Witaj na naszym kawowym blogu!

5 zaskakujących korzyści zdrowotnych z picia kawy

kobieta pijąca kawę przy laptopie

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Nie bez powodu. Nie tylko dostarcza tak potrzebnego zastrzyku energii o poranku, ale także oferuje wiele korzyści zdrowotnych, które mogą Cię zaskoczyć. Z tego artykułu dowiesz się, jak włączenie kawy do codziennej rutyny może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie.

1. Kawa poprawia funkcje poznawcze i zmniejsza ryzyko demencji

Kawa zawiera kofeinę – naturalny środek pobudzający, który poprawia funkcje poznawcze, w tym pamięć i czas reakcji. Kofeina zawarta w kawie działa jak środek stymulujący na centralny układ nerwowy, a konkretnie na mózg, zwiększając czujność i długość uwagi. Badania wykazały również, że regularne spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji i choroby Alzheimera. Wynika to z obecności w kawie przeciwutleniaczy i innych związków, które chronią mózg przed uszkodzeniami i stanami zapalnymi. Badania sugerują, że związki te mogą również pomóc w poprawieniu przepływu krwi do mózgu, co poprawia funkcje poznawcze.

starsza kobieta pijąca kawę

2. Kawa obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Cukrzyca typu 2. jest coraz większym problemem na całym świecie, ale regularne spożywanie kawy może pomóc w obniżeniu ryzyka rozwoju tej choroby. Spożywanie kawy wiąże się z poprawą wrażliwości na insulinę i metabolizmu glukozy, co może pomóc w zapobieganiu cukrzycy. Uważa się, że za ten efekt odpowiada zawarty w kawie kwas chlorogenowy, który zwiększa wrażliwość na insulinę. Ponadto przeciwutleniacze i inne substancje zawarte w kawie mogą pomóc w ochronie przed stanem zapalnym, który jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

3. Kawa może wspomagać utratę wagi

Kawa zawiera kofeinę, która jest naturalnym środkiem hamującym apetyt. Ten składnik może też zwiększyć termogeniczność i tempo metabolizmu organizmu, pomagając spalić więcej kalorii w ciągu dnia. Może to ułatwić utrzymanie zdrowej wagi, a nawet pomóc w jej utracie. Kofeina zwiększa również wydzielanie adrenaliny i innych hormonów, co może prowadzić do spalania większej liczby kalorii. Warto jednak zauważyć, że nadmierne spożycie kawy może prowadzić do zwiększenia apetytu, dlatego ważne jest, by pić ją z umiarem. Jeśli interesuje Cię kawa ziarnista, promocja pozwoli Ci przez długi czas korzystać z jej odchudzającego efektu.

4. Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów

Spożywanie kawy zostało przez środowisko naukowe powiązane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia niektórych rodzajów raka, w tym raka wątroby, jelita grubego i piersi. Uważa się, że za ten ochronny efekt odpowiadają antyoksydanty i inne związki zawarte w kawie, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki i zmniejszają stan zapalny. Eksperci wskazują, że spożywanie kawy może hamować wzrost komórek rakowych, a także zmniejszać ryzyko ich powstawania. Związki zawarte w kawie pomagają chronić organizm przed niektórymi substancjami antyodżywczymi i stanami zapalnymi.

starszy pan pijący kawę

5. Kawa wspomaga zdrowie serca

Regularne spożywanie kawy może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Stwierdzono, że odpowiadają za to związki zawarte w kawie takie jak kofeina i polifenole, w tym kwas chlorogenowy i chinidy. Mają ochronny wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprzez zmniejszanie stanów zapalnych, poprawę przepływu krwi i regulację poziomu cholesterolu.

Zaleca się wybieranie wysokiej jakości kawy ziarnistej – takiej jak ta, którą przedstawia gazetka promocyjna Aldi. Wybierając różne rodzaje kawy w obniżonej cenie, możesz cieszyć się zróżnicowanym smakiem oraz skorzystać z wielu naukowo udowodnionych korzyści płynących z jej picia.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Świąteczna kawa - co musi w sobie zawierać?

Świąteczna kawa - co musi w sobie zawierać?

Świąteczna kawa kojarzy się przede wszystkim z cynamonem i innymi przyprawami korzennymi, których aromat unosi…
Jakie są zalety picia kawy?

Jakie są zalety picia kawy?

Czy regularne picie kawy jest korzystne dla zdrowia? Dowiedz się, jakie są zalety oraz wady…
Czym jest Jamaica Blue Mountain i co czyni ją wyjątkową?

Czym jest Jamaica Blue Mountain i co czyni ją wyjątkową?

  Kawa wyprodukowana z zielono-niebieskich ziaren prosto z Gór Błękitnych jest ceniona na całym świecie…