Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak zrobić idealną konfiturę – czyli o czym warto pamiętać?

Jesień to tradycyjny czas wyrobu domowych konfitur. Jak je zrobić, by były idealne i zachowały świeżość przez długi czas? Znamy kilka sprawdzonych sposobów.

Z czego można zrobić konfitury?

Konfitury można zrobić z dowolnych owoców. Najlepiej wybrać takie, które lubimy.

Najczęściej wykorzystuje się świeże wiśnie, maliny, borówki, czereśnie i śliwki. Bardzo smaczne są też konfitury z czarnej porzeczki, brzoskwiń, moreli i pigwy.

Ciekawą alternatywą są konfitury z suszonych owoców. To propozycja dla osób, które mają ich duży zapas lub chcą samodzielnie zasuszyć świeże owoce. Pomocna w tym będzie suszarka do żywności SG500 elin ELDOM, która dzięki dużej pojemności pozwoli w krótkim czasie zasuszyć przygotowane zapasy. Konfitury z suszonych owoców robi się nieco inaczej niż te ze świeżych, szczegóły można znaleźć w internecie.

Czym się różną konfitury od dżemu, czyli ile cukru przygotować?

Wizualnie dżem i konfitury wyglądają podobnie, jednak są bardzo różne w smaku. Wynika to z faktu, iż do dżemów daje się stosunkowo niedużo cukru, bazując raczej na naturalnym smaku owoców. Natomiast konfitury z założenia mają być słodkie, tu na kilogram owoców przypada kilogram cukru.

Jak wybrać i przygotować owoce na konfitury?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zrobienie konfitury ze świeżych owoców, czy też wykorzystamy dobrodziejstwo suszarki do owoców i postawimy na oryginalny przepis, na pewno musimy mieć dobre owoce. Przy czym słowo: „dobre” oznacza w tym wypadku dojrzałe, nieuszkodzone, bez skaz i części, które przy jedzeniu na surowo byśmy wykroili.

Owoce należy umyć i oczyścić z szypułek, jeśli je posiadają, a w przypadku owoców pestkowych, także wydrylować. Następnie zasypać cukrem w proporcji 1 : 1 i poczekać, aż puszczą sok. Gdy to się stanie, a cukier ulegnie rozpuszczeniu, można przystąpić do smażenia konfitur.

W czym smażyć konfitury?

Znawcy tematu cały czas spierają się, czy konfitury się gotuje, czy też smaży. Jednak są zgodni co do potrzebnego naczynia – powinien to być szeroki i w miarę płaski garnek z grubym dnem. Do przygotowania niedużej ilości konfitur można wykorzystać głęboki rondel. Niewykluczone, że to właśnie stąd wzięło się przekonanie o smażeniu.

Najważniejszą cechą naczynia do gotowania lub smażenia konfitur jest grube dno. To właśnie dzięki niemu gotowana masa utrzymuje jednolitą temperaturę i nie dochodzi do miejscowych przypaleń. Natomiast wysokość naczynia można dobrać w zależności od ilości konfitur.

Jak przygotować słoiki na konfitury?

Gotową konfiturę można zjeść od razu po przygotowaniu lub przechować ją na zimę. W tym drugim przypadku trzeba się zaopatrzyć w dobrej jakości słoiki – nie mogą mieć uszkodzonych brzegów ani odprysków na gwintach.

Przed nałożeniem konfitury słoiki trzeba dobrze wymyć i wyparzyć. Ich brzegi powinny być suche, jeśli nie zdążą wyschnąć, trzeba je przetrzeć ściereczką. Do słoików trzeba włożyć gorące konfitury. Słoiki od razu zakręcamy i stawiamy na zakrętce lub pasteryzujemy przez gotowanie.

Z czym jeść konfitury?

Konfitury są bardzo słodkie, więc świetnie sprawdzą się jako dodatek do różnego rodzaju deserów – gofrów, naleśników, lodów, ciast itp. Można też jeść je z chlebem lub ciepłymi tostami albo dodawać do herbaty zamiast cukru.

 


Artykuł gościnny eldom.eu

Średnia ocena - 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Kawa dla ciśnieniowców - jaką pić i czy jest to bezpieczne?

Kawa dla ciśnieniowców - jaką pić i czy jest to bezpieczne?

Kawa dla ciśnieniowców od lat budzi spore kontrowersje. Wielu twierdzi, że znacznie podwyższa ciśnienie i…
Kawa z topinamburu - jakie są jej właściwości i czy warto ją pić?

Kawa z topinamburu - jakie są jej właściwości i czy warto ją pić?

Topinambur jest rośliną bulwiastą, która swoim wyglądem przypomina imbir. Zamiennie nazywana jest słonecznikiem bulwiastym, a…
Czym jest latte art i od czego powinno się zacząć?

Czym jest latte art i od czego powinno się zacząć?

Sztuka latte art polega na wykonywaniu rysunków na spienionym mleku. Wzory tworzy się na powierzchni…

Ciasteczka do kawki

prosimy o zapoznanie się z treścią i wyrażenie zgody:

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach analizy moich zachowań w niniejszym Serwisie moich danych osobowych, zapisywanych w tych plikach, pozostawianych przeze mnie w ramach korzystania z Serwisu przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 oraz jego Zaufanych partnerów. Więcej informacji związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności. Naciśniecie przycisku „Chcę korzystać z serwisu i wyrażam zgodę” lub [x] w tym oknie informacyjnym, oznacza zgodę. Zgoda na przetwarzanie danych w ww. celu może być w każdej chwili cofnięta poprzez link umieszczony w Polityce Prywatności.