Bardzo często, kupując napoje w plastikowej butelce, możemy spotkać się z oznaczeniem PET. W tego typu opakowania zaopatrywane są sieci handlowe i firmy z branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej i laboratoria.
Bardzo często, kupując napoje w plastikowej butelce, możemy spotkać się z oznaczeniem PET. W tego typu opakowania zaopatrywane są sieci handlowe i firmy z branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej i laboratoria. Czym są butelki pet? Po czym rozpoznać taką butelkę? Czy butelki pet można poddać recyklingowi?
Na skróty
Czym są butelki pet?
Butelki pet (politereftalan etylenu) to niedrogi, idealnie przeźroczysty materiał, cechujący się mocna powierzchnią, a także wysoką odpornością na ścieranie i obtłuczenia. Ma szerokie zastosowanie w różnych branżach, głównie w branży spożywczej – butelki pet wykorzystuje się do przechowywania wody, soków i innych napojów. Panuje błędne przekonanie, iż plastikowe butelki są szkodliwe. Nie jest to prawda – butelki pet, wyprodukowane zgodnie ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej nie zawierają jakichkolwiek związków, które wchodząc w reakcję ze sprzedawaną w nich wodą, mogłyby wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.
Jak wyglądają oznaczenia na butelkach PET?
Do określenia surowców używa się różnych oznaczeń. W przypadku butelek PET jest ich 5 – wszystkie przedstawiane są w formie trójkąta zbudowanego z trzech strzałek. W środku trójkąta znajduje się cyfra od 1 do 7, a pod nim – skrót PET. Butelki pet będą mieć oznaczenie z cyfrą 1 w trójkącie. Oprócz tego, można spotkać następujące oznaczenia:
- 2-HDPE – polietylen wysokiej gęstości, stosowany do produkcji folii spożywczej oraz pojemników, nart lub rur,
- 3-V/PVC – polichlorek winylu, stosowany m.in. do produkcji folii spożywczej,
- 4- LDPE – polietylen niskiej gęstości – wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym,
- 5-PP – polipropylen – stosowany do produkcji wielu różnych opakowań, w których przechowuje się żywność,
- 6-PS – polistyren – stosuje się go, na przykład, do produkcji przykrywek do kubków jednorazowych.
Recykling butelek PET
Recykling butelek PET jest możliwy. Recykling właściwy można podzielić na recykling materiałowy, w wyniku, którego pozyskuje się materiał w całości nadający się do ponownego użycia oraz recykling chemiczny, który prowadzi do otrzymania substancji chemicznych przydatnych w produkcji nowych materiałów.
Zamknięcia PET
W zasadzie każdy producent butelek oferuje również zamknięcia PET, w tym zakrętki do butelek. Są to zakrętki, które widzimy w butelkach soków lub wody, opakowaniach na kosmetyki (mydło w płynie, szampony, kosmetyki wymagające opakowania z atomizerem), przyprawy lub środki czystości (płyny do mycia szyb lub blatów).
Artykuł zewnętrzny.