Witaj na naszym kawowym blogu!

Zmniejsz objawy łuszczycy i odzyskaj dobre samopoczucie!

kobieta smarująca rękę kremem

Łuszczyca jest uciążliwą chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Niestety nie jest wyleczalna, ale to nie oznacza, że nie można zmniejszyć jej objawów. Chory cały czas powinien być pod opieką lekarza, jednocześnie niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja.

Rodzaje łuszczycy

Nim przejdziemy do sposobów radzenia sobie z tą chorobą, przedstawimy Wam rodzaje łuszczycy. Choć choroba wydaje się mieć tylko postać skórną, to należy zdawać sobie sprawę, że może przybierać ciężkie postacie. Najczęściej występuje łuszczyca zwyczajna, która dotyczy około 90% chorych. W tym przypadku naskórek pokryty jest łuską, zazwyczaj srebrną. Zmiany są grudkowate, występuje punktowe zaczerwienienie skóry, może pojawić się także swędzenie. Łuszczyca zwyczajna najczęściej zajmuje łokcie, kolana, ale też owłosioną skórę głowy. Zdecydowanie cięższą formę przyjmuje łuszczyca krostkowa. Skóra jest objęta drobnymi zmianami. Jest czerwona i opuchnięta. Z krost może sączyć się ropa. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Do ciężkich postaci zalicza się erytrodermia łuszczycowa. Na skórze pojawia się silne zaczerwienienie, dodatkowo występuje ból, intensywny świąd, a także zaczerwienienie przypominające poparzenie. Może prowadzić do amyloidozy narządów wewnętrznych. Chory wymaga szybkiej interwencji lekarza, bo życie chorego jest zagrożone.

Zdecydowanie lżejszą formą jest łuszczyca paznokci. Najczęstszym objawem są wgłębienia w paznokciach. W kolejnym etapie pojawiają się przebarwienia pod płytką paznokcia. Łuszczyca wysiękowa najczęściej pojawia się w fałdach skórnych. Tutaj łuska jest delikatniejsza. Występuje jeszcze łuszczyca skóry głowy, gdzie jak sama nazwa wskazuje zmiany znajdują się na głowie i mogą objawiać się również wytwarzaniem nadmiernego sebum, co prowadzi do przetłuszczania się włosów.

Jak pielęgnować skórę dotkniętą łuszczycą?

Choć choroba jaką jest łuszczyca znana jest już od wielu lat, to niestety nadal nie ma leków, które są w stanie ją wyleczyć. Ale jest też dobra informacja, otóż można doprowadzić do remisji, dzięki temu zmiany nie będą widoczne nawet przez lata. Kluczowe znaczenie ma pielęgnacja. Należy tutaj stosować tylko i wyłącznie odpowiednie dermokosmetyki, których skuteczność jest potwierdzona badaniami klinicznymi. Warto szukać produktów, które w swoim składzie mają ceramidy. Odbudowują one strukturę skóry i działają niczym spoina, która wypełnia uszkodzenia. Dobrym składnikiem jest też kwas hialuronowy, który koi i łagodzi podrażnienia, ale zapewnia też doskonałe nawilżenie skóry. Na bardzo swędzące zmiany można próbować okładów z płatków owsianych, które łagodzą także podrażnienia. Jej przygotowanie jest proste. Wystarczy tylko do szklanki płatków owsianych dolać pół szklanki gorącej wody. Całość należy zamieszać aż masa stanie się gęsta. Po tym jak wystygnie można już ją nałożyć na zmiany łuszczycowe.

Łuszczyca a stres

Objawy łuszczycowe rzeczywiście mogą nasilać się pod wpływem stresu. Wtedy też stają się widoczne, zajmują większą powierzchnie skóry, a do tego swędzą. Jednocześnie ich drapanie może prowadzić do zakażenia bakteryjnego ranki i wtedy konieczna będzie antybiotykoterapia. Warto więc w miarę możliwości ograniczyć stres i wprowadzić zdrowy styl życia. Sport, relaks i zbilansowana dieta są tutaj pomocne. A gdy pojawi się intensywne swędzenie, zastosujcie na zmiany żel aloesowy.

Wpis zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Skin cycling czyli najnowszy trend w pielęgnacji twarzy

Jeśli zastanawiasz się, jak intensywnie zadbać o skórę zaledwie w cztery dni, to musisz poznać…
Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato - wybierz model i dobierz do niego dodatki

Sukienki maxi na lato to jeden z najbardziej pożądanych i uniwersalnych elementów garderoby w czasie…
Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria – elegancja na każdą okazję

Złota biżuteria od wieków stanowi symbol luksusu, prestiżu i elegancji. Jej ponadczasowy urok sprawia, że…