Witaj na naszym kawowym blogu!

Czym jest microlot i jak go znaleźć?

raw coffee red bean in hand in nature
Kawa to napój znany na całym świecie. Nic dziwnego – doskonale odświeża ciało i umysł, a przy tym zachwyca zarówno smakiem, jak i aromatem. Niektóre jej rodzaje są szczególnie cenione przez koneserów. Do tej grupy zaliczyć można microlot. Co to takiego? Przeczytaj poniższy artykuł, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, a także dowiedzieć się:
  • skąd pochodzi nazwa tego typu kawy i co oznacza;
  • gdzie i w jaki sposób uprawia się ziarna microlotu;
  • czym charakteryzuje się ta kawa;
  • czy piją ją tylko koneserzy.
Zapoznaj się także z działem Porady, aby zapoznać się z różnymi zastosowaniami kawy.

Czym jest microlot?

Istnieje wiele słów i zwrotów, które obecnie stały się synonimem kawy speciality. Jednym z nich jest microlot (micro-lot). Określenie pochodzi z języka angielskiego, w którym słowo „lot” oznacza „partię” lub „porcję”. Odpowiadając na pytanie, czym jest microlot, najprościej powiedzieć, że jest on niewielką częścią zbioru z danej plantacji, do której należą wyłącznie ziarna kawy najwyższej jakości. Bywa, że niektóre kawowce rosną w znacznie lepszych warunkach niż inne, co powoduje, że farmerzy są w stanie pozyskiwać wyjątkowe ziarna z tych bardziej wartościowych obszarów prowadzonych upraw. Otrzymana w ten sposób kawa, jeśli jest odpowiednio wydzielona od pozostałych plonów, zyskuje miano microlotu. Często jest również nazywana partią ekskluzywną. Należy zauważyć, że znaczenie tych określeń może być nieco inne na poszczególnych etapach łańcucha dostaw. Dla farmera, który uprawia kawę, microlot to niewielka ilość wyjątkowych ziaren pozyskiwanych z fragmentu plantacji, na którym panują najlepsze warunki klimatyczno-glebowe. Nabywca natomiast spostrzega tego rodzaju kawę jako produkt luksusowy, charakteryzujący się najwyższymi walorami smakowymi i niepowtarzalnym aromatem. Możliwość identyfikacji, czyli przypisania ziarnom konkretnej działki, na której powstały, jest ważna dla poszukiwaczy kawy. Ułatwia to sprawdzenie jej jakości oraz norm produkcji. Dla palarni termin microlot jest kombinacją powyższych znaczeń. Niestety, niektóre firmy używają tej nazwy do opisania większej ilości zakupionej kawy, która została podzielona na mniejsze części z uwagi na dzienny przerób palarni. Wśród osób z branży microlot rozumiany jest na wiele sposobów. Może odnosić się do ziaren:
  • ze zrównoważonych upraw;
  • starannie sortowanych i przerabianych;
  • od jednego producenta;
  • zebranych i przetworzonych razem;
  • wytwarzanych zgodnie z najwyższymi standardami.
Microlot – pochodzenie

Microlot – pochodzenie

Mówiąc ogólnie, microlot to kawa identyfikowana z konkretnym regionem na świecie lub partią powstałą w tych samych warunkach klimatycznych i glebowych. Farmerzy z najwyższą troską dbają o miejsca, w których dojrzewają cenne ziarna microlotu. Pochodzenie konkretnych partii kawy można łatwo określić, a tym samym wskazać, w jakich warunkach rosną kawowce i czy produkcja kofeinowego przysmaku przebiega zgodnie z normami fair trade – handlu bez wyzysku. Plantatorzy, aby wyhodować odpowiednie krzewy kawowe, ponoszą duże koszty uprawy, co przekłada się na wysoką cenę microlotu. Gdzie rośnie to niezwykłe ziarno? Znawcy tematu wymieniają na przykład:
  • Burundi;
  • Gwatemalę;
  • Salwador;
  • Panamę;
  • Kostarykę.
Microlot to nazwa, która nie sugeruje jedynie niewielkiej, starannie wyselekcjonowanej ilości kawy. Wskazuje także na wysiłki farmera, który poprzez sposób uprawy kawowców, często eksperymentalny, uzyskuje wysokiej jakości plony. Dzięki nim można cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem kofeinowego naparu. Niektóre jego rodzaje prezentuje poniższe zestawienie.
Santa Felisa Gesha Honey To kawa z miodem, która pochodzi z Gwatemali.
Santa Felisa Caturra Orange Honey W tej kawie wyczuwalne są nuty: melona, jaśminu i karmelu. Jest ona produkowana w Gwatemali.
Panama Gesha Lot 290 Tę kawę wyhodowano bez użycia pestycydów i herbicydów.
Costa Rica Honey Duo Jest wytwarzana w mikromłynie Las Lajas, znanym z wyjątkowo pysznych kaw.

