Jesień to tradycyjny czas wyrobu domowych konfitur. Jak je zrobić, by były idealne i zachowały świeżość przez długi czas? Znamy kilka sprawdzonych sposobów.
Na skróty
Z czego można zrobić konfitury?
Konfitury można zrobić z dowolnych owoców. Najlepiej wybrać takie, które lubimy.
Najczęściej wykorzystuje się świeże wiśnie, maliny, borówki, czereśnie i śliwki. Bardzo smaczne są też konfitury z czarnej porzeczki, brzoskwiń, moreli i pigwy.
Ciekawą alternatywą są konfitury z suszonych owoców. To propozycja dla osób, które mają ich duży zapas lub chcą samodzielnie zasuszyć świeże owoce. Pomocna w tym będzie suszarka do żywności SG500 elin ELDOM, która dzięki dużej pojemności pozwoli w krótkim czasie zasuszyć przygotowane zapasy. Konfitury z suszonych owoców robi się nieco inaczej niż te ze świeżych, szczegóły można znaleźć w internecie.
Czym się różną konfitury od dżemu, czyli ile cukru przygotować?
Wizualnie dżem i konfitury wyglądają podobnie, jednak są bardzo różne w smaku. Wynika to z faktu, iż do dżemów daje się stosunkowo niedużo cukru, bazując raczej na naturalnym smaku owoców. Natomiast konfitury z założenia mają być słodkie, tu na kilogram owoców przypada kilogram cukru.
Jak wybrać i przygotować owoce na konfitury?
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zrobienie konfitury ze świeżych owoców, czy też wykorzystamy dobrodziejstwo suszarki do owoców i postawimy na oryginalny przepis, na pewno musimy mieć dobre owoce. Przy czym słowo: „dobre” oznacza w tym wypadku dojrzałe, nieuszkodzone, bez skaz i części, które przy jedzeniu na surowo byśmy wykroili.
Owoce należy umyć i oczyścić z szypułek, jeśli je posiadają, a w przypadku owoców pestkowych, także wydrylować. Następnie zasypać cukrem w proporcji 1 : 1 i poczekać, aż puszczą sok. Gdy to się stanie, a cukier ulegnie rozpuszczeniu, można przystąpić do smażenia konfitur.
W czym smażyć konfitury?
Znawcy tematu cały czas spierają się, czy konfitury się gotuje, czy też smaży. Jednak są zgodni co do potrzebnego naczynia – powinien to być szeroki i w miarę płaski garnek z grubym dnem. Do przygotowania niedużej ilości konfitur można wykorzystać głęboki rondel. Niewykluczone, że to właśnie stąd wzięło się przekonanie o smażeniu.
Najważniejszą cechą naczynia do gotowania lub smażenia konfitur jest grube dno. To właśnie dzięki niemu gotowana masa utrzymuje jednolitą temperaturę i nie dochodzi do miejscowych przypaleń. Natomiast wysokość naczynia można dobrać w zależności od ilości konfitur.
Jak przygotować słoiki na konfitury?
Gotową konfiturę można zjeść od razu po przygotowaniu lub przechować ją na zimę. W tym drugim przypadku trzeba się zaopatrzyć w dobrej jakości słoiki – nie mogą mieć uszkodzonych brzegów ani odprysków na gwintach.
Przed nałożeniem konfitury słoiki trzeba dobrze wymyć i wyparzyć. Ich brzegi powinny być suche, jeśli nie zdążą wyschnąć, trzeba je przetrzeć ściereczką. Do słoików trzeba włożyć gorące konfitury. Słoiki od razu zakręcamy i stawiamy na zakrętce lub pasteryzujemy przez gotowanie.
Z czym jeść konfitury?
Konfitury są bardzo słodkie, więc świetnie sprawdzą się jako dodatek do różnego rodzaju deserów – gofrów, naleśników, lodów, ciast itp. Można też jeść je z chlebem lub ciepłymi tostami albo dodawać do herbaty zamiast cukru.
Artykuł gościnny eldom.eu