Witaj na naszym kawowym blogu!

Książki dla miłośników kawy

Książki dla miłośników kawy

Książki o kawie mogą zainteresować zarówno początkujących, jak zaawansowanych smakoszy czarnego napoju. To także cenne źródła informacji dla baristów i osób, które chciałby otworzyć biznes związany z dystrybucją kawy w jakiejkolwiek jej postaci. W tej bibliotece zdarzają się książki popularno-naukowe, poradnikowe, artystyczne, historyczne, a nawet beletrystyka. Sięgnij po nie, jeśli chcesz poznać egzotyczne metody parzenia kawy albo szukasz niebanalnego prezentu na ważną okazję lub zgoła bez niej.

Kawa to wyjątkowy napój, jedna z najbardziej popularnych używek na świecie. Można się od niej stosunkowo szybko uzależnić, a jej nadmierne spożycie zwiększa prawdopodobieństwo ataku serca u osób o wolniejszym metabolizmie. Kawa ma jednak również prozdrowotne właściwości. Dzięki książkom o czarnym napoju dowiecie się kiedy powinna wam pomóc, a kiedy trzeba zachować umiar lub wycofać ją z codziennej diety.

Czego można nauczyć się z książek o kawie

Około tysiąca lat temu pewien etiopski pasterz zauważył, że jego kozy są bardziej energiczne po zjedzeniu czerwonych owoców z drzewa kawowego. Pasterz podzielił się odkryciem z mnichami z pobliskiego klasztoru, którzy uprażyli ziarna i otrzymali napar o cudownym działaniu. Tyle legenda. Od tamtej pory kawa jest elementem kultury powszechnej i wpływa na losy świata. W ciągu wieków kawa w różnych kulturach pełniła role społeczne. Przy filiżance czarnego napoju rodziły się wynalazki i idee, a także plany wojen i podbojów.

Pierwsze komercyjne plantacje kawowca powstały w Jemenie, dokąd przewieziono ziarna w VII wieku. Po odkryciu technik palenia kawy zaczęto mielić palone ziarna i zaparzać we wrzątku. Przez wiele lat spożywanie kawy było zakazane w krajach arabskich, m.in. w Mekce. Wierzono, że sprzyja radykalnemu myśleniu i bezczynności.

W połowie XVI wieku w Imperium Osmańskim pojawiły się pierwsze kawiarnie, gdzie arystokracja, dyplomaci, poeci i myśliciele pijali kawę, ale lokale podające kawę miały złą reputację, gdyż kawosze dyskutowali na tematy polityczne, co mogło być źródłem niepokojów społecznych. Pod koniec XVI wieku zniesiono wszelkie ograniczenia w spożywaniu kawy. Imperium Osmańskie, które pośredniczyło w handlu ziarnami, stało się potentatem kawowym.

Wszystkiego tego dowiesz się z książek o kawie, które są już dostępne w tłumaczeniach na język polski. Czy wiecie, że ziarna kawa zawierają ponad tysiąc składników, ale nie wszystkie zostały dotąd wyczerpująco zidentyfikowane? W ich składzie znajdujemy m.in. potas, wapń, magnez i fosfor, siarkę, mangan i żelazo oraz witaminy, w tym B2 (ryboflawina), niacynę, kwas pantotenowy i B6 (pirydoksyna). W kawie znajduje się ponad 80 aromatów, dlatego jest ona jednym z najbardziej aromatycznych produktów spożywanych przez człowieka. Wiedzieliście o tym?

Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie Ika Graboń

To obowiązkowa pozycja na półce każdego kawosza. Dzięki książce „Kawa instrukcja najpopularniejszego napoju na świecie” napisanej przez Ikę Graboń dowiesz się więcej o kawie i sposobach parzenia, poznasz akcesoria i specjalistyczne słownictwo. Autorka jest pasjonatką kawy, która dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeśli jesteś smakoszem kawy i chcesz poeksperymentować z różnymi metodami zaparzania, a nie wiesz od czego zacząć, przeczytaj.

Z tej książki dowiesz się, jak powstaje kawa, jakie są rodzaje kawy, jakie czynniki wpływają na smak kawy, co naprawdę przyciąga ludzi do kawy, czym jest sensoryka i cupping. Jakie są różne sposoby parzenia kawy? Jak przygotować idealną kawę? Czytaj Ikę Graboń!

Kawa Božidar Jezernik

W swoim eseju „Kawa” znakomity słoweński etnolog i antropolog przygląda się roli kawy w kulturze, a także przybliża związane z nią zwyczaje i tajemnice. Czy picie kawy mogło uchodzić za dowód zniewieściałości? Dlaczego odmawianie współmałżonce filiżanki naparu mogło skończyć się rozwodem?

Barwna historia ziaren kawowca to także fascynujący przypis do historii medycyny, socjologii, prawa, ekonomii i religii. Pasjonująca lektura zarówno dla początkujących miłośników, jak doświadczonych smakoszy czarnego naparu.

The World Atlas of Coffee James Hoffmann

James Hoffmann to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie miłośników kawy najwyższej jakości, mistrz świata Barista 2007 oraz wicemistrz świata Brewers 2011. Jego książka jest pięknie wydanym przewodnikiem po zawiłym świecie kawy, który stanowi rzetelne źródło wiedzy o czarnym napoju. Pozycja dla każdego, kto chciałby poznać ten świat w przystępny sposób.

Przewodnik podzielono na trzy części, gdzie pierwsza jest poświęcona uprawie kawy, procesom obróbki oraz paleniu, druga to porady dotyczące metod parzenia kawy, a trzecia jest podróżą po regionach związanych z uprawą kawy. Autor w fascynujący sposób opisuje historię kawy w poszczególnych krajach. W książce znajdują się również mapy oraz informacje o profilach smakowych. Przewodnik Hoffmana to pozycja, której brakowało w naszej biblioteczce kawowej.

THE PHILOSOPHY OF COFFEE Brian Williams

Książka jest zabawnym i pouczającym wprowadzeniem do historii i kultury kawy – od skromnych początków ziaren kawy w północno-wschodniej Afryce ponad tysiąc lat temu aż po współczesność, gdzie kawa jest globalnym zjawiskiem, którym rozkoszują się miliony ludzi.

„Filozofia kawy” zawiera rozdziały dotyczące rozwoju kawiarni, prawnych zakazów sprzedaży kawy oraz dominacji Brazylii w światowym handlu kawą i narodzin espresso. W przystępnym i wciągającym tonie omawia także różnice w smaku i technikach parzenia kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Jeśli zastanawiasz się, jak intensywnie zadbać o skórę zaledwie w cztery dni, to musisz poznać…
Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato to jeden z najbardziej pożądanych i uniwersalnych elementów garderoby w czasie…
Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria od wieków stanowi symbol luksusu, prestiżu i elegancji. Jej ponadczasowy urok sprawia, że…