Międzynarodowy Dzień Kawy jest świętem nowym. Powołała go w marcu 2014 roku Międzynarodowa Organizacja Kawy (International Coffee Organization). Po raz pierwszy święto kawy uroczyście celebrowano rok później – pierwszego października w Mediolanie, jako część wystawy Expo 2015.
Międzynarodowy Dzień Kawy ma przede wszystkim promować kawy sprzedawane pod szyldem Fair Trade. Ma to według Międzynarodowej Organizacji Kawy spopularyzować wiedzę na temat problemów ludzi uprawiających kawę, poprawić warunki ich pracy i zapewnić im godziwe wynagrodzenia.
Z kolei Narodowy Dzień Kawy to w wielu krajach święto tradycyjne. W Japonii pierwsze takie święto odbyło się w 1983 roku, w Stanach Zjednoczonych w roku 2005, Indonezja świętuje od 2006 roku. W Etiopii, kraju skąd kawa pochodzi, dzień kawy obchodzony jest od 2010 roku. Podczas tego dnia kawiarnie, zarówno sieciowe, jaki i te małe, niezrzeszone, zapraszają na kawę, za którą zapłacimy dużo mniej niż zazwyczaj. Oprócz upustów organizowane są pokazy i darmowe szkolenia.
W Polsce Narodowy Dzień Kawy świętujemy 29 września. Tego dnia swoje święto kawa obchodzi również w dwudziestu innych krajów świata, m.in.: Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, Australii, Indii, Etiopii, Belgii, Rumunii czy Słowacji. Niektóre kraje świętują w inne dni roku: Brazylia, kawowy potentat – 24 maja, Kolumbia – 27 czerwca, Niemcy – w pierwszą sobotę września, Chiny – na początku kwietnia.