Witaj na naszym kawowym blogu!

Czym jest literatura faktu i dlaczego warto ją czytać?

Literatura faktu, znana również jako non-fiction bazuje na autentycznych wydarzeniach i bohaterach. Książki z tego gatunki mają formę reportaży, dzienników, wywiadów oraz biografii. Dostarczają czytelnikom cenną wiedzę, ale i nie mniejszych emocji od kryminałów czy beletrystyki. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tym literaturze faktu.

Literatura faktu, czyli?

Krótko wyjaśniliśmy już to we wstępie. Podsumowując, są to książki opisujące realne zdarzenia i postaci, a także zjawiska społeczne w sposób zgodny z faktami. W odróżnieniu od literatury fikcji literatura faktu nie zawiera elementów wymyślonych ani fabularnych, lecz opiera się na dokumentacji, relacjach świadków i badaniach autora.

Chociaż w tym gatunku brak fikcji, styl narracji może być literacki i angażujący. Twórcy literatury faktu często korzystają z zabiegów wykorzystywanych w literaturze pięknej, takich jak narracja pierwszoosobowa, rozbudowane opisy, czy dramatyzacja, które czynią lekturę bardziej angażującą.

Tematyka poruszana w literaturze faktu

Tematy poruszane w non-fiction zaskakują zróżnicowaniem. Często można spotkać się z tematyką historyczną, w tym biografiami czy reportażami historycznymi. Kolejny często poruszany obszar to polityka – rozmaite analizy czy eseje przybliżają zarówno najświeższe wydarzenia, jak i odwołują się do przeszłości. Nie brakuje również literatury faktu związanej z szeroko pojętą nauką, podróżami czy środowiskiem. Reportaże czy śledztwa dziennikarskie opisują również wydarzenia współczesne.

Dlaczego warto czytać literaturę faktu?

Przede wszystkim ze względu na jej znaczenie edukacyjne. Pozwala zgłębiać wiedzę o świecie, historii, nauce czy kulturze. To przy okazji doskonały sposób na rozwijanie własnych zainteresowań. Literatura faktu wspiera także krytyczne myślenie. Pomaga w analizie i krytyce rzeczywistości, zwłaszcza w kontekście polityki i społeczeństwa.

Cenieni autorzy literatury non-fiction

Wśród najwybitniejszych polskich twórcy literatury faktu wymienia się:

  1. Ryszard Kapuściński – uznawany za mistrza reportażu literackiego. Autor książek: „Cesarz”, „Heban” czy „Podróże z Herodotem”. Cechują je wnikliwe obserwacje oraz z poetycki style.
  2. Hanna Krall – specjalizująca się w reportażach o tematyce holokaustu i społecznej. Autorka „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jej styl wyróżnia prostota i emocjonalna głębia.
  3. Melchior Wańkowicz – z powodzeniem łączył dokumentalizm z literackim stylem narracji. Twórca „Bitwy o Monte Cassino” oraz „Na tropach Smętka”.

Najbardziej cenieni zagraniczni reportażyści

  1. Truman Capote (USA) – autor nowatorskiej powieści dokumentalnej Z zimną krwią, w której z detalami opisuje brutalne morderstwo w Kansas i proces jego sprawców.
  2. Jon Krakauer (USA) – z powodzeniem łączył dziennikarstwo i literaturę podróżniczą. Napisał np. Wszystko za Everest czy Pod sztandarem nieba.
  3. Hermann Hesse (Niemcy) – twórca reportaży podróżniczych i esejów, które często uznaje sie za literaturę faktu (np. refleksje z jego podróży do Indii).

Materiał sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa na słodko

Kawa na słodko

Na skróty ToggleCukier krzepi?Cukier uzależnia.Miód zamiast cukru!A może stewia? Cukier krzepi? Od popularnego niegdyś sloganu…
Przyprawy świata w Twojej kuchni

Przyprawy świata w Twojej kuchni

Każdy z nas ma w sobie duszę odkrywcy. Nie zawsze jednak mamy możliwość podróżować fizycznie.…
Czy warto pić kawę w kapsułkach?

Czy warto pić kawę w kapsułkach?

Nie tak dawno bardzo popularne, teraz oskarżane o to, że szkodzą ludziom i środowisku naturalnemu.…