Witaj na naszym kawowym blogu!

Kawa Speciality – czym jest i co koniecznie warto o niej wiedzieć?

Świat win ma swoich sommelierów, a świat kawy… Q-graderów, którzy na podstawie zdobytej wiedzy i umiejętności sensorycznych – potwierdzonych certyfikatem – oceniają smak oraz jakość ziaren. To oni mogą nadać im status produktu najwyższej jakości i dać przyzwolenie na wejście do segmentu kawy Speciality. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ napar jest surowo oceniany na całym łańcuchu dostawy – od uprawy do wypalania.  Z tego artykułu dowiesz się:
 • Co to jest kawa Speciality i czym się charakteryzuje?
 • Czym kawa z segmentu Speciality różni się o zwykłej kawy?
 • Ile kosztuje najwyższej jakości kawa?
Chcesz poznać więcej interesujących faktów ze świata kawy? Sprawdź artykuły w kategorii Ciekawostki.

Czym jest kawa Speciality?

Określenie Speciality w kontekście kawy często używane jest błędnie. Nie chodzi o zwykłe ziarna komercyjne, którym producenci nadają status ziaren wysokiej jakości czy kawy premium – zazwyczaj jest to zwykły chwyt marketingowy. O tym, czy produkt będzie zaliczany do segmentu Speciality decyduje punktacja SCA (Specialty Coffee Association), czyli Stowarzyszenia Kaw Specialty. Kawa musi uzyskać przynajmniej 80 punktów w 100-stopniowej skali. Punkty przyznają specjaliści od jakości ziaren, czyli tzw. Q-graderzy. Ich wiedza oraz umiejętności sensoryczne potwierdzone są certyfikatem Coffee Quality Institute. Warto wspomnieć, że taki certyfikat wydawany jest na 3 lata, a następnie konieczne jest ponowne potwierdzenie swoich kompetencji. Q-graderzy oceniają ziarna na podstawie ściśle określonych standardów. Podczas badań bierze się pod uwagę m.in. defekty ziaren, błędy w paleniu oraz oczywiście smak i aromat kawy. Określenie kawa Speciality, a właściwie Speciality coffee pierwszy raz zostało użyte przez Ernę Knutsen w 1974 roku. Takie miano, w magazynie Tea & Coffee Trade Journal, Knutsen nadała najwyższej jakości ziarnom uprawianym w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Dziś tytuł ten kawa może uzyskać tylko po pozytywnym przejściu badań Q-graderów.
PUNKTY OCENA SPECIALITY TAK/NIE
<80 brak oceny NIE
80-84.99 bardzo dobra TAK
85-89.99 świetna TAK
90-100 wybitna TAK

kawa speciality

Kawy z segmentu Speciality – charakterystyka

Już wiemy, że kawa Speciality musi pozytywnie przejść badanie przeprowadzone przez Q-graderów. Ale co to właściwie znaczy? Można tu wyróżnić kilka kwestii:
 • Świeży zbiór – kawa ziarnista Speciality pochodzi z możliwie najświeższych zbiorów.
 • Świeże palenie – każda palarnia kawy Speciality wypala ziarna w małych ilościach, tak aby nie trzeba było ich magazynować. Po wypaleniu powinna ona trafić do klienta nie później niż po upływie 4 tygodni.
 • Zrównoważony rozwój – kawa Speciality pochodzi raczej z małych plantacji i uprawiana jest w trudnych warunkach (na wysokich terenach). Dlatego właściciele plantacji za ziarna najwyższej jakości otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenie niż w przypadku ziaren na rynek komercyjny. W taki sposób palarnie wspierają rozwój małych upraw. Oprócz tego dostawa powinna odbywać się bez pośredników, tak aby ziarna z plantacji trafiały do palarni w jak najkrótszym czasie. Uprawa nie może też negatywnie oddziaływać na środowisko.
 • Nieznaczna ilość defektów – wadliwe ziarna w partii kawy Speciality nie mogą przekroczyć 1,5%. W przypadku komercyjnych rodzajów i gatunków kaw ziarna z defektami to niekiedy nawet 30% partii.
 • Wyjątkowy smak – uprawa w specjalnych warunkach, krótka droga od palenia do domu klienta oraz nieznaczna ilość ziaren z defektami pomagają osiągnąć to, co najważniejsze, czyli wyjątkowy, czysty smak. Kawa Speciality jest z natury słodka, dlatego nie trzeba jest słodzić cukrem. Jest też bardziej wyrazista od zwykłej, a do tego charakteryzuje się odpowiednim poziomem gorzkości i kwaskowatości. W tym wypadku cena zdecydowanie idzie w parze z jakością.
 • Różnorodność – napary ze zwykłych ziaren smakują tak samo, niezależnie od tego, czy jest to kawa brazylijska, czy kongijska. W przypadku segmentu Speciality możesz wybierać wśród wielu smaków, a każdy z nich będzie wyraźnie różnił się od pozostałych.

Czym kawa Speciality się różni od zwykłej?

