Witaj na naszym kawowym blogu!

Święto kawy

Międzynarodowy Dzień Kawy jest świętem nowym. Powołała go w marcu 2014 roku Międzynarodowa Organizacja Kawy (International Coffee Organization). Po raz pierwszy święto kawy uroczyście celebrowano rok później – pierwszego października w Mediolanie, jako część wystawy Expo 2015.

Międzynarodowy Dzień Kawy ma przede wszystkim promować kawy sprzedawane pod szyldem Fair Trade. Ma to według Międzynarodowej Organizacji Kawy spopularyzować wiedzę na temat problemów ludzi uprawiających kawę, poprawić warunki ich pracy i zapewnić im godziwe wynagrodzenia.

Z kolei Narodowy Dzień Kawy to w wielu krajach święto tradycyjne. W Japonii pierwsze takie święto odbyło się w 1983 roku, w Stanach Zjednoczonych w roku 2005, Indonezja świętuje od 2006 roku. W Etiopii, kraju skąd kawa pochodzi, dzień kawy obchodzony jest od 2010 roku. Podczas tego dnia kawiarnie, zarówno sieciowe, jaki i te małe, niezrzeszone, zapraszają na kawę, za którą zapłacimy dużo mniej niż zazwyczaj. Oprócz upustów organizowane są pokazy i darmowe szkolenia.

W Polsce Narodowy Dzień Kawy świętujemy 29 września. Tego dnia swoje święto kawa obchodzi również w dwudziestu innych krajów świata, m.in.: Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, Australii, Indii, Etiopii, Belgii, Rumunii czy Słowacji. Niektóre kraje świętują w inne dni roku: Brazylia, kawowy potentat – 24 maja, Kolumbia – 27 czerwca, Niemcy – w pierwszą sobotę września, Chiny – na początku kwietnia.

Średnia ocena - 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jasno a ciemno palona kawa - jaka jest różnica?

Jasno a ciemno palona kawa - jaka jest różnica?

Palenie kawy bywa nazywane sztuką – od niego, w dużej mierze, zależy smak i woń…
Czym jest microlot i jak go znaleźć?

Czym jest microlot i jak go znaleźć?

Kawa to napój znany na całym świecie. Nic dziwnego – doskonale odświeża ciało i umysł,…
Super mocne kawy, czy ich picie jest bezpieczne?

Super mocne kawy, czy ich picie jest bezpieczne?

Kofeina zawarta w kawie ma za zadanie pobudzać do działania. Na ogół wybieramy kawy, które…

Ciasteczka do kawki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.