Wiele osób na całym świecie nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez filiżanki aromatycznej kawy. Jest to napój o bardzo bogatej historii, a jego picie w wielu krajach stało się elementem kultury np. we Włoszech, a parzenie kawy często przybierało formę rytuału. Każdy rodzaj kawy ma swój charakterystyczny smak oraz aromat, dlatego ważne jest, aby dobrać do niego odpowiednią filiżankę.
Na skróty
Wygląd i wielkość filiżanki, a rodzaj podawanej kawy
Wielkość, a nawet kształt filiżanki wpływa na odczuwanie smaku oraz aromatu podczas picia kawy. Espresso zachwyca intensywnością oraz głębią aromatu, dlatego filiżanka do espresso powinna być mała i musi posiadać grube ścianki. Chodzi o to, by filiżanka dłużej zachowywała ciepło kawy oraz jej aromat.
Do kaw mlecznych, takich jak latte macchiato i cappuccino najlepsze są filiżanki o większej pojemności. Duże filiżanki do kawy wykonane ze szkła pomieszczą espresso oraz spienione mleko, a warstwy napoju będą prezentować się bardzo efektownie.
Do przygotowania orzeźwiającej kawy mrożonej używa się wysokich, smukłych filiżanek, które zapewniają doznania smakowe oraz wizualne — tak przygotowana kawa mrożona wygląda najbardziej apetycznie.
Americano wymaga filiżanki o pojemności ok. 200 mililitrów, dzięki czemu pozwoli dobierać proporcje espresso oraz gorącej wody według własnego uznania. Wielką popularnością cieszy się kawa czarna, którą wyróżnia intensywny smak. Kawy czarne często przygotowywane są szybko, w zwykłym kubku, jednak tylko filiżanka sprawia, że pijąc czarną kawę, delektujemy się pełnią smaku. Filiżanki do czarnej kawy powinny być klasyczne, aby ich wygląd nie odwracał uwagi od smaku i zapachu napoju.
Z jakiego materiału powinny być wykonane idealne filiżanki do kawy?
Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem, z którego produkowane są zarówno klasyczne, jak i nowoczesne filiżanki do kawy jest porcelana. Filiżanki wykonane z porcelany mają niską przewodność cieplną, co oznacza, że długo utrzymują temperaturę napoju. Naczynia wykonane z porcelany mają zerową nasiąkliwość, dzięki czemu nie absorbują zapachów i smaków, łatwo usunąć z nich osad, są delikatne i eleganckie. Wszystko to sprawia, że porcelanowa filiżanka jest idealnym wyborem do serwowania większości rodzajów pysznej kawy. Filiżanki porcelanowe są bardzo wytrzymałe, trwale zachowują swój piękny wygląd.
Wszechstronnym materiałem, z którego wytwarzane są filiżanki, jest ceramika. Przykładem jest kamionka, która dobrze zachowuje temperaturę serwowanej herbaty czy kawy.
Wybierając filiżanki ceramiczne, trzeba liczyć się z tym, że będą cięższe od porcelanowych. Jednak wyższą wagę rekompensuje większa odporność na stłuczenie lub wyszczerbienie krawędzi.
Do kaw warstwowych używa się filiżanek ze szkła. Transparentne szkło w przeciwieństwie do tradycyjnych filiżanek pozwala pięknie zaprezentować przygotowany napój. Czasami caffe latte zamiast filiżanki (wysoka, smukła, z uchem) podawana jest z wysokiej szklance, jednak pięknie wyprofilowana szklana filiżanka prezentuje się o wiele ładniej. Szklane naczynia są wdzięczne w użytkowaniu — trwałe, a jeżeli nie posiadają złotych ozdób, można je bez obaw myć w zmywarce.
Jaką pojemność filiżanki wybrać?
Oryginalne filiżanki do kawy różnią się od siebie kształtem oraz pojemnością. Pojemność filiżanki ma znaczenie dla odczuwania zapachu i smaku poszczególnych rodzajów kawy. Należy to uwzględniać przy wyborze, aby właściwie dobrać filiżankę typowo do danego rodzaju kawy lub napoju kawowego.
Małe filiżanki do kawy espresso powinny mieć pojemność od 50 do 70 ml, w przypadku kaw mlecznych — filiżanka do latte o pojemności od 250 do 300 ml, a filiżanka do cappuccino ok. 150 ml, kawy mrożone najlepiej serwować w filiżankach o pojemności 250-300 ml lub więcej, ok. 200 ml ma filiżanka do kawy americano. Jeśli chcesz w domowych warunkach przygotować pyszną kawę americano czy espresso, z pewnością przyda Ci się odpowiednia kawiarka. Kawiarki to doskonałe rozwiązanie jeśli chodzi o parzenie kawy nie tylko w domu, ale także na wszelkiego rodzaju wypadach np. pod namiot czy w góry.
Filiżanki do kawy i herbaty – różnice
Czym różni się filiżanka do kawy od filiżanki do herbaty? Podstawową różnicą między tymi dwoma typami filiżanek jest ich wielkość.
Pojemność filiżanki do herbaty jest większa, a jej czasza ma szerokie ujście, by uwalniać aromat naparu. Filiżanka do kawy z pewnością zawsze będzie węższa u góry, ponieważ wąska czasza intensyfikuje doznania smakowe i zapachowe naszej kawy.
Filiżanki do kawy i herbaty różnią się często grubością ścianek — do herbaty preferowane są cienkie ścianki, które pozwalają podziwiać barwę herbaty, ponadto herbatę zazwyczaj podaje się w niższej temperaturze niż kawę.
Wśród filiżanek do kawy znajdziemy przede wszystkim naczynia o nowoczesnym lub minimalistycznym designie. Te na kawę są często bogato zdobione np. scenkami rodzajowymi związanymi z kulturą herbaty czy motywami roślinnymi. Ostatnią z wyraźnych różnic jest wielkość ucha, które w przypadku filiżanek do herbaty jest znacznie większe.
Jakie filiżanki do kawy, a jakie do herbaty wybrać? To przede wszystkim kwestia gustu. Filiżanki do herbaty są zawsze dobrym pomysłem, jeżeli zależy nam odkrywaniu pełni smaku. Filiżanki warto kupować w komplecie ze spodkami, na które można odłożyć łyżeczkę, ponieważ takie zestawy prezentują się bardzo estetycznie.
Filiżanki do kawy na prezent
Elegancka filiżanka ze spodkiem do serwowania kawy, to doskonały pomysł na prezent, który będzie pasował na każdą okazję.
Klasyczne filiżanki do kawy najlepiej podarować zadeklarowanym miłośnikom kawy, w innych przypadkach warto sięgnąć po uniwersalne filiżanki do kawy lub herbaty. Filiżanki na kawę czy herbatę często są już spakowane w ozdobne pudełeczko. Wystarczy zawinąć je w ozdobny papier i przyozdobić wstążką oraz karteczką z dedykacją. Przygotowanie takiego upominku zajmuje niewiele czasu.
Duże zestawy filiżanek lub kompletny zestaw kawowy (filiżanki, spodki, dzbanek na kawę, dzbanuszek na mleko) są świetnym wyborem na cenny prezent ślubny. Idealnym elementem uzupełniającym filiżanki na prezent będzie zestaw eleganckich łyżeczek kawowych.
zdjęcie główne pochodzi z serwisu unsplash.com
zdjęcia w treści pochodzi z serwisu homla.com.pl
Artykuł gościnny, przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.