Kawa Speciality różni się od zwykłej pod wieloma względami – zaczynając od tych niewidocznych dla konsumenta (warunki uprawy), kończąc na tych, które dla niego są najistotniejsze (smak i aromat).
KAWA SPECIALITY KAWA ZWYKŁA
 • musi uzyskać przynajmniej 80 punktów według standardów SCA;
 • ma naturalnie słodki smak, nie trzeba jej dosładzać;
 • nie jest zbyt gorzka ani zbyt kwaśna;
 • jest droższa od kawy komercyjnej;
 • łańcuch dostawy jest bardzo krótki;
 • ziarna nie są magazynowane, z palarni do klienta trafiają maksymalnie po kilku tygodniach, dzięki czemu kawa nie traci wyjątkowego smaku i aromatu;
 • konsument wie dokładnie, skąd pochodzą ziarna i w jaki sposób oraz kiedy były zbierane i palone;
 • ziarna pochodzące z różnych krajów i regionów mają swój charakterystyczny smak
 • w badaniu Q-graderów nie otrzymałaby 80 punktów;
 • nie jest naturalnie słodka;
 • bardzo często ma mocno kwaśny posmak, dlatego może negatywnie wpłynąć na układ trawienny,
 • jej cena jest przystępna dla zwykłego konsumenta;
 • łańcuch dostawy jest zazwyczaj długi i bierze w nim udział wielu pośredników;
 • ziarna są magazynowane nawet przez kilka lat, przez co kawa traci swój smak i aromat;
 • konsument nie ma pewności, skąd pochodzą ziarna oraz kiedy były palone;
 • wszystkie ziarna smakują niemalże identycznie
Oczywiście artykuł ten nie ma na celu demonizować ziaren komercyjnych. Zwykła kawa wzmacnia, dodaje energii i wpływa pozytywnie na organizm równie dobrze, co ta z segmentu Speciality. Jednak prawdziwi kawowi smakosze z pewnością wyczują różnice w smaku i jakości ziaren.

Kawa Speciality to najlepsza kawa?

Kawa Speciality – mielona czy ziarnista, to zdecydowanie najlepsza kawa dostępna obecnie na rynku. Najwyższa jakość zachowywana jest od początku do samego końca, a ziarna przechodzą mnóstwo testów. Aby uzyskać miano Speciality, muszą charakteryzować się najwyższą jakością, odpowiednim smakiem i niewielką ilością defektów. Czy jest coś lepszego od kawy Speciality? Tak – kawa Speciality, która uzyskała więcej punktów w badaniach Q-graderów. Choć w praktyce wygląda to tak, że ziarna raczej nie uzyskują wyniku wyższego, niż 95/100. Nadal jednak jest to ocena wybitna. Taki produkt jest zdecydowanie lepszy niż komercyjna kawa ziarnista czy komercyjna kawa rozpuszczalna. Speciality to segment, który nie pozwala sobie na niską jakość – nawet ziarna niżej ocenione są wyraźnie smaczniejsze i bardziej aromatyczne niż te zwykłe, dostępne w supermarketach.

Palarnie kawy Speciality

Segment Speciality nie jest w Polsce zbyt rozwinięty. Udział najwyższej jakości kawy na naszym rynku to tylko kilka procent, jednak mimo to w dużych miastach powstaje coraz więcej palarni. Być może w przyszłości się to zmieni i więcej osób doceni wysoką jakość oraz niepowtarzalny smak kawy Speciality.

Ile kosztuje kawa Speciality?

Zazwyczaj pierwszym pytaniem osób, które dopiero poznają świat ziaren najwyższej jakości jest to, ile kosztuje kawa Speciality. Cena zależy od wielu różnych czynników, m.in. od jakości, kraju pochodzenia, gatunku oraz cennika, według którego działa palarnia. Pewne jest jednak to, że jest ona znacznie droższa od kawy komercyjnej – nawet dwu czy trzykrotnie. Ceny zaczynają się od 100-150 zł za kilogram, ale może to być również 200 lub 300 zł. Przy współpracy z https://www.roastains.com/.

FAQ

Co to jest kawa Speciality?

Kawa Speciality to kawa najwyższej na świecie jakości. Takie miano mogą otrzymać tylko te ziarna, które w badaniach Q-graderów otrzymały co najmniej 80 punktów. Oceniane są m.in. takie aspekty jak jakość uprawy, smak i aromat, defekty ziaren czy proces palenia.

Ile kosztuje kawa Speciality?

Kawa Speciality jest znacznie droższa niż kawa komercyjna. Ceny za 1 kilogram zaczynają się do 100 złotych, ale może to być również 200 lub 300 zł.

Czy kawa Speciality smakuje inaczej niż zwykła?

Smak kawy z segmentu Speciality jest zdecydowanie lepszy. Różnice powinien wyczuć nie tylko prawdziwy kawosz, ale również zwykły konsument. Kawa Speciality jest słodsza, ma bardziej wyrazisty smak i aromat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Zrównoważona produkcja kawy - prawda czy globalna mrzonka?

Zrównoważona produkcja kawy - prawda czy globalna mrzonka?

Nawet dziecko wie, że kolebką kawy jest kontynent afrykański. Owoce kawowca znano w Etiopii już…
5 zaskakujących korzyści zdrowotnych z picia kawy

5 zaskakujących korzyści zdrowotnych z picia kawy

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Nie bez powodu. Nie tylko dostarcza…
Ile kofeiny ma kawa, od czego zależy i jaka jest zalecana dawka?

Ile kofeiny ma kawa, od czego zależy i jaka jest zalecana dawka?

Kawa to, jak zapewne każdy zdaje sobie sprawę, jeden z najpopularniejszych napoi na świecie. Kojarzona…