Witaj na naszym kawowym blogu!

Jaka to jest kawa spieciality, dlaczego jest wyjątkowa?

kawa spieciality

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym właściwie jest kawa speciality? Może nawet słyszeliście o niej od znajomych, ale nie do końca wiecie, co ją wyróżnia? W tym artykule przedstawimy, dlaczego kawa speciality jest tak wyjątkowa. Odkryjmy razem sekrety tej niezwykłej odmiany, która zdobywa serca coraz większej rzeszy kawoszy na całym świecie.

Czym jest kawa speciality?

Kawa speciality, lub specialty to termin używany przez branżę kawową, aby określić najwyższej jakości ziarna kawy. Kryterium do jej klasyfikacji jest ocena na 80 punktów lub więcej według protokołu Specialty Coffee Association (SCA), międzynarodowej organizacji zrzeszającej kawoszy. Kawa speciality to kawa premium, która charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, aromatem, balansem kwasowości i słodyczy oraz idealnymi właściwościami sensorycznymi. Tylko najlepsze palarnie mają ją w swojej ofercie, zwykle po zamówieniu kawy specialty, nie będziemy już w stanie wrócić do „zwyczajnej” filiżanki tego magicznego napoju.

Proces tworzenia kawy speciality

Kawa speciality to efekt pracy i pasji wielu osób, od plantatorów kawy, przez selekcjonerów ziaren, aż po baristów. Każdy z nich odgrywa kluczową rolę w procesie, który sprawia, że możemy delektować się wyjątkowym smakiem i aromatem tej kawy.

Pierwszym etapem jest staranne wybranie ziaren kawy. Odpowiednie doświetlenie, klimat, wysokość i gleba — wszystko to wpływa na jakość kawy. Ziarna muszą być idealnie dojrzałe i zdrowe, aby otrzymać wysokie punkty w skali SCA.

Kolejnym etapem jest obróbka i suszenie ziaren. Procesy fermentacji, mycia i suszenia mają ogromne znaczenie dla ostatecznego smaku kawy. Właściwie prowadzone procesy gwarantują, że kawa speciality zachowa swoje wyjątkowe cechy smakowe.

Na końcu, aby uwolnić pełnię smaku i aromatu kawy specialty, konieczne jest właściwe palenie ziaren. Dzięki doświadczeniu i umiejętnościom palarni kawa osiąga swoje optymalne właściwości sensoryczne.

Dlaczego warto spróbować kawy speciality?

Wybierając kawę speciality, zyskujemy nie tylko przyjemność z jej niezwykłego smaku i aromatu, ale również wspieramy etyczne i zrównoważone praktyki w produkcji kawy. Kawa specialty często pochodzi z małych plantacji, gdzie rolnicy dbają o swoje uprawy z ogromnym zaangażowaniem i troską o środowisko. Inwestując w kawę specialty, wspierasz lokalne społeczności, które z pasją i dumą poświęcają się uprawie tych wyjątkowych ziaren.

Ponadto kawa speciality daje Wam możliwość odkrywania niezliczonych smaków i aromatów, które różnią się w zależności od regionu, w którym kawa została wyhodowana. Dzięki temu możemy cieszyć się bogactwem doświadczeń sensorycznych, których zwykła kawa nie jest w stanie nam zaoferować.

Teraz gdy już wiecie, czym jest kawa Speciality i dlaczego jest tak wyjątkowa, nie pozostaje nic innego, jak spróbować jej na własnych kubkach smakowych. Eksperymentując z różnymi odmianami, metodami parzenia i proporcjami kawy specialty, będziecie mogli odkryć idealną kawę dla siebie.

Artykuł partnera.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły
Czym jest omniroast i jak powstaje?

Czym jest omniroast i jak powstaje?

Wbrew pozorom zakup odpowiedniej kawy ziarnistej nie jest wcale prostym zadaniem. Duże znaczenie przy wyborze…
Kawa po turecku – jak parzyć ją we właściwy sposób?

Kawa po turecku – jak parzyć ją we właściwy sposób?

Tradycyjne tureckie przysłowie mówi: „Kawa powinna być czarna jak piekło, mocna jak śmierć, słodka jak…
Kawa grzybowa - co to jest i jak ją przygotować?

Kawa grzybowa - co to jest i jak ją przygotować?

Do czego kawie potrzebne są grzyby? Kawa grzybowa to delikatna mieszanka ekstraktów z grzybów i…