Microloty – jak wyglądają zbiory

Wyselekcjonowanie kawowców, które rodzą wysokiej jakości owoce, jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. W znacznym stopniu polega to na metodzie prób i błędów. Duże znaczenie w uprawie wysokogatunkowych ziaren kawy ma gleba – musi charakteryzować się bogatą zawartością składników odżywczych oraz znacznym zacienieniem. Krzewy kawowe wymagają także odpowiedniego sąsiedztwa innych roślin. W ich hodowli często stosuje się zrównoważone uprawy, aby uzyskać nieskazitelne ziarna, a tym samym doskonalszy smak naparu. Plantatorzy, gdy dostrzegają, że niektóre z ich kawowców owocują lepiej niż pozostałe, zaczynają szczególnie troszczyć się o te wyjątkowe krzaczki. Zebrane z nich ziarna są wypalane i poddawane ocenie. Jeśli jest ona wysoka, kawa zyskuje miano microlotu. Jego zbiory wynoszą od 5 do 40 worków (1 worek to zazwyczaj 60-70 kg kawy). Choć nazwa micro-lot nie jest jeszcze formalnie zdefiniowana, przyjmuje się, że warte tego określenia są ziarna, które zdobyły ponad 85 punktów w skali SCAA, czyli w profesjonalnej ocenie ich jakości i potencjału. Taki rodzaj kawy jest poddawany specjalnej obróbce, która ma na celu wzmocnienie jego właściwości. Dla rolników wyprodukowanie ekskluzywnej kawy to duży wysiłek i spore koszty, ale też znacznie wyższy zarobek, dlatego dokładają oni wszelkiej staranności, aby wyhodować ziarna lepsze niż te pozyskiwane z tradycyjnej uprawy. Jeśli wszystkie warunki wytwarzania microlotu zostają spełnione, farmer może liczyć na spory przychód z jego sprzedaży. Microlot – wlasciwosci

Microlot – właściwości

Wielbiciele tego przysmaku doceniają unikatowość microlotu. Właściwości jego ziaren są wyjątkowe, nieporównywalne z cechami kaw, które dostępne są powszechnie na rynku. Microlot odznacza się niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Wynika to ze sposobu uprawy kawowców. Farmerzy, dążąc do uzyskania jak najdoskonalszych ziaren, często posługują się metodami eksperymentalnymi. Zlecają także specjalistyczne badania, które mają na celu poszerzanie smakowych możliwości kawy.

Microlot dla koneserów kawy?

Choć microlot cieszy się sporą popularnością, to nadal kawa luksusowa. Szacuje się, że jej udział w rynku wynosi zaledwie promil. Coraz więcej osób dostrzega jednak, że kofeinowy napój to nie tylko środek pobudzający, ale także źródło bogatych doznań smakowo-zapachowych, które warto poznać. Dzięki temu tworzy się popyt na kawę, a zapotrzebowanie na jej odmiany wysokogatunkowe stale rośnie. Współcześni konsumenci wykazują zainteresowanie pochodzeniem ziaren, warunkami ich dojrzewania i przetwarzania, ponieważ to wszystko przekłada się na wyjątkowe właściwości kawy. Produkowana w niewielkich ilościach, przy pomocy niecodziennych metod upraw, zapewnia niepowtarzalne wrażenia, których poszukują jej koneserzy. Wytwarzanie mikropartii jest korzystne również dla farmerów, którzy w ten sposób wchodzą w długotrwałe relacje z nabywcami, co pomaga w utrzymaniu wysokiej jakości ziaren. Zwiększający się popyt na microloty zachęca ich producentów do inwestowania w specjalistyczne badania, by oferować klientom niepowtarzalne kawy, za które skłonni byliby zapłacić więcej. Można powiedzieć, że ziarna wytwarzane w niewielkich ilościach są unikatowe, dzięki czemu kawowy napar uzyskuje tak nietypowy smak i zapach. Pomimo wysokiej ceny, microloty zyskują na popularności, a grono miłośników tego specjału stale się powiększa.

FAQ

Co to jest microlot?

To rodzaj kawy, który stanowi niewielką część zbiorów z danej plantacji. W jej skład wchodzą jedynie ziarna najwyższej jakości, odpowiednio wyselekcjonowane, zbierane i przetwarzane. Dzięki niestandardowym, często eksperymentalnym metodom upraw ziarna zyskują unikatowe właściwości, co przekłada się na wyjątkowy smak i aromat kawy.

Gdzie uprawia się microloty?

Tego typu kawa jest ściśle powiązana z regionem, w którym została wyhodowana. Można łatwo określić skąd pochodzi i w jakich warunkach została wytworzona. Microloty uprawia się na przykład w Gwatemali, Kostaryce czy Panamie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa Blue Curacao, czyli mrożona kawa z syropem

Kawa Blue Curacao, czyli mrożona kawa z syropem

Luksus trzymający bazę, tak smakosze określają niebieski trunek, który zawsze zachowuje wysoką jakość i pasuje…
Jasno a ciemno palona kawa - jaka jest różnica?

Jasno a ciemno palona kawa - jaka jest różnica?

Palenie kawy bywa nazywane sztuką – od niego, w dużej mierze, zależy smak i woń…
Co to jest kawa cortado i czym różni się od macchiato?

Co to jest kawa cortado i czym różni się od macchiato?

Myśląc o najpopularniejszych rodzajach kawy, rzadko kiedy przychodzi nam do głowy kawa cortado. Każdy z…