Kawa jest jednym z ulubionych napojów Polaków. Od filiżanki małej czarnej rozpoczynamy każdy dzień, później kawa wspiera nas w pracy czy podróży. Doceniamy jej walory smakowe i zdrowotne, poprawia nam samopoczucie, a gdy przejdziemy na dietę, pomaga gubić zbędne kilogramy. Zarówno w polskich kawiarniach, jak w polskich domach coraz częściej goszczą alternatywne metody parzenia kawy, dzięki którym można wydobyć z niej niezwykły smak i aromat. Tak naprawdę trudno zliczyć, ile jest rodzajów parzenia kawy.
Kawa jest obok wody niekwestionowanym liderem na rynku napojów. Miliony smakoszy kawy na całym świecie poszukują jednak niebanalnych pomysłów na przygotowanie ulubionego napoju. Dążąc do odkrywania wciąż nowych smaków i aromatów, ludzie sięgają po alternatywne metody parzenia kawy.
Na skróty
Jakie są główne metody parzenia kawy?
Ile jest sposobów zaparzenia kawy? Bariści znają wiele metod parzenia kawy. W ekspresie przelewowym, chemeksie czy dripperze woda w odpowiedniej temperaturze przelewa się przez zmieloną kawę. W tym czasie ze zmielonych ziaren wypłukiwane są oleje oraz związki chemiczne. Uzyskany napar jest klarowny i pozbawiony osadu. W ten sposób uzyskuje się napar metodą grawitacyjną.
W metodzie immersyjnej zmielone ziarna są przez określony czas infuzowane w wodzie. Uzyskany napar może być następnie oddzielony od fusów, aby uzyskać jednolity napój. Przy wykorzystaniu tej metody parzymy kawę w tygielku, french pressie i aeropressie. Inny podział wyróżnia metody ciśnieniowe (aeropress, ekspres ciśnieniowy), perkolację (chemex, dripper, ekspres przelewowy), gotowanie (tygielek) oraz infuzję (french press).
Jaka metoda parzenia kawy jest najzdrowsza?
Wielu ekspertów uważa, że najzdrowsze jest korzystanie z ekspresu ciśnieniowego, w którym gorąca woda ma kontakt z ziarnami tylko przez bardzo krótki czas. Kawa z ekspresu nie podrażnia żołądka tak bardzo, jak przygotowana przez zalanie drobno mielonych ziaren w kubku. Jest też mniej szkodliwa niż kawa z ekspresu przelewowego, gdzie ekstrakcja trwa znacznie dłużej.
Inni przekonują, że najzdrowsze jest spożywanie kawy filtrowanej np. w ekspresie przelewowym, a także dobrej jakości kawy rozpuszczalnej (bez dodatków). Przygotowanie kawy przy użyciu filtra znacznie zmniejsza zawartość olejków kawowych w naparze.
Niefiltrowana kawa w porównaniu do filtrowanej zawiera nawet 30 razy więcej substancji, które podnoszą poziom cholesterolu. Picie 4-6 filiżanek niefiltrowanej kawy dziennie przyczynia się do wzrostu poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi. Niezależnie od metody zaparzania duże znaczenie dla smaku kawy mają ziarna, z których korzystasz. Do indywidualnych preferencji smakowych dopasujesz gatunek, pochodzenie i stopień palenia ziaren.
French Press
Jednym z najlepszych sposobów przyrządzania kawy sypanej jest parzenie we french pressie. French press wyglądem przypomina szklany dzbanek z tłokiem, który zakończony jest metalowym sitkiem do oddzielenia fusów od naparu. Służy do immersyjnego parzenia kawy i często określany jest również jako prasa francuska. French press może być także wykorzystywany do spieniania mleka, cold brew, parzenia herbaty czy naparów z ziół.
Do dzbanka wystarczy wsypać zmielone ziarna kawy i zalać gorącą wodą. Zaparzacz z tłokiem nie wymaga nawet użycia prądu czy płyty grzewczej. Wystarczy gorąca woda i dobra, grubo zmielona kawa. Tłok wytwarza ciśnienie, dzięki któremu kawa uwalnia pełnię smaku i aromatu.
Chemex
Chemex to szklane naczynie w kształcie klepsydry, w którego przewężeniu umieszcza się papierowe filtry z kawą. Parzenie kawy w chemeksie jest niezwykle proste. Wystarczy na górę założyć papierowy filtr, do którego wsypujemy zmieloną kawę, a całość zalewamy gorącą wodą.
Smak kawy przygotowanej w ten sposób jest niezwykle delikatny i pozbawiony goryczy. Ze względu na nawet kilkuminutowy czas parzenia, chemex umożliwia uzyskanie naparu z dużą ilością kofeiny.
Drip do parzenia kawy
Swoich zaprzysięgłych smakoszy ma również kawa z drippera. Drip (ang. kapanie) to manualna metoda parzenia kawy przelewowej. Wystarczy lejek, gdzie umieszczamy filtr, wsypujemy świeżo zmieloną kawę oraz naczynie, do którego spływa zaparzona kawa. Filtr układa się w dripperze, którego głównym zadaniem jest uwolnienie aromatu i smaku kawy oraz zabezpieczenie naparu przed mieszaniem się z fusami.
AeroPress do kawy
AeroPress przeznaczony jest do immersyjnego parzenia kawy. Jest to małe urządzenie, które przeciska napar prosto do kubka, działając podobnie jak strzykawka. Ze względu na kompaktowy rozmiar świetnie sprawdza się w podróży. Zbudowany jest z polipropylenowego cylindra, sitka oraz zakończonego uszczelką tłoka. Zmieloną kawę wsypujemy do większego cylindra na sitku, na którym umieszczony jest papierowy filtr. Drobinki kawy zalewamy gorącą wodą i mieszamy przez kilka sekund. Końcowy napar przeciskamy przez filtr tłokiem ze specjalną uszczelką.
Jaki jest najlepszy sposób parzenia kawy?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Każdy pije taką kawę, jaką uważa za najlepszą. To kwestia indywidualnych potrzeb i warunków parzenia. Wśród najnowszych trendów w świecie kawy spotkaliśmy się z opinią, że najlepszą kawę można zaparzyć w… syfonie.
Urządzenie składa się z dwóch szklanych kolb, statywu i palnika, przypomina więc nieco sprzęt znany z lekcji chemii w szkole. Kawa przygotowana z użyciem syfonu gwarantuje bardzo żywy, słodki i subtelny smak. Wylądem przypomina mocną herbatę.