Kiedy patrzymy na drugą osobę, to właśnie na oczach w pierwszej kolejności skupia się nasza uwaga. Podobnie jest w makijażu, kiedy to właśnie od sposobu upiększenia oczu zależy w głównej mierze ostateczny efekt, charakter make-upu i cały look. Jednak, aby makijaż oczu prezentował się efektownie i dodawał uroku za każdym razem, ważne jest nie tylko jego umiejętne wykonywanie czy dobranie pasującej kolorystyki. Równie istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry oraz to jak zmywać makijaż oczu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i zadbaj o to, aby Twoje oczy zawsze były w doskonałej kondycji, a makijaż prezentował się olśniewająco.
Na skróty
Dlaczego dbanie o okolice oczu jest aż tak ważne?
Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i pod względem wymagań, jak i podatności na różnego rodzaju urazy znacznie różni się od cery w innych obszarach twarzy. Grubość skóry w tej okolicy to zaledwie pół milimetra. Ponadto w jej poszczególnych warstwach znajduje się znacznie mniej gruczołów łojowych i potowych. Wszystko to sprawia, że zarówno powieki górne i dolne, jak i cera w tzw. dolinie łez czy po zewnętrznej stronie oczu jest niezwykle podatna na uszkodzenia, podrażnienia i negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników.
Delikatna skóra, jak i same oczy każdego dnia narażone są na działanie zanieczyszczeń, promieniowania słonecznego, ale też przesuszenie. Codzienne wykonywanie nawet delikatnego makijażu to dodatkowe obciążenie, które może wpływać zarówno na ich zaczerwienienia, pojawianie się reakcji uczuleniowych, jak i opuchliznę. Dlatego kluczowe w odpowiednim zadbaniu o tę okolicę jest właściwe usuwanie makijażu, pielęgnacja, jak i dobór właściwych produktów do wykonywania make-upu.
Jak prawidłowo wykonać demakijaż oczu?
Przed poznaniem zasad dotyczących prawidłowego i najkorzystniejszego dla skóry zmywania makijażu, warto pamiętać, aby zawsze dokonywać demakijażu przed pójściem spać. To właśnie w nocy skóra regeneruje się najintensywniej i potrzebuje dokładnego oczyszczenia, aby móc oddychać. Jednocześnie ważne jest też, aby skórę wokół oczu oczyścić także rano przed zastosowaniem wybranego kremu i nałożeniem makijażu. W ten sposób wyeliminujemy wszelkie zanieczyszczenia, a także kurz i inne drobnoustroje, które zgromadziły się w tej okolicy i mogłyby w ciągu dnia podrażnić wrażliwe oczy i skórę wokół.
W kwestii zmywania makijażu bardzo ważny jest dobór odpowiedniego produktu w tym celu. Do wyboru mamy różnego rodzaju mleczka do demakijażu, płyny dwufazowe, płyny micelarne, olejki, żele, masełka i wiele innych. Zaleca się zwrócić uwagę na konsystencję produktu, która najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnej osoby i będzie najwygodniejsza w stosowaniu. O wiele istotniejszy jest jednak skład takiego kosmetyku. Trzeba tu uwzględnić skłonność do alergii czy noszenie soczewek kontaktowych, ale również typ skóry i jej potrzeby.
Odpowiedni produkt do demakijażu oczu nie powinien zawierać w składzie silnych substancji drażniących czy zapachowych. Mogą one niekiedy wywoływać reakcje alergiczne, ale też powodować szczypanie oczu i ich zaczerwienienia. Jednocześnie produkt do demakijażu powinien być na tyle skuteczny, aby móc nałożone kosmetyki usuwać maksymalnie poprzez kilka dotknięć wacikiem. Jeżeli po zastosowaniu określonego produktu i wielokrotnym nakładaniu go na wacikach nadal pozostają resztki makijażu, preparat ten nie jest dobrym wyborem.
Co powinien zawierać w składzie kosmetyk do demakijażu oczu?
Produkt do zmywania makijażu z oczu oraz ich okolic powinien mieć delikatną formułę. Oraz zawierać substancje, które jednocześnie zadbają o delikatną cerę. Korzystny wpływ na ten obszar twarzy będzie miał wyciąg z rumianku czy też prowitamina B5 bardzo polecana w przypadku demakijażu rzęs i zmywania nawet grubej warstwy tuszu.
W przypadku wyjątkowo wrażliwej cery warto zastosować płyny dwufazowe, które szybko rozpuszczają kosmetyki kolorowe. Podobne działanie wykazują także olejki. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na skład kosmetyku. Dobrą opcją będą mleczka i produkty hipoalergiczne, o neutralnym pH i bez dodatku substancji zapachowych.
Wśród przyjaznych składników aktywnych, których warto szukać w produktach do demakijażu, na uwagę zasługuje również kojąca alantoina, świetlik, witamina E wspomagająca regenerację skóry czy olej z róży. Dobrym wyborem będą także produkty z kwasem hialuronowym i innymi związkami nawilżającymi oraz wspomagającymi regenerację bariery hydrolipidowej skóry.
Jak zmywać makijaż oczu, aby uniknąć podrażnień?
W zmywaniu makijażu z powiek czy rzęs ważna jest również technika. Należy nałożyć na wacik odpowiednią ilość preparatu, pamiętając, że zbyt dużo mleczka może doprowadzić do podrażnień, natomiast za mało kosmetyku nie zadziała skutecznie i może spowodować zatarcie oczu.
Następnie nasączony wacik przykładamy do oka i czekamy około 15 sekund, aż preparat rozpuści makijaż. W ten sposób kosmetyki usuniemy łatwiej, bez wielokrotnego używania wacików i co najważniejsze – bez tarcia oczu. Ta powszechna praktyka jest wyjątkowo niekorzystna. Wpływa na mikrouszkodzenia cery, a także powstawanie podrażnień i zaczerwienień.
Warto też pamiętać, aby zanieczyszczenia po kosmetykach ścierać w kierunku od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego, przy nosie. Zminimalizuje to ryzyko pozostania cząstek produktów pod powieką czy dostanie się ich do oczu. Czynność tę powtarzamy do momentu, aż wacik będzie czysty.
Zmywanie makijażu oczu – co po mleczku?
Zastosowanie preparatu do demakijażu to nie wszystko. Po oczyszczeniu skóry z podkładu, tuszu do rzęs i innych kosmetyków kolorowych, warto dokładnie umyć całą twarz, wybierając delikatny żel myjący czy piankę. Następnie dobrym wyborem będzie tonik, który zadba o właściwe pH skóry, także wokół oczu i przygotuje skórę na lepsze wnikanie w jej głąb składników aktywnych z zastosowanego kremu nawilżającego, serum lub innego preparatu.
Aby olśniewać doskonałą kondycją cery i idealnie wykonanym makijażem, warto wiedzieć, jak dobrać makijaż do koloru oczu, lub okazji i stylizacji, znać techniki wykonywania poprawnego demakijażu oraz wybierać w tym celu dobre produkty bez dodatku zbędnych substancji drażniących. Właściwa rutyna pielęgnacyjne to klucz do sukcesu.
Wpis gościnny.