Witaj na naszym kawowym blogu!

Geisha Panama – poznaj jedną z najlepszych kaw na świecie

Geisha Panama

Jeśli mielibyście ochotę na łyk jednej z najdroższych i najbardziej poszukiwanych kaw na świecie, proponujemy geisha panama. Koneserzy nazywają ją „Bogiem w filiżance” ze względu na wyjątkowy aromat i paletę smaków. Rośnie na wysokości ponad 1500 m n.p.m. na stromych wulkanicznych zboczach, co wiąże się z niewielkimi zbiorami i wysoką ceną. Gdzie dostępna jest najlepsza kawa z Panamy i ile kosztuje? Panama geisha otwiera nowe horyzonty smakowe, ale w pewnej sytuacji traci swój urok. Nie zgadniecie, kiedy.

Początków światowej kariery tej kawy można doszukiwać się na początku XX wieku na wyżynach Etiopii i okolic miasta Gesha w Afryce, gdzie odkryto nietypową, dziko rosnącą arabikę. Stamtąd trafiła do Ameryki Środkowej. W latach 90. XX wieku ten niezwykły rodzaj kawy przywędrował do Panamy i od czasu rozpoczęcia upraw w tym kraju zyskał popularność na całym świecie. Dziś kawa geisha jest uprawiana przez rodzinną firmę Hacienda La Esmeralda, stąd pochodzi również charakterystyczna nazwa kawy.

Właścicielami upraw Hacienda La Esmeralda jest rodzina Peterson. Ziarna znalazły doskonałe warunki uprawy na wysokości ponad 1500 metrów n.p.m., które wydobyły z nich niespotykane wcześniej w tej odmianie walory smakowe. Geisha jest teraz uprawiana w różnych miejscach, ale Panamie zawdzięcza swój fenomen. Panamska kawa od początku zachwyca całą paletą smaków i jest pożądana przez wszystkich miłośników arabiki na świecie.

Kawa panama

Geisha uprawiana jest w regionie Boquete (Chiriqui) na wysokości od 1500 do 1750 m n.p.m. na stromych wulkanicznych zboczach w zachodniej Panamie, niedaleko granicy z Kostaryką i Pacyfiku. W tych warunkach dojrzewa powoli, czerpiąc z natury wszystko co najlepsze. Istnieje tylko kilka farm, które mogą z sukcesem uprawiać ten rodzaj ziaren. Drzewa produkują bardzo małą ilość owoców, stąd ich mała dostępność, a przez to wysoka cena. Kawa hodowana przez rodzinę Peterson odznacza się unikalnym słodkim smakiem i aromatem nut kwiatowych, jaśminu, czekolady, miodu oraz czarnej herbaty.

Coroczne zbiory ziaren kawy panama geisha odbywają się w okresie od stycznia do kwietnia. Wysokość położenia plantacji oraz idealne warunki klimatyczne i glebowe nadają tej kawie wyjątkowy profil smakowy, który jest trudny do odtworzenia gdziekolwiek indziej. Największą popularność geisha zyskała po wygranej w kawowym konkursie Best of Panama w 2004 roku. Na osiem ostatnich finałów mistrzostw świata Brewers Cup zawodnik parzący geishę wygrywał pięciokrotnie. Jest to jedyna kawa w historii, która utrzymała się na pierwszym miejscu przez kolejnych pięć lat. Niemal za każdym razem szczep zajmuje miejsce w pierwszej szóstce najlepiej zaparzonych kaw na świecie.

Kawa geisha panama zachwyciła jurorów aromatem bergamotki z wyczuwalną cytrusowo- kwiatową słodyczą. W 2013 za funt tego gatunku zapłacono 350 dolarów i od tej pory kawa geisha stała się nie tylko najlepszą, ale również najcenniejszą odmianą botaniczną. W 2019 ziarna gejszy zostały sprzedane na aukcji w Dubaju po cenie 10 tys. dolarów za kilogram!

Kawa geisha panama

Wiele plantacji próbuje odtworzyć sukces ziaren kawy geisha panama, m.in. w Etiopii, Tanzanii, Peru czy na Kostaryce, ale bez większych sukcesów. Jej wielowarstwowy smak sprawia, że w świecie panama kawa jest bardzo wysoko ceniona wśród koneserów i w branży kawowej, ciesząc się opinią najsmaczniejszej. Geisha panama jest zaliczana do tzw. kaw speciality, posiadających ponad 90 punktów w stupunktowej skali.

Najlepsza kawa z Panamy, w której wyczuwalna jest obecność mango, a także delikatnych nut cukru trzcinowego, marakui, jaśminu, cytrusów, miodu, bergamotki i wanilii, przetwarzana jest zarówno metodą naturalną, gdzie zebrane ziarna są rozkładane na płaskiej powierzchni i pozostawiane do wyschnięcia oraz metodą na mokro, w której wykorzystuje się wodę do selekcjonowania najlepszych ziaren.

Panama geisha nadaje się do parzenia metodami przelewowymi czy zaparzania we French Pressie. Najlepiej eksponuje swoje walory przy zastosowaniu różnych metod alternatywnych, ale traci swój urok po dodaniu mleka. Tradycyjne espresso słabiej uwydatnia jej bogactwo i walory smakowe.

Panama geisha cena

Za kawę gatunku gesha lub geisha nie musimy płacić ceny giełdowej 10 tys. dolarów za kilogram. Ze względu na stosunkowo niedużą podaż i wielki popyt jest dostępna w cenie kilkuset dolarów za funt, jeśli pochodzi z niektórych mniejszych i prestiżowych rodzinnych plantacji. Na rynkach światowych możemy ją kupić w cenie detalicznej od około 50 dolarów za kilogram, ale pamiętajmy, że nie każda pochodzi z Panamy z regionu Boquete.

Kawa geisha – gdzie kupić?

Na Zachodzie zapotrzebowanie na ekskluzywną i wyjątkową kawę rośnie w ogromnym tempie, a wraz z nim wzrasta popularność kawy geisha. Kawa gejsza z Panamy pakowana jest przez palarnie w specjalnie zaprojektowane pudełka i puszki czy nawet złocone torebki. Na świecie niewiele firm zajmuje się wypalaniem ziaren tego gatunku.

Panama geisha jest bardzo trudno dostępna w Polsce. Aby mieć pewność, że kupujesz produkt pochodzących właśnie z tamtych rejonów świata, koniecznie sprawdź, czy wybrana kawa posiada certyfikat autentyczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Zyskaj energię bez kofeiny: sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po kawę bezkofeinową!

Kofeina w odpowiednim miejscu i czasie może być naprawdę zbawienna — poprawia koncentrację, pobudza, stymuluje…
Kawiarka na indukcję - czym się charakteryzuje?

Kawiarka na indukcję - czym się charakteryzuje?

Jeśli nie chcesz wydawać tysięcy złotych na ekspres do kawy, a uwielbiasz cieszyć się poranną…
Kawy z nutą czekolady - tego warto spróbować

Kawy z nutą czekolady - tego warto spróbować

Czy wiesz, że kawa i czekolada rozweselają i działają antyoksydacyjne? To dlatego kawa z czekoladą to sposób…