Witaj na naszym kawowym blogu!

Ile kosztuje najdroższa kawa na świecie – najciekawsze kawy

Kawa to dla wielu ludzi dostawca niezbędnej do funkcjonowania energii. Pijąc ją rano, większość ma zapewne na celu pozbycie się uporczywej senności i rozbudzenie się. Jednakże świecie jest bardzo dużo prawdziwych miłośników kawy, lubujących się w jej smaku i zapachu. Wiemy jak jest w przypadku alkoholi – niektóre stare trunki potrafią kosztować miliony. Ile zatem kosztuje najdroższa kawa na świecie? Z tego artykułu dowiesz się:
 • skąd pochodzi najdroższa kawa na świecie;
 • z czego jest zrobiona i jak powstaje;
 • jaki jest jej smak;
 • czy najdroższa kawa na świecie jest warta swojej ceny i ile tak naprawdę kosztuje.
Natomiast jeżeli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o rodzajach kawy, niekoniecznie tak drogich, jak ta, o której mowa poniżej, koniecznie zobacz naszą zakładkę o gatunkach kawy.

Najdroższa kawa na świecie – skąd pochodzi?

Za najdroższą kawę na świecie uznaje się Black Ivory Coffee. Produkowana jest w Tajlandii, a dokładniej – w jej północnej części, głównie w prowincji Surin. Jest to napój uznawany za bardzo rzadki – corocznie wytwarza się go bardzo niewiele, co sprawia, że jest nie tylko najdroższą, ale także najtrudniej dostępną kawą na świecie. Skosztować ją można w bardzo ekskluzywnych restauracjach, do których dostarcza ją Black Ivory Coffee Company. najdrozsza kawa

Z czego jest zrobiona najdroższa kawa na świecie?

To, z czego robi się Black Ivory Coffee, może zszokować nawet największych pasjonatów kawy. Mało kto bowiem spodziewa się, że napój uznawany za najdroższą kawę na świecie robi się z kupy. Tak, w tekście nie ma żadnego błędu – Black Ivory Coffee wydobywana jest z odchodów słoni azjatyckich. Słonie mogą bowiem jeść kakaowiec, który po spożyciu pojawia się w ich wydalinach, a następnie wykorzystywany jest przez twórców najdroższej kawy na świecie. Jak dokładnie przebiega ten proces?

Jak powstaje najdroższa kawa?

Cały proces tworzenia tak ekskluzywnej i drogiej kawy, jaką jest Black Ivory Coffee, jest niezwykle pracochłonny i trudny. Najdroższa kawa na świecie nie powstaje przecież z byle jakich odchodów słonia. Poniższa lista w skrócie przedstawia, jak wygląda tworzenie tej niezwykłej kawy.
 1. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiednich ziaren kawy Arabici – tych możliwie najbardziej dojrzałych. Robione jest to najczęściej na sporych wysokościach, a ziarna dobierane są z największą starannością.
 2. Następnie wybrane ziarna są przez opiekunów słoni mieszane z karmą. W trosce o dobro zwierząt proporcje stworzonego w ten sposób posiłku są ustalane różnie dla każdego osobnika, w zależności od jako zdrowia i upodobań. Producent kawy zaznacza, że kakaowiec jest jedynie dodatkiem do ich diety. Podczas produkcji kawy przykłada się bowiem dużą uwagę do stanu zdrowotnego zwierząt.
 3. Słonie zjadają nasiona kakaowca i przez następne 12-72 godzin trawią je razem z innym pokarmem, aby ostatecznie wydalić je, jednocześnie pozbywając się z ziaren kawy protein.
 4. Po wydobyciu z odchodów ziaren kawy i ich oczyszczeniu, są one suszone na słońcu.
 5. Po wysuszeniu każde ziarno jest dokładnie badane pod kątem jakości – wybierane są jedynie te najlepsze, aby mieć pewność, że wytworzona z nich kawa będzie miała najlepszy możliwy smak.
 6. Po otrzymaniu zamówienia na kawę, określona ilość ziaren jest parzona i wysyłana w specjalnych workach, chroniących produkt przed utratą swoich właściwości.
Jeżeli interesują Cię podobne ciekawostki, nie tylko o najdroższej kawie i procesie jej parzenia, koniecznie zajrzyj do naszej zakładki z ciekawostkami.

Smak najdroższej kawy na świecie

Jak smakuje kawa robiona z odchodów, uznawana za najdroższą kawę na świecie? Przede wszystkim brakuje w niej typowego dla kawy, gorzkiego posmaku. Wynika to właśnie z faktu, że jej ziarna trawione są przez słonie. W ich organizmie obecna w ziarnach proteina zostaje wytrącona do układu pokarmowego zwierzęcia. Inną cechą łatą do wyczucia w ustach jest posmak czekolady. Najdroższy gatunek kawy na świecie można poznać właśnie po tym oraz aromacie przypraw, trawy i tytoniu. W pamięć zapada też zapach. Każdy, kto chociaż raz go poczuł, potrafi go poznać z zamkniętymi oczami. Eksperci nazywają go aromatem czekoladowo-kwiatowym. najdrozsza kawa na swiecie Sredni

Koszt najdroższej kawy

Już po samym opisie smaku kawy Black Ivory Coffee można nabrać ogromnej ochoty do jej spróbowania. Niestety na drodze ku temu stoi przeszkoda trudna do pokonania dla większości czytelników – cena. Chociaż nikt nie spodziewa się, że najdroższy gatunek kawy na świecie będzie tani, jednak liczba 1100 dolarów brzmi porażająco – zwłaszcza, że za tę kwotę zakupić można tylko kilogram używki. Dysproporcję między Black Ivory Coffee, a innymi rodzajami kawy pokazuje poniższa tabelka.
Rodzaj kawy Średnia cena za 1 kilogram
Robust Cena zależy w głównej mierze od firmy, ale najczęściej mieści się w przedziale 30- 100 złotych
Arabica Cena zależy w głównej mierze od firmy, ale najczęściej mieści się w przedziale 40- 150 złotych
Kopi Luwak (często mylnie uznawana za najdroższą kawę na świecie, wytwarzana z odchodów łaskunów) 700 dolarów
Black Ivory Coffee 1100 dolarów
Z czego wynika tak wysoka cena kawy Black Ivory Coffee? Wpływa na to ma przede wszystkim pracochłonność. Proces technologiczny produkcji ziarna jest niezwykle kosztowny. Samo utrzymanie słoni i ich opiekunów musi swoje kosztować. Należy dodać do tego jeszcze koszty zjadanych przez nie ziaren i innych produktów takich jak ryż czy owoce oraz fakt, że po wydaleniu nie wszystkie ziarna nadają się do użycia. Oprócz tego słonie żyją na wolności, co utrudnia zbieranie stu procent ich odchodów. Nawet jeśli uda nam się zakupić trochę ziaren najdroższej kawy na świecie, pozostaje jeszcze kwestia jej przygotowania. Aby wydobyć jej prawdziwy smak, nie można korzystać ze zwykłego ekspresu do kawy – najdroższa kawa na świecie musi być przecież parzona w najdroższym ekspresie na świecie. Tym jest oczywiście Javabot, wyceniony jest na kosmiczną kwotę miliona dolarów. Jednak nic straconego! Jeżeli jesteś miłośnikiem ciekawie smakującej, aromatycznej kawy, a nie koniecznie stać cię na takie luksusy jak Black Ivory Coffee, powinieneś zobaczyć także artykuł o kawie włoskiej Mimo, że nie tak ekskluzywna jak najdroższa kawa na świecie, napar ten uważany jest za jeden z lepszych. A jeżeli szukasz informacji o praktycznej kawie rozpuszczalnej, którą możesz zabrać ze sobą w podróż w poszukiwaniu egzotycznych ziaren, koniecznie przeczytaj artykuł ,,Kawa w podróży„.

Najwyższa cena, czyli najwyższa jakość?

Czy Black Ivory Coffee, uznawana za najdroższą kawę na świecie, jest warta swojej ceny? Ciężko ocenić to ze strony walorów smakowych, które przecież pozostają kwestią personalną. Wiele ekspertów zachwyca się aromatem i smakiem tej kawy, ale są też tacy, którzy uważają ją za zwyczajnie niedobrą – ma ona bowiem bardzo specyficzny aromat. Jedno jest pewne – jakość Black Ivory Coffee zdecydowanie idzie w parze z jej ceną. Staranność, z jaką producent wybiera ziarna, a następnie sortuje je już po wydaleniu przez słonia nie pozostaje bez wpływu na cechy finalnego produktu. Dowodem na ogromne poświęcenie dla każdego kilograma produkowanej kawy jest to, jak mało jest jej na rynku. Warto wspomnieć także o trosce, jaką zapewnioną mają kluczowe w produkcji słonie – część dochodów ze sprzedaży Black Ivory Coffee Company przeznaczane jest na fundację pomagającą tym zwierzętom.

FAQ

Jaka jest najdroższa kawa na świecie?

Najdroższa kawa na świecie nazywa się Black Ivory Coffee i pochodzi ona w północnej Tajlandii w prowincji Surin. Produkuje się ją z odzyskiwania ziaren z odchodów słonia.

Jak smakuje najdroższa kawa na świecie?

Black Ivory Coffee znana jest z posmaku czekolady, przypraw oraz trawy i tytoniu. Oprócz tego, brakuje w niej charakterystycznego dla kawy, często nieprzyjemnego, gorzkiego posmaku.

Ile kosztuje najdroższa kawa na świecie?

Najdroższa kawa na świecie kosztuje 1100 dolarów za jeden kilogram. Tak wysoka cena związana jest z tym, że proces produkcji Black Ivory Coffee jest czasochłonny, trudny i kosztowny.

Jedna odpowiedź

 1. Świetny artykuł, mam tylko jedno pytanie. Czy wie może Pan z kąd najlepiej brać dobre ziarna kawy? Skosztował bym tego Black Ivory, ale raczej na to nie mam co liczyć. Może tak na próbę jakaś droga kawa Robust by była dobra, czy poleciłby mi Pan coś? Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
5 zaskakujących korzyści zdrowotnych z picia kawy

5 zaskakujących korzyści zdrowotnych z picia kawy

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Nie bez powodu. Nie tylko dostarcza…
Ile kofeiny ma kawa, od czego zależy i jaka jest zalecana dawka?

Ile kofeiny ma kawa, od czego zależy i jaka jest zalecana dawka?

Kawa to, jak zapewne każdy zdaje sobie sprawę, jeden z najpopularniejszych napoi na świecie. Kojarzona…
Kawa po wiedeńsku

Kawa po wiedeńsku

Kawa po wiedeńsku, jak sama nazwa wskazuje, powstała w Wiedniu. Niemały w tym udział miał…