warto ją spożywać. Ze względu na wysoką zawartość witamin i składników mineralnych może ona stanowić doskonałe uzupełnienie dziennego jadłospisu. Można ją pić nawet codziennie, i to w nieograniczonych ilościach. Pozytywnie wpływa na układ trawienny i odpornościowy, pomaga w walce ze stresem, zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii i usprawnia proces wchłaniania składników odżywczych. Zdecydowanie można zatem powiedzieć, że kawa z żołędzi jest zdrowa, zwłaszcza że nie zaszkodzi ona nawet małym dzieciom. Do tego polecana jest też osobom na diecie redukcyjnej, ponieważ hamuje uczucie głodu, dzięki czemu pozwala na zachowanie ujemnego bilansu energetycznego w ciągu dnia.Żołędziówka – przeciwskazania
Sama kawa z żołędzi raczej nie ma wielu przeciwwskazań – polecana jest osobom w różnym wieku i stanie fizjologicznym. Tak naprawdę uznawana jest za napój o wiele bezpieczniejszy od naparu z ziaren kawowca. Jednak w żołędziówce dostępnej w sklepach często znaleźć można masę różnych dodatków. Szczególną uwagę należy zwrócić na żeń-szeń, którego powinny unikać przede wszystkim:- osoby przyjmujące leki przeciwko zakrzepicy;
- osoby przyjmujące leki lub spożywające środki, które działają na ośrodkowy układ nerwowy.
FAQ
Co to jest żołędziówka?
Żołędziówka lub inaczej kawa partyzantów, to napar przygotowywany z prażonych żołędzi. Nie zawiera ona kofeiny tak jak tradycyjna kawa, jednak ma wiele właściwości zdrowotnych i leczniczych. Smakiem niestety nie przypomina naparu z ziaren kawowca.
Czy kawa z żołędzi jest zdrowa?
Kawa z żołędzi jest zdecydowanie zdrowszym zamiennikiem klasycznej kawy. Nie podrażnia ona układu pokarmowego, nie powoduje problemów ze snem, a do tego zawiera wiele witamin i składników mineralnych. v
Kto powinien pić kawę z żołędzi?
Ze względu na zawartość witamin z grupy B i żelaza, kawa z żołędzi polecana jest przede wszystkim kobietom w ciąży. Jednak taki napój może pić niemal każdy, nawet dzieci, ale raczej trudno będzie je przekonać do charakterystycznego aromatu.
Jedna odpowiedź
idę zbierać żołędzie, dzięki