Witaj na naszym kawowym blogu!

Dlaczego warto pić kawę z cykorii? Cykoria i jej właściwości lecznicze.

Dlaczego warto pić kawę z cykorii? Cykoria i jej właściwości lecznicze.
Cykoria (Cichorium L.) to grupa roślin zielnych z rodziny astrowatych. Składa się ona z około 8 gatunków rosnących w umiarkowanie ciepłych strefach Europy, Azji i Afryki. Wartości odżywcze cykorii znane były już w starożytności. Wykorzystywano ją wówczas do oczyszczania organizm, leczenia dolegliwości skórnych i do usuwania toksyn.

Cykoria

W Polsce cykoria to najczęściej warzywo dwuletnie: w pierwszym roku wytwarza rozetę liściową oraz korzeń spichrzowy, który dorasta do 30 cm długości. W drugim – pęd kwiatostanowy, który rozkwita na ok. 2 miesiące jasnoniebieskimi kwiatami. Najpopularniejsze są u nas trzy gatunki cykorii: Cykoria sałatowa – najpopularniejsza, jadalne są zielone lub bordowe liście, o charakterystycznym gorzkim i cierpkim smaku. Korzeń cykorii sałatowej jest mięsisty. Cykoria korzeniowa – roślina jednoroczna, łatwa w uprawie, hoduje się ją głównie dla korzenia i liści. Cykoria korzeniowa biała – szlachetna wersja cykorii korzeniowej. Uprawiana jest dla żółtych, jadalnych korzeni, które po przetworzeniu są składnikiem m.in. kaw zbożowych.

Cykoria właściwości lecznicze

Cykoria jest bogata w składniki wzmacniające organizm, m.in. witaminy i minerały: magnez, mangan, żelazo, potas, sód, fosfor, cynk, karoten, kwas foliowy, witamina B1, B2 i C. Korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy, pobudza apetyt i pozytywnie wpływa na pracę wątroby – wspomagając wydzielanie żółci. Zwiększa możliwości organizmu w tworzeniu czerwonych krwinek i poprawia pracę nerek. Jest wskazana dla osób zmagających się z wysokim poziomem cholesterolu oraz z cukrzycą, a także kobiet w okresie laktacji – zwiększa wydzielanie mlek. Stosowana jest ponadto jako bezkofeinowy substytut kawy.

Kawa z cykorii właściwości

Najczęściej spożywana jest jest kawa z cykorii otrzymywana wyłącznie z prażonego korzenia cykorii oraz kawa zbożowa z dodatkiem cykorii. Oba rodzaje kawy mają korzystny wpływ na organizm. Cykoria jest źródłem wielu ważnych dla organizmu substancji odżywczych – o czym już pisaliśmy powyżej. Z kolei zboża, na bazie których otrzymuje się kawę zbożową, również mają wiele pożytecznych składników, m.in.: witaminy z grupy B, fosfor, potas, cynk i żelazo. Związki te wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, m.in. poprawiają zdolności poznawcze – pamięć, uwagę i koncentrację. Stymulują procesy odpowiadające za zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci, właściwą pracę nerek, mięśni, układu sercowo-naczyniowego i krwiotwórczego. Kawa z cykorii jest doskonałym zamiennikiem kawy dla osób, które mają borykają się z nadciśnieniem – nie zawiera kofeiny. Ponadto dostarcza błonnik, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, pobudza perystaltykę jelit, reguluje rytm wypróżnień oraz przyczynia się do przyspieszenia procesów przemiany materii. Ponadto błonnik pokarmowy obniża poziom “złego” cholesterolu we krwi i wspomaga oczyszczanie organizmu z nagromadzonych w nim toksyn. Aby kawa z cykorii oddziaływała pozytywnie na układ trawienny powinna być pita co najmniej dwa razy dziennie.

Kawa z cykorią

Kawa zbożowa z cykorią doskonale smakuje z mlekiem, miodem lub cukrem. Można dodać do niej również różne przyprawy, np. cynamon, kardamon, wanilię lub anyż. Pomimo braku kofeiny nieco pobudza, dzięki węglowodanom pochodzącym ze zbóż. Hamuje uczucie głodu oraz wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego.

Kawa z cykorii

Ponadto kawa z cykorii ma właściwości prebiotyczne, przesądza o tym jej składnik –  inulina. Ten wielocukier stymuluje rozwój prawidłowej mikroflory jelit, która stanowi mechanizm obronny przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu. Trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż u niektórych osób inulina może powodować dyskomfort, gazy czy wzdęcia. Kawa zbożowa z cykorią łagodzi również podrażnienia śluzówek przewodu pokarmowego. Wykazuje działanie moczopędne – w ten sposób wspomaga oczyszczanie organizmu ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Działa żółciopędnie – pobudza wątrobę do wydzielania żółci, a tym samym wpływa na prawidłowy przebieg trawienia. Jest również cennym źródłem antyoksydantów, których zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników tlenowych zwiększających ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, łuszczycy, choroby Alzheimera i nowotworów. Na koniec uwaga –  kawa zbożowa ma wysoki indeks glikemiczny i dlatego nie jest polecana osobom chorującym na cukrzycę. Zawiera gluten dlatego nie powinni jest spożywać zmagający się z celiakia lub osoby z nietolerancją glutenu.

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba, z którą zmaga się 3,8% ludności na całym świecie.…
Jak poprawnie serwować kawę i herbatę?

Jak poprawnie serwować kawę i herbatę?

Aromatyczna kawa z pianką oraz owocowa herbata to nie tylko doskonałe, rozgrzewające napary. Wielu wprawionych…
Kawa po hiszpańsku - czym się wyróżnia i jak ją zrobić?

Kawa po hiszpańsku - czym się wyróżnia i jak ją zrobić?

Dla Hiszpanów picie kawy to ważny codzienny rytuał. Wcześnie rano w pobliskim barze wypijają pierwszą filiżankę…