Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak poprawnie serwować kawę i herbatę?

Jak poprawnie serwować kawę i herbatę

Aromatyczna kawa z pianką oraz owocowa herbata to nie tylko doskonałe, rozgrzewające napary. Wielu wprawionych koneserów traktuje je jako symbol wieloletniej tradycji oraz prozdrowotne eliksiry, które należy parzyć w odpowiednich warunkach.

Dla wielu miłośników tych trunków poprawne parzenie czy serwowanie kawy to sztuka, wymagająca wiedzy i odpowiednich przyborów. Jeśli więc planujesz zaparzyć doskonałą, esencjonalną herbatę, jak i zaserwować swoim gościom kawę z syropem lub mlekiem – koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami i wskazówkami.

Jak serwować herbatę?

Czas parzenia oraz temperatura wody ma kluczowe znaczenie dla smaku i właściwości odżywczych tworzonego naparu. Tradycja głosi, że herbatę serwuje się gościom w filiżankach, nalewając ją bezpośrednio z osobnego czajniczka. Filiżanki powinny mieć spodek oraz niewielką łyżeczkę do słodzenia syropem, cukrem lub miodem. Herbatę zalewać może zarówno gość, jak i osoba serwująca. W drugim przypadku należy podejść do smakosza od prawej strony, tak, aby odgrodzić go od gorącego naczynia.

Pierwotny plan serwowania naparu zakładał, iż herbatę nie pija się w kubkach. Idealna filiżanka powinna więc mieć od 120 do 180 ml, a jej kształt przypominać musi rozchodzący się ku górze trapez. Uszko od herbaty powinno być idealnej szerokości – tj. na jeden palec – tak, aby zahaczyć go podczas podnoszenia. W przypadku liści herbaty ważna jest również temperatura wody. Reguła głosi iż im herbata ma delikatniejszy smak, tym woda powinna być chłodniejsza. Tak oto rekomenduje się max. 80 °C w przypadku parzenia herbaty białej i zielonej, a w przypadku czarnej lub mieszanek – do 100 °C

Oczywiście pomimo panujących zasad savoir-vivre, wielu miłośników herbaty sięga po duże, pękate kubki (https://kitchenstore.pl/pl/c/Kubki-do-kawy-i-herbaty/56), w których docelowo zmieści się znacznie więcej naparu. Rekomenduje się kubki z porcelany, która szybko się nagrzewa i dłużej przetrzymuje wysoką temperaturę.

Jak serwować kawę?

Tradycja głosi, iż poprawnie serwowana kawa stawiana jest na spodku. Po jego prawej stronie kładzie się łyżeczkę, skierowaną uchwytem do osoby pijącej. Uszko filiżanki lub szklanki powinno być skierowane w prawą stronę – jeśli gość jest praworęczny – lub w lewą, jeśli jest leworęczny.

Kształt i rodzaj filiżanki lub szklanki w dużej mierze zależy od typu kawy.

  • Espresso – podaje się w niewielkiej filiżance z grubej porcelany. Docelowo jej rozmiar nie może przekroczyć 70ml. Poprawne jej serwowanie polega na wcześniejszym ogrzaniu filiżanki lub szklanki z podwójnym dnem – tak, aby jak najdłużej zachować wysoką temperaturę. Do espresso należy podać wodę w szklance, tak, aby przepłukać kubki smakowe po każdym łyku.
  • Cappuccino – czyli espresso z dodatkiem mocno spienionego mleka. Podaje się je w filiżance o pojemności od 150 do 180 ml. Większa filiżanka jest idealna do cappuccino chiaro – tj. delikatniejszej i bardziej mlecznej wersji kawy. Ten typ naparu można dodatkowo oprószyć kakao, korzystając z wielokształtnych wzorników.
  • Latte i latte macchiato – latte to pojedyncze espresso ze spienionym mlekiem, który serwuje się w filiżance do 250 ml. W wersji macchiato, która składa się z mleka, espresso i pianki – używa się także przezroczystej szklanki z uszkiem.
  • Freddo – czyli espresso serwowane na zimno. Łączy się go z kostkami lodu i – jeśli taka jest wola gościa – z odrobiną brandy. Podaje się go w zarówno wyższych, jak i niższych filiżankach – w zależności od ilości kostek lodu.

Wiele szklanek i filiżanek, w których zaserwujesz aromatyczną kawę, znajdziesz w ofercie https://kitchenstore.pl/.

Wpis partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Maszyny sprzedające, a rynek spożywczy

Maszyny sprzedające, a rynek spożywczy

Już od kilkunastu lat, automaty sprzedające są obecne na rynku sprzedaży, oferując szybki i wygodny…
Mycie zębów po kawie - dlaczego jest to tak ważne?

Mycie zębów po kawie - dlaczego jest to tak ważne?

Picie kawy ma istotny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Warto więc zrozumieć, dlaczego mycie…
Metoda obróbki Honey: Tajemnica wyjątkowego smaku kawy z Kolumbii

Metoda obróbki Honey: Tajemnica wyjątkowego smaku kawy z Kolumbii

W sercu malowniczych kolumbijskich krajobrazów, gdzie zielone wzgórza schodzą się z błękitnym niebem, kryje się…