Witaj na naszym kawowym blogu!

Jak zrobić idealną konfiturę – czyli o czym warto pamiętać?

Jesień to tradycyjny czas wyrobu domowych konfitur. Jak je zrobić, by były idealne i zachowały świeżość przez długi czas? Znamy kilka sprawdzonych sposobów.

Z czego można zrobić konfitury?

Konfitury można zrobić z dowolnych owoców. Najlepiej wybrać takie, które lubimy.

Najczęściej wykorzystuje się świeże wiśnie, maliny, borówki, czereśnie i śliwki. Bardzo smaczne są też konfitury z czarnej porzeczki, brzoskwiń, moreli i pigwy.

Ciekawą alternatywą są konfitury z suszonych owoców. To propozycja dla osób, które mają ich duży zapas lub chcą samodzielnie zasuszyć świeże owoce. Pomocna w tym będzie suszarka do żywności SG500 elin ELDOM, która dzięki dużej pojemności pozwoli w krótkim czasie zasuszyć przygotowane zapasy. Konfitury z suszonych owoców robi się nieco inaczej niż te ze świeżych, szczegóły można znaleźć w internecie.

Czym się różną konfitury od dżemu, czyli ile cukru przygotować?

Wizualnie dżem i konfitury wyglądają podobnie, jednak są bardzo różne w smaku. Wynika to z faktu, iż do dżemów daje się stosunkowo niedużo cukru, bazując raczej na naturalnym smaku owoców. Natomiast konfitury z założenia mają być słodkie, tu na kilogram owoców przypada kilogram cukru.

Jak wybrać i przygotować owoce na konfitury?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zrobienie konfitury ze świeżych owoców, czy też wykorzystamy dobrodziejstwo suszarki do owoców i postawimy na oryginalny przepis, na pewno musimy mieć dobre owoce. Przy czym słowo: „dobre” oznacza w tym wypadku dojrzałe, nieuszkodzone, bez skaz i części, które przy jedzeniu na surowo byśmy wykroili.

Owoce należy umyć i oczyścić z szypułek, jeśli je posiadają, a w przypadku owoców pestkowych, także wydrylować. Następnie zasypać cukrem w proporcji 1 : 1 i poczekać, aż puszczą sok. Gdy to się stanie, a cukier ulegnie rozpuszczeniu, można przystąpić do smażenia konfitur.

W czym smażyć konfitury?

Znawcy tematu cały czas spierają się, czy konfitury się gotuje, czy też smaży. Jednak są zgodni co do potrzebnego naczynia – powinien to być szeroki i w miarę płaski garnek z grubym dnem. Do przygotowania niedużej ilości konfitur można wykorzystać głęboki rondel. Niewykluczone, że to właśnie stąd wzięło się przekonanie o smażeniu.

Najważniejszą cechą naczynia do gotowania lub smażenia konfitur jest grube dno. To właśnie dzięki niemu gotowana masa utrzymuje jednolitą temperaturę i nie dochodzi do miejscowych przypaleń. Natomiast wysokość naczynia można dobrać w zależności od ilości konfitur.

Jak przygotować słoiki na konfitury?

Gotową konfiturę można zjeść od razu po przygotowaniu lub przechować ją na zimę. W tym drugim przypadku trzeba się zaopatrzyć w dobrej jakości słoiki – nie mogą mieć uszkodzonych brzegów ani odprysków na gwintach.

Przed nałożeniem konfitury słoiki trzeba dobrze wymyć i wyparzyć. Ich brzegi powinny być suche, jeśli nie zdążą wyschnąć, trzeba je przetrzeć ściereczką. Do słoików trzeba włożyć gorące konfitury. Słoiki od razu zakręcamy i stawiamy na zakrętce lub pasteryzujemy przez gotowanie.

Z czym jeść konfitury?

Konfitury są bardzo słodkie, więc świetnie sprawdzą się jako dodatek do różnego rodzaju deserów – gofrów, naleśników, lodów, ciast itp. Można też jeść je z chlebem lub ciepłymi tostami albo dodawać do herbaty zamiast cukru.

 


Artykuł gościnny eldom.eu

Średnia ocena - 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Porcelana MariaPaula - serwisy kawowe dla entuzjastów naturalnego piękna

Porcelana MariaPaula - serwisy kawowe dla entuzjastów naturalnego piękna

Niekończące się rozmowy przy kawie zasługują na wyjątkową aranżację, dlatego porcelana do kawy MariaPaula sprawdzi…
Jak używać kawiarkę Bialetti?

Jak używać kawiarkę Bialetti?

Kawiarka to proste urządzenie służące do przygotowywania espresso. Podpowiadamy, jak jej używać i co zrobić,…
Kawa zbożowa doskonałą alternatywą dla kawy bezkofeinowej arabica

Kawa zbożowa doskonałą alternatywą dla kawy bezkofeinowej arabica

Kawa zbożowa to przepyszny napój o smaku zbliżonym do kawy arabica. W jej skład wchodzą…