Witaj na naszym kawowym blogu!

Słodka czy gorzka kawa

Niektórzy naukowcy twierdzą, że kofeina, przyjmowana razem z cukrem, w znacznie większym stopniu stymuluje pracę mózgu, niż wtedy, gdy przyjmujemy ją w kawie gorzkiej. Ich zdaniem, równoczesne spożywanie kawy i cukru ma korzystny wpływ na pamięć i uwagę.

Czy to prawda? Oponencie twierdzą, że faktycznie kofeina obniża poziom cukru we krwi, tyle że jej zawartość w jednej filiżance jest zbyt mała, aby mogła mieć znaczący wpływu na prawidłowość funkcjonowania naszego organizmu. Dlaczego zatem narody znane od dawna z picia dużej ilości kawy preferują jej słodzenie? Włosi lubują się w słodkim cappuccino a Turcy piją słodki ulepek. Być może spowodowane jest to tym, że kawę w tych regionach mocno się upala i nabiera ona drastycznie gorzkiego smaku, który łatwo można zneutralizować cukrem lub słodkim mlekiem czy ciasteczkiem.

Ciekawostka – nie każda kawa po turecku jest słodka – może być również… słona. Jak wiadomo kawa po turecku była dawniej nieodłącznym elementem tradycyjnych tureckich zaręczyn. Kandydatka na żonę podawała swojemu przyszłemu mężowi mocno posoloną kawę – tak słoną, jak łzy wylewane przez niego po ślubie. Jeśli wybranek wypił ją bez grymasu na twarzy oznaczało to, że będzie dobrym, wesoły, szanującym żonę, mężem. Tureccy mężowie, poza tym, że musieli znosić z uśmiechem fochy swych pięknych żon, to mieli obowiązek zapewnić im kawę na każde zawołanie. W innym przypadku prawo pozwalało kobietom żądać natychmiastowego rozwodu.

Co do cukru, to należy z nim postępować ostrożnie. Cukier jest wszędobylski, dodaje się go do prawie każdego przetworzonego produktu: jest w napojach gazowanych, cukierkach, ciastach, jogurtach, a nawet w chlebie, dodaje się go do ketchupów, sosów pomidorowych, sosów sałatkowych, produktów w puszkach i hamburgerów. Nie dość, że szkodzi zębom i wywołuje wiele poważnych chorób to jeszcze jest on w naszym organizmie bardzo szybko zamieniany w tłuszcz, którego potem trudno się pozbyć. Co gorsza, jest to najczęściej tzw. tłuszcz trzewny, otaczający wewnętrzne narządy ciała i powodujący często miażdżycę, nadciśnienie czy cukrzycę.

Pamiętajmy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już od dawna zaleca zmniejszenie dziennego spożycia cukru do mniej niż 10 proc. zapotrzebowania organizmu na energię. W przypadku dorosłych to około 200 kalorii na dobę (czyli 12 łyżeczek od herbaty), a w przypadku dzieci – 150 kalorii (9 łyżeczek od herbaty).

Dobrym zamiennikiem cukru jest naturalny miód. Ma wiele zalet: posiada dużo  mikroelementów oraz w enzymy o działaniu bakterio i grzybobójczym. Wspiera nasz układ nerwowy, układ krążenia, przewód pokarmowy, moczowy oraz ma dobroczynny wpływ na skórę, ma też właściwości przeciwzapalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa z Australii - co o niej wiemy?

Kawa z Australii - co o niej wiemy?

Kawa z Australii zachwyca swoich mieszkańców wyjątkowym smakiem. Australijczycy traktują ten napój niemal jako codzienny…
Kawa Starbucks - jak ją zrobić w domu i czy nadaje się do ekspresu?

Kawa Starbucks - jak ją zrobić w domu i czy nadaje się do ekspresu?

Miliony ludzi na świecie słowo „kawa” kojarzą teraz ze Starbucksem. To legenda biznesu w amerykańskim…
Kapsułkowe ekspresy do kawy - ranking 2022

Kapsułkowe ekspresy do kawy - ranking 2022

Zrobienie aromatycznej kawy zajmuje kilka minut, a picie małej czarnej jest codziennym rytuałem wielu osób.…