Witaj na naszym kawowym blogu!

Fakty i mity na temat kawy, czyli jak kawa wpływa na zdrowie i koncentrację człowieka?

Fakty i mity na temat kawy

Doskonały smak i pieszczący zmysły aromat to powody, dla których wiele osób każdego dnia sięga po ten wyjątkowy napój. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy mogą podać wiele argumentów przemawiających za zaletami oraz wadami regularnego picia kawy. Czy kawa jest zdrowa? Sprawdźmy!

Picie kawy – i jego korzystny wpływ na zdrowie człowieka

Picie kawy bez wątpliwości niesie ze sobą szereg korzyści dla zdrowia człowieka. Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że kawa zawiera przeciwutleniacze. Są to substancje, które wspomagają proces eliminacji wolnych rodników, szkodliwych cząstek, które mogą prowadzić do uszkodzenia zdrowych komórek organizmu, w tym również DNA. Wolne rodniki w organizmie mogą prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych, niektórych chorób serca, a coraz częściej stawiane są hipotezy, że antyoksydanty znajdujące się w kawie mogą też chronić przed rozwojem choroby Parkinsona lub Alzheimera.

Duży i korzystny wpływ kawy obserwuje się również w kontekście wątroby. Zastanawiasz się czy kawa szkodzi na wątrobę? Kawa może zapobiegać rozwojowi niektórych chorób tego narządu. Wspiera wątrobę, zmniejszając ryzyko rozwoju marskości wątroby lub jej stłuszczenia.

Poprawa koncentracji i solidna dawka energii

Kawa jest napojem, który dodaje energii, poprawia koncentrację, pobudza. Dlatego też wiele osób sięga po nią rano lub w chwili, gdy czuje, że jego poziom energii w ciągu dnia drastycznie spada. Efekt ten osiągany jest dzięki zawartej w ziarnach kofeinie. Substancja ta stymuluje ośrodkowy układ nerwowy. Działając pobudzająco sprawia, że osoba odczuwa mniejsze zmęczenie i senność. Poprawia się również koncentracja i procesy związane z pamięcią i funkcjami poznawczymi.

Kawa wspomaga odchudzanie

Osoby planujące zrzucić zbędne kilogramy powinny cenić kawę, gdyż napój ten wspomaga proces odchudzania. Kofeina może przyspieszać i usprawniać metabolizm. Obserwuje się, że ma ona duże znaczenie w procesie spalania tłuszczu. Dużym atutem jest to, że substancja aktywna zawarta w kawie pomaga rozkładać tłuszcze do postaci glicerolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Te ostatnie są później wykorzystywane  jako źródło energii.

Właściwości kofeiny wpływają również na hamowanie apetytu. Osoba spożywająca regularnie kawę nie odczuwa tak silnego głodu, jak osoby, które zrezygnowały z kofeiny. Jest zatem świetnym sposobem pomagającym kontrolować apetyt oraz ilość spożywanych kalorii.

Kawa wpływa korzystnie na potencję

Szczególne właściwości kawy docenić mogą panowie, którzy miewają problemy z potencją. Jeśli dolegliwości nie są spowodowane żadnymi poważnymi chorobami, lecz przemęczeniem czy stresem, wówczas kawa może pomóc w poprawie jakości życia seksualnego.

Mity o piciu kawy

Jeśli nadal zastanawiasz się czy picie kawy jest zdrowe, bo wciąż słyszysz wiele złego na temat swojego ulubionego napoju spieszymy z pomocą i obalamy najczęściej powtarzane mity.

Korzyści zdrowotne kawy często przysłaniane są przez powtarzanie nieprawdy. Słuchając tych stwierdzeń wiele osób zaczyna zastanawiać się czy kawa szkodzi na serce? Na szczęście teza ta nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych. Mimo że zbyt duża ilość kawy może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, to jest to stan krótkotrwały. Osoby spożywające kawę z umiarem nie narażają się na zwiększone ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia.

Wbrew powtarzanym przekonaniom nie trzeba obawiać się picia kawy. Szczególnie sięgając po dobrej jakości ziarna, jakie oferuje sklep z kawą. W Gorilla Coffee każdy może wybrać swój ulubiony smak i aromat, i delektować się nim każdego dnia.

Materiał sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Mielenie kawy - proste zasady

Mielenie kawy - proste zasady

Mielenie kawy to dla wielu kawoszy swoisty rytuał, bez którego nie wyobrażają sobie celebrowania picia…
Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Chai latte z kawą? Indyjska herbata w wersji kawowej

Napój pochodzi z północnych Indii, gdzie znany jest też jako masala chai, ale w kulturze…
Kawa z jajkiem - czyli kawa po szwedzku

Kawa z jajkiem - czyli kawa po szwedzku

Dla jednych kawa po szwedzku to przysmak. Inni o niej nie słyszeli. Czym zatem jest…