Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak dobrze przechowywać kawę? Sprawdzone fakty i mity

Kawę pijemy właściwie wszędzie — na uczelni, podczas rodzinnych spotkań domowych, w restauracji oraz pracy. Nie każdy kawosz-amator zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że ważny jest nie tylko wybór rodzaju kawy, ale także odpowiedni sposób przechowywania tego produktu. W przeciwnym wypadku łatwo można utracić walory smakowe popularnego napoju. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe przechowywanie kawy?

Z tego artykułu dowiesz się jak powinno wyglądać:

  • Przechowywanie kawy w lodówce,
  • Przechowywanie kawy – fakty,
  • Przechowywanie kawy – mity,
  • Ile czasu można przechowywać kawę,
  • Pojemnik do przechowywania kawy.

Właściwe przechowywanie kawy to ważny, ale nie jedyny aspekt, o którym należy pamiętać. Jeśli jesteś z kolei zainteresowany zaletami kawy w kapsułkach, przeczytaj kolejny z naszych tekstów: „Kawa w  kapsułkach — czy warto?”. Miłej lektury!

Prawidłowe przechowywanie kawy mielonej i ziarnistej

Jeśli chodzi o przechowywanie kawy ziarnistej, to powinieneś wystrzegać się trzech głównych czynników z otoczenia. Są one następujące

  • wilgoć — wystawienie kawy na działanie wilgotnego powietrza to zwiększone ryzyko powstania pleśni. W takim przypadku kawa niestety nie będzie zdatna do spożycia,
  • powietrze — dostanie się powietrza do kawy nie prowadzi do jej przeterminowania, sprawia jednak, że ziarna kawy stracą swój oryginalny smak i aromat,
  • ciepło i promienie słoneczne — oddziaływanie światła słonecznego oraz ciepła przynosi podobny efekt, jak ma to miejsce w przypadku powietrza. Ziarna wystawione na działanie tych czynników również stracą swój wyjątkowy aromat.

Co szkodzi kawie… Czynniki szkodzące kawie
rozpuszczalnej? Wilgoć, dostęp świeżego powietrza, ciepło i promienie słoneczne
ziarnistej?
mielonej?
w postaci kapsułek?

Jeśli chodzi o przechowywanie kawy mielonej, to generalnie zalecenia są podobne do tych występujących w przypadku ziarnistych odpowiedników. Aby uniknąć niepowodzenia, należy zadbać o to, by kawa mielona była przechowywana w pokojowej temperaturze, w suchym i szczelnym pomieszczeniu. Idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku na przykład szafka kuchenna położona w oddaleniu piekarnika czy kaloryfera.

Powyższe zasady obowiązują także wtedy, jeśli chodzi o przechowywanie kawy rozpuszczalnej czy przechowywanie kapsułek do kawy.

przechowywanie kawy

Przechowywanie kawy w lodówce

Sposób, po który mimo upływu lat wciąż sięga wielu z nas, to przechowywanie kawy w lodówce. Jest tak między innymi dlatego, ponieważ — jak powszechnie wiadomo — światło słoneczne jest groźne dla kawy. W odróżnieniu od wielu innych produktów (w tym na przykład wędlin), chłód nie przyczynia się do utrzymania świeżości kawy. Wręcz przeciwnie: ziarna wystawione na niską temperaturę zapewne stracą swoje cenne walory smakowe. Taki stan rzeczy wynika stąd, że olejki eteryczne (szczególnie w przypadku kawy ziarnistej) zawarte w kawie są niejako niszczone w warunkach zimna.

Last but not least, trzymanie kawy w lodówce niesie ze sobą jeszcze jedno zagrożenie. Mowa tu o zapachach. Jeśli pojemnik będzie nieszczelny, nie trzeba wiele czasu, by kawa wchłonęła aromat warzyw, nabiału czy wędliny.

Przechowywanie kawy – fakty

Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące przechowywania kawy, to większość z popularnych zaleceń i porad jest prawdziwa. Mówią one najczęściej o tym, że należy unikać przede wszystkim takich negatywnych czynników z otoczenia, jak choćby promienie słoneczne. Rzadziej spotykaną poradą jest to, by unikać drastycznych zmian temperatury. Takie działanie również może zaszkodzić kawie.

Przechowywanie kawy – mity

Przez lata można było znaleźć wiele porad dotyczących tego, w jaki sposób należy przechowywać kawę. O ile większość z nich jest cenna i pozwala zachować świeżość ziaren przez długi czas, to niektóre z porad nie mają niestety wiele wspólnego z prawdą.

Jednym z popularnych mitów jest zalecenie, zgodnie z którym trzymanie kawy w lodówce pomaga w zachowaniu jej świeżości. Jak już wiesz dzięki lekturze naszego tekstu, takie działanie przynosi jednak więcej strat niż korzyści.

Innym z mitów jest pogląd, zgodnie z którym kawa ziarnista znajdująca się w szklanym słoiczku to dobry sposób na ozdobienie kuchni. Owszem, takie rozwiązanie jest przyjemne z punktu widzenia estetyki… jednocześnie jednak wystawia ziarna na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Ponadto, poważnym błędem jest wykorzystywanie „wielorazowych” opakowań. Przykładowo, po umyciu słoika, w którym wcześniej przechowywana była herbata, wkłada się kawę. Takie działanie sprawi jednak, że smaki — nawet pomimo umycia naczynia — zmieszają się ze sobą.

Błędnym działaniem jest także mielenie kawy „na zapas”. Wynika to z faktu, że zmielona kawa szybko traci swoje cenne walory smakowe. Jeśli zatem ziarna zostały już przez Ciebie przetworzone, powinieneś szybko zużyć tak przygotowaną kawę.

Ile czasu można przechowywać kawę?

W zależności od rodzaju kawy oraz producenta, termin przydatności kawy wynosi najczęściej od kilkunastu miesięcy do dwóch lat. Należy jednak przy tym pamiętać, że nie oznacza to idealnie świeżego smaku kawy po upłynięciu na przykład dwudziestu miesięcy. Niestety, po tak długim okresie nawet najlepsza kawa straci wiele ze swoich walorów smakowych oraz aromatu — nawet jeśli oficjalnie kawa jest jeszcze zdatna do spożycia.

W przypadku kawy ziarnistej optymalny smak utrzymuje się przez okres nie dłuższy niż kilka dni po wypaleniu.

jak przechowywac kawe

Pojemnik do przechowywania kawy

Jeśli obawiasz się, że przechowywanie kawy w taki sposób, by nie utraciła ona swoich walorów smakowych, jest bardzo trudne, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Znalezienie pojemnika na kawę, który ochroni zawartość przed dostępem ze strony powietrza, nie jest niczym trudnym. Na rynku można znaleźć wiele naczyń pozwalających na prawidłowe przechowywanie kawy. Pojemnik możesz znaleźć właściwie w dowolnym sklepie oferującym wyposażenie dla domu i kuchni.

Rozwiązaniem, które cechuje się wyjątkowo wysoką skutecznością, jest tzw. pojemnik próżniowy. Zapewnia on pełne odcięcie przechowywanego produktu od powietrza. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie świeżości kawy nawet przez wiele miesięcy. Naczynia próżniowe stosuje się zarówno w przypadku kaw (ziarnistych i mielonych), jak i herbaty czy owoców suszonych. Kolejną z zalet tego rozwiązania są walory estetyczne. Pojemniki próżniowe oferowane na rynku są dostępnych m.in. w różnych wariantach kolorystycznych. Dzięki temu — oprócz funkcji użytkowych — mogą one także ozdobić Twoją kuchnię niezależnie od tego, w jakim  stylu została ona urządzona.

Dużą skutecznością cieszą się także tradycyjne słoiki. Należy w tym przypadku pamiętać jednak o dwóch głównych słabościach takiego rozwiązania. Po pierwsze, jest to ryzyko stłuczenia naczynia (takiego problemu nie ma w przypadku pojemników próżniowych). Po drugie, słoik jest złym rozwiązaniem, jeśli wystawisz go — nawet przez krótki czas — na działanie promieni słonecznych. Takie działanie bardzo szybko zniszczy walory smakowe kawy.

Ciekawym rozwiązaniem może być także pojemnik wykonany z metalu. Tego typu naczynia cechują się wyjątkowo wysokim poziomem wytrzymałości i z pewnością wkomponują się w kuchnię urządzoną w nowoczesnym stylu. W takim przypadku należy jednak pamiętać o jednym bardzo ważnym aspekcie — kawa powinna znajdować się np. w foliowym lub papierowym opakowaniu. W przeciwnym razie po jej wypiciu będziesz z pewnością czuł nieprzyjemny, metaliczny posmak. A tego — to znaczy zepsucia smaku — zamierzasz przecież uniknąć, prawda?

Jak przechowywać kawę? Podsumowanie

Dobrej jakości kawa to produkt, który z pewnością doceni każda osoba ceniąca dobry gust oraz elegancję (także w kuchni). W przypadku drogich kaw pochodzących od uznanych producentów może być to także dobry pomysł na ekskluzywny upominek. Niezależnie od tego, jakie jest planowane przeznaczenie kawy — użytek na własne potrzeby czy drobny prezent — należy pamiętać o prawidłowym przechowywaniu kawy. W przeciwnym wypadku nawet najlepszy produkt szybko straci swoje niepowtarzalne cechy.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem strony.

FAQ

Dlaczego należy poprawnie przechowywać kawę?

Odpowiednie działania pozwalają zachować aromat kawy przez długi czas.

Czego powinno się unikać podczas przechowywania kawy?

Do szczególnie szkodliwych czynników należą m.in. wilgoć, powietrze, promienie słoneczne oraz wysokie i niskie temperatury.

W czym można przechowywać kawę?

Przykładowe rozwiązania to: pojemnik próżniowy, słoik oraz pojemnik metalowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Czy można pić kawę, zmagając się z zespołem jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba, z którą zmaga się 3,8% ludności na całym świecie.…
Jak poprawnie serwować kawę i herbatę?

Jak poprawnie serwować kawę i herbatę?

Aromatyczna kawa z pianką oraz owocowa herbata to nie tylko doskonałe, rozgrzewające napary. Wielu wprawionych…
Kawa po hiszpańsku - czym się wyróżnia i jak ją zrobić?

Kawa po hiszpańsku - czym się wyróżnia i jak ją zrobić?

Dla Hiszpanów picie kawy to ważny codzienny rytuał. Wcześnie rano w pobliskim barze wypijają pierwszą filiżankę…