Kawa zbożowa to przepyszny napój o smaku zbliżonym do kawy arabica. W jej skład wchodzą nasze rodzime rośliny.
Na skróty
Kawa zbożowa z naturalnym składem – polski produkt dla dzieci oraz dorosłych
Kawa zbożowa, poza kolorem oraz smakiem zbliżonym do kawy arabika, nie ma z nią nic wspólnego. Oba produkty wyrabiane są z zupełnie różnych ziaren. Ta druga przygotowywana jest ze starannie wyselekcjonowanych ziaren owoców kawowca. Do produkcji kawy zbożowej używane są nasze rodzime składniki:
- żyto;
- jęczmień;
- cykoria;
- pszenica (najczęściej orkisz z ekologicznego rolnictwa);
- mniszek lekarski;
- żołędzie;
- topinambur.
Napój ten wymyślili Holendrzy, wzorując się na indiańskich plemionach popijających napar sporządzony z liści ostrokrzewu. Początkowo kawa zbożowa była robiona z palonych ziaren cykorii. Wraz z upływem czasu sięgnięto po ziarna zbóż. Miłośnikami kawy z cykorii byli Francuzi. To dzięki nim trafiła ona do dzisiejszych Niemiec oraz Belgii. Do Polski zaś przyjechała z Prus.
Wartości odżywcze kawy zbożowej – popularny napój z czasów PRL-u powraca do łask
Potrzeba było wieku, aby kawa zbożowa osiągnęła komercyjny sukces. Stała się ona popularna w okresie pierwszej oraz drugiej wojny światowej. Była postrzegana jako tania alternatywa dla kawy ziarnistej. Właściwości prozdrowotne kawy zbożowej doceniono dopiero w PRL-u. Stała się ona stałym gościem na polskich stołach, w szkolnych stołówkach, zalecano ją kobietom w ciąży. Napar ten ma następujące prozdrowotne właściwości:
- poprawia perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom;
- obniża poziom złego cholesterolu;
- usprawnia wydalanie żółci;
- wspiera układ nerwowy.
Ponadto kawa zbożowa zawiera antyoksydanty opóźniające proces starzenia, witaminy z grupy B oraz minerały takie jak magnez, potas, fosfor, selen oraz cynk. To właśnie ze względu na prozdrowotne właściwości tradycyjna kawa zbożowa powraca do łask po kilku dekadach istnienia w cieniu kawy arabica. Powinny unikać jej osoby chore na cukrzycę oraz celiakię. Ma ona bowiem wysoki indeks glikemiczny oraz zawiera gluten. Dla cukrzyków doskonale sprawdzi się kawa zbożowa z topinamburu z dodatkiem mniszka lekarskiego. Kawa zbożowa żołędziówka to zaś doskonały produkt dla osób z nietolerancją glutenu.
Jak przygotować dobrą kawę zbożową – popularne marki oraz rodzaje
Najpopularniejsze marki kawy zbożowej w Polsce to Inka, Anatol oraz Dary Natury (sypana, rozpuszczalna oraz w torebkach). Najłatwiejsza w przygotowaniu jest kawa zbożowa rozpuszczalna. Wystarczy zalać ją gorącą wodą lub mlekiem. W upalne dni napój może być spożywany także na zimno. Doskonale ugasi on pragnienie. Ze względu na brak kofeiny nie musimy ograniczać się do dwóch filiżanek dziennie. Kawa zbożowa w torebkach oraz sypana wymaga odpowiedniego sposobu parzenia.
Jak zaparzyć kawę zbożową sypaną? Tradycyjny sposób parzenia kawy zbożowej wygląda następująco:
- Nastawiamy litr wody do gotowania.
- Do gotującej się wody wsypujemy 2-3 łyżki stołowe kawy zbożowej sypanej.
- Jeśli chcemy nadać kawie oryginalnego smaku oraz aromatu możemy dodać gwiazdki anyżu, goździki, laskę cynamonu lub wanilii – szczególnie zalecane jesienią oraz zimą.
- Napar gotujemy na niewielkim ogniu przez 5 minut.
- Przed podaniem kawę zbożową należy przecedzić przez gęste sito.
- Do kawy zbożowej w filiżance możemy dodać miód oraz odrobinę mleka krowiego lub roślinnego.
Do parzenia kawy możemy wykorzystać nowoczesny sprzęt, taki jak lejek do parzenia kawy z filtrem, kawiarka, zaparzacz tłokowy (tzw. french press) oraz ekspres przepływowy. Kawa przygotowana przy ich pomocy będzie delikatniejsza w smaku.
Materiał sponsorowany allegro.pl