Witaj na naszym kawowym blogu!

Przegląd turystycznych zaparzaczy do kawy

happy family camping in the forest drinking tea sitting in touri

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Trudno się spodziewać, że kiedy przebywamy poza domem, zrezygnujemy z tego przyjemnego rytuału. Jako że przygotowanie ulubionej kawy na wyjeździe może być nieco problematyczne, warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane turystyczne zaparzacze do kawy. 

W poniższym artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań, które pojawiają się w głowie każdego, kto staje przed koniecznością wyboru konkretnego modelu zaparzacza:

 • czym są zaparzacze do kawy,
 • jakie rodzaje zaparzaczy mamy do dyspozycji,
 • czym kierować się przy ich wyborze,
 • w jaki sposób przygotować kawę w zaparzaczu,
 • które z zaparzaczy turystycznych są najbardziej warte uwagi,
 • jaką kawę kupić z myślą o zaparzaczu.

 

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz doskonale orientował się w rodzajach zaparzaczy do kawy, ich wadach i zaletach i z całą pewnością już nigdy na urlopie nie zdecydujesz się na wypicie kawy z hotelowego ekspresu.

Zobacz także artykuł: Chemex – czym jest i dlaczego warto parzyć w nim kawę?

Czym są zaparzacze do kawy?

Co to jest zaparzacz do kawy? Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie przeznaczone do zaparzania kawy. Od ekspresów odróżnia je niższa cena, prostsza budowa, mniej skomplikowana obsługa i fakt, że co ich użycia nie jest potrzebny dostęp do energii elektrycznej. W czasie wyjazdów ten ostatni element ma szczególnie duże znaczenie. Jeśli lubimy aktywny styl życia i planujemy urlop pod namiotem, czy wypoczynek w górach, szanse na to, że będziemy mieć możliwość podłączenia ekspresu do prądu, są raczej niewielkie. Mało kto decyduje się też na zabranie ze sobą na urlop tradycyjnego ekspresu również ze względu na jego duże gabaryty. Zaparzacze okazują się podczas podróży zdecydowanie praktyczniejsze i łatwiejsze w użyciu.

Zaparzacze do kawy

Zaparzacze do kawy – rodzaje

Kiedy wiemy już, czym są zaparzacze i dlaczego warto zabrać je ze sobą na wakacje, pojawia się jeszcze pytanie, jaki zaparzacz do kawy wybrać. Producenci mają nam w tym względzie naprawdę dużo do zaoferowania. Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją, sposobem parzenia kawy i intensywnością uzyskiwanego w nich naparu. Dobrze jest zatem poświęcić nieco czasu na poznanie najważniejszych różnic między nimi, zanim zdecydujemy się na jakiś konkretny model.

Do najpopularniejszy zaparzaczy należą aeropress, chemex, french-press, drip i kawiarka. Dodatkowo, ze względu na mechanizm parzenia kawy możemy wyróżnić następujące rodzaje zaparzaczy do kawy:

 • zaparzacze tłokowe (np. french-press),
 • zaparzacze ciśnieniowe (np. kawiarki),
 • zaparzacze przelewowe (np. chemex).

Jak wybrać odpowiedni zaparzacz do kawy?

Poszczególne rodzaje zaparzaczy mają charakterystyczne cechy i sprawdzają się w określonych okolicznościach. Przy wyborze odpowiedniego zaparzacza dla siebie powinniśmy wziąć pod uwagę:

 • ilość kawy, którą chcielibyśmy przygotować na raz,
 • warunki, w których najczęściej będziemy go używać,
 • intensywność kawy, jaka najbardziej nam odpowiada,
 • czas, jaki możemy poświęcić na przygotowanie naparu,
 • konieczność wykorzystania dodatkowych akcesoriów (np. filtrów, wagi).

 

Biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria i ewentualne indywidualne upodobania, z pewnością uda nam się wybrać model, który będzie odpowiadał nam pod każdym względem.

Przygotowanie kawy w zaparzaczu

Przygotowanie kawy w zaparzaczu

To, jak wygląda przygotowanie kawy w zaparzaczu, w dużej mierze zależy od konkretnego modelu i jego konstrukcji. Każdy z nich ma nieco inne wymagania, jeśli chodzi o grubość mielenia kawy, temperaturę wody wykorzystywanej do jej zaparzania, czy długość samego parzenia. Niektóre wymagają zastosowania uprzednio zagotowanej wody, inne same doprowadzają ją do wrzenia w procesie zaparzania kawy. I tak, na przykład w przypadku chemexa zaparzanie odbywa się poprzez swobodne przepływanie wody przez kawę umieszczoną na specjalnym filtrze. Kawiarka składa się z pojemnika na wodę, sitka i dzbanuszka na gotowy napój. Pod wpływem temperatury woda pod ciśnieniem przepływa przez kawę umieszczoną na sitku, zmieniając się w esencjonalny napój. Z kolei frech press ma postać dzbanka ze specjalnym tłokiem, który dociska kawę, wydobywając z niej najlepszy aromat.

Przegląd turystycznych zaparzaczy do kawy

Chociaż przygotowanie kawy w większości zaparzaczy nie jest trudne i nie wymaga zbyt wiele czasu, nie wszystkie sprawdzą się na wakacjach. Najlepiej zdecydować się na typowo turystyczne modele. Świetnym wyborem będzie na przykład niewielka kawiarka turystyczna, której można używać na palnikach gazowych. Podczas wypadów pod namiot czy nocowania w przyczepie kempingowej (bardzo popularne rozwiązanie jeśli decydujemy się na noclegi w Chorwacji), zwykle korzystamy z turystycznych kuchenek gazowych, więc będzie to najlepsze rozwiązanie. Poza tym kawiarka ma niewielkie rozmiary i nie waży zbyt wiele, co przy pakowaniu bagażu na kemping również ma duże znaczenie.

Chemex, z racji swojej delikatnej konstrukcji niekoniecznie sprawdzi się w polowych warunkach. Podczas transportu i użytkowania, na przykład na kempingu, można go łatwo uszkodzić. Jeśli mimo wszystko chcielibyśmy korzystać z niego również na wyjeździe, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne etui, które zabezpieczy nasz zaparzacz przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Dobrym wyborem na wyjazd będzie klasyczny french-press. Przygotowanie w nim kawy jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu, a sam zaparzacz bardzo łatwo utrzymać w czystości. Nie polecamy natomiast dripa, głównie ze względu na dość skomplikowany proces przygotowania w nim kawy. Wymaga on wykorzystania dodatkowych akcesoriów, między innymi wagi, a podróżując, nie zawsze mamy czas i możliwość, by ich użyć.

Mamy nadzieję, że dla wszystkich, którzy wybierają właśnie turystyczne zaparzacze do kawy przegląd, który przygotowaliśmy okaże się pomocny. Jednocześnie warto pamiętać, że są to jedynie sugestie. Jeśli na co dzień pijesz kawę parzoną w jeden, konkretny sposób, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotowywać ją dokładnie tak samo również na wyjeździe, nawet jeśli będzie to wymagało z Twojej strony nieco więcej wysiłku. Smak ulubionej kawy o poranku wart jest wszelkich poświęceń i niedogodności!

Jaką kawę wybrać do zaparzacza?

Nie trzeba być koneserem kawy, aby zdawać sobie sprawę, że jej dobór ma wpływ na ostateczny smak napoju, jaki uzyskamy. Każdy prawdziwy miłośnik kawy z pewnością powie, że najlepsza kawa to ta świeżo mielona. Jest w tym sporo racji, dlatego zawsze warto wybierać kawę ziarnistą, a podczas wyjazdu oprócz zaparzacza do kawy dobrze jest mieć ze sobą również młynek. Najlepszym wyborem, ze względu na możliwe ograniczenia w dostępie do prądu, będą proste modele ręczne. Zmielenie w nich ziaren zajmuje dosłownie chwilę, a aromat świeżo sproszkowanej kawy nie ma sobie równych. Warto oprzeć się pokusie i nie mielić kawy na zapas. W przeciwnym razie zwietrzeje i nie będzie tak smaczna.

Poszczególne rodzaje zaparzaczy wymagają zastosowania konkretnych rodzajów kawy. Poniżej w tabeli prezentujemy sugerowane grubości mielenia i sposoby palenia dla konkretnych modeli.

ZaparzaczAaeropressChemexFrench pressDripKawiarka
Rodzaj kawyDrobno zmielona, jasno palonaKawa jasno palona, grubo mielona, do przelewów,  najlepiej single (pochodząca z jednej plantacji)Każdy rodzaj kawy, zarówno do espresso, jak i do przelewów, najlepiej grubiej mielonaZmielona na średnią grubość, jasno palonaDrobno mielona, ciemniej palona niż do aeropresu czy dripa

FAQ

Jaki zaparzacz najlepiej sprawdzi się na kempingu?

Na kempingu najlepiej sprawdzi się kawiarka turystyczna. Jest niewielka, prosta w obsłudze i nie wymaga dostępu do prądu, a przygotowana w niej kawa smakuje znakomicie.

Czy na wyjeździe lepszym wyborem jest kawa mielona czy ziarnista?

Specjaliści są w tej sprawie jednogłośni – świeżo zmielona kawa ziarnista zawsze będzie smaczniejsza od mielonej. Oprócz zaparzacza warto więc zaopatrzyć się również w młynek, który pozwoli nam mielić odpowiednie porcje kawy na bieżąco.

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z partnerem strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Jeśli zastanawiasz się, jak intensywnie zadbać o skórę zaledwie w cztery dni, to musisz poznać…
Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato to jeden z najbardziej pożądanych i uniwersalnych elementów garderoby w czasie…
Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria od wieków stanowi symbol luksusu, prestiżu i elegancji. Jej ponadczasowy urok sprawia, że…