Witaj na naszym kawowym blogu!

Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba, z którą zmaga się 3,8% ludności na całym świecie. Wspomniane schorzenie układu pokarmowego ma charakter czynnościowy. Nie towarzyszą mu żadne zmiany organiczne i biochemiczne. Zazwyczaj choroba ujawnia się przed 50. rokiem życia. Na ogół manifestuje się poprzez skurczowy ból brzucha, zmianę rytmu defekacji, zmianę konsystencji stolca, obecność śluzu w kale i wzdęcia. Czy można pić kawę, cierpiąc na zespół jelita drażliwego?

Co powoduje zespół jelita drażliwego?

Przyczyny IBS nie zostały jeszcze w pełni poznane. Wciąż trwają badania, które mają pomóc w ustaleniu źródeł zgłaszanych dolegliwości i opracowaniu skutecznych metod leczenia. Obecnie lekarze skłaniają się ku zaburzeniu w regulacji osi mózg-jelita. Ponadto przypuszcza się, że skłonność do zespołu jelita drażliwego może być przekazywana genetycznie. Dzieci osób cierpiących na IBS częściej zapadają na tę przypadłość. U wielu chorych obserwuje się dysbiozę, czyli nieprawidłowe stosunki ilościowo-jakościowe w obrębie mikrobioty. Przepuszczalność jelit zwiększa również stres oraz nieprawidłowa dieta. Niekiedy też IBS pojawia się w następstwie infekcji przewodu pokarmowego.

Czy można pić kawę przy zespole jelita drażliwego?

Kawa to napój, który ceni sobie wiele osób. Polacy sięgają po nią, aby dodać sobie energii do działania i spędzić czas w gronie znajomych. Zawarta w niej kofeina wywiera stymulujący wpływ na organizm. Może zatem pobudzać jelita do szybszej pracy. U niektórych osób po jej spożyciu następuje biegunka. Dotyczy to także ludzi, u których nie zdiagnozowano zespołu jelita drażliwego. Chorzy na IBS powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się, aby sprawdzili, jak działa na nich eliminacja kawy przez 6 tygodni. Specjaliści uważają, że osoby, którym szkodzi ona na jelita, mogą rozważyć picie kawy bezkofeinowej. Zauważono bowiem, że to obecność tego alkaloidu pobudza pracę jelit i zwiększa ryzyko biegunki.

Jak leczy się IBS?

Leczenie zespołu jelita drażliwego koncentruje się na działaniach, które mają zredukować uciążliwe dolegliwości. Specjalista może zalecić zmianę diety, stylu życia i włączenie probiotyków. Te ostatnie pomagają odbudować prawidłową mikrobiotę jelitową. Poza tym coraz więcej mówi się o suplementacji maślanu sodu.

Rola mikrobioty jelitowej – za co odpowiadają bakterie i grzyby zamieszkujące przewód pokarmowy?

Ustrój człowieka, w tym jego jelita, zamieszkują różne mikroorganizmy, które tworzą mikrobiom. Wykazano, że uczestniczą one w:

  • ochronie przed patogenami,
  • tworzeniu szczelnej bariery jelitowej,
  • procesach trawiennych,
  • syntezie witamin,
  • syntezie ważnych metabolitów, które wpływają na stan skóry, płuc i nastrój.

Dlaczego warto suplementować maślan sodu przy IBS?

Warzywa i owoce stanowią źródło wielu cennych składników, w tym węglowodanów takich jak inulina i fruktooligosacharydy. Choć układ pokarmowy ich nie trawi, to są potrzebne, aby bakterie zasiedlające jelita mogły wytwarzać krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Wśród nich należy wymienić kwas masłowy. Pełni on funkcję przeciwzapalną, zwiększa wydzielanie śluzu, przez co zapewnia jelitom szczelność. Poza tym może odgrywać ważną rolę w regulacji apetytu.

Obecnie uważa się, że kwas masłowy, który syntetyzują niektóre mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy, działa przeciwzapalnie, immunomodulująco i wywiera korzystny wpływ na zdrowie psychiczne.

Przeczytaj więcej o maślanie sodu na blogu Aura Herbals i dowiedz się, jak wspomaga zdrowie chorych na zespół jelita drażliwego.

Artykuł promocyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Jak oblicza się BMI oraz zapotrzebowanie kaloryczne - sprawdź z BeDiet Catering

Jak oblicza się BMI oraz zapotrzebowanie kaloryczne - sprawdź z BeDiet Catering

Chcesz zadbać o to, by Twój współczynnik masy ciała miał prawidłową wartość? A może potrzebujesz…
Serum z witaminą C – sekret młodej skóry

Serum z witaminą C – sekret młodej skóry

W ostatnich latach serum z witaminą C stało się jednym z najbardziej pożądanych produktów w…
Etykiety produktów ekologicznych – jak unikać pułapek?

Etykiety produktów ekologicznych – jak unikać pułapek?

Żywność ekologiczna zawiera co najmniej 95% surowców rolniczych. Wyróżnia się też większą ilością minerałów